خبرگزاری علم و فناوری

سیستم ناوبری خاص مورچه ها:

سریعترین مسیر بجای کوتاه ترین !

مورچه ها همیشه کوتاه ترین مسیر را در زمانیکه عجله دارند انتخاب نمی کنند. سیستم ناوبری آنها گاهی اوقات باعث می شود تا مسیر سفرشان سریعتر شود.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از  ساینس دیلی  مورچه ها موریانه ها را می کشند و طعمه را به لانه خود می رسانند جایی که در نهایت خورده می شوند.
قبل از شروع حملات خود، مورچه ها به دنبال سایت هایی برای نگهداری موریانه ها هستند.
هنگامی که آنها را کشف کردند، مورچه ها به سرعت به لانه می روند و در مسیر بازگشت به لانه، ناوگان توانایی ناوبری شگفت انگیزی از خود نشان می دهد: آنها سریعترین مسیر را به جای کوتاه ترین مسیر انتخاب می کنند یعنی حرکت در مسیرهای باز را انتخاب می کنند .
به عنوان مثال، اگر مسیر مستقیم از طریق یک منطقه پر از چمن باشد،  ناوگان مورچه ها ترجیح می دهند که مسیرهای باز را از طریق زمین باز انتخاب کنند تا بتوانند سرعت خود را دو برابر کنند - و این نتیجه آن است: آنها بسیار سریعتر سفر می کنند، و در نتیجه با این کار زمان خود را برای رسیدن به لانه به طور متوسط ​​35 درصد کاهش می دهند. نتایج زیست شناسان در مجله زیست شناسی تجربی منتشر شده است.
اریک فرانکس می گوید: مهارت های ناوبری مورچه به نظر می رسد حتی پیچیده تر است.

علاوه بر این، دانشمندان می گویند  اینکه تصمیم به انتخاب مسیر از سوی مورچه ها  فردی و نه به طور جمعی گرفته می شود شگفت آور است. فرانك كه در حال حاضر در دانشگاه لوزان در حال انجام تحقيقات در این زمینه است، گفت: ما به اين ترتيب اولين شواهد بهينه سازي زمان را براي افراد در پادشاهي مورچه ارائه كرديم.

انتهای پیام/

زمان انتشار: یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۶:۵۰:۰۰

شناسه خبر: 64375

کلید واژه‌ها:
دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب