دستگاه بخیه لاپراسکوپی اتوماتیک آنتی باکتریال ساخته شد خبرگزاری علم و فناوری - دستگاه بخیه لاپراسکوپی اتوماتیک آنتی باکتریال ساخته شد
توسط مخترع قزوینی؛

دستگاه بخیه لاپراسکوپی اتوماتیک آنتی باکتریال ساخته شد

مخترع قزوینی موفق به طراحی و ساخت نمونه اولیه و همچنین تجاری دستگاه بخیه لاپراسکوپی اتوماتیک آنتی باکتریال شد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان قزوین؛ علیرضا عباسپور مخترع قزوینی موفق به طراحی و ساخت نمونه اولیه و همچنین تجاری دستگاه بخیه لاپراسکوپی اتوماتیک آنتی باکتریال شد.

علیرضا عباسپور طراح و سازنده این دستگاه در گفتگو با این خبرگزاری گفت: متاسفانه انجام بخیه کاری زمان گیر و دشوار است که مشکلات مختلفی همچون نیاز به بی حسی، وسایل مخصوص، استریل بودن وهمچنین اثرات نازیبا پس از بهبود، خطرعفونت، طولانی بودن دوران نقاهت را به دنبال دارد.

وی افزود: در این دستگاه توانسته‌ایم با استفاده از ترکیب چند روش مکانیکی مناسب روی یک وسیله بخشی از مسائل و مشکلات مشکلاتی بخیه زنی به روش‌های امروزی را بر طرف کنیم که خوشبختانه با استقبال پزشکان نیز مواجه شده است.

عباسپور با اشاره به هدف از طراحی و ساخت این دستگاه تصریح کرد:هدف از این اختراع ساخت دستگاهی خود استریل برای بخیه زنی لاپراسکوپی است که بتواند معایب سیستم‌های بخیه زنی دستی را برطرف کند.

این مخترع  قزوینی در خصوص نحوه عملکرد دستگاه بیان کرد: این دستگاه دارای یک جفت اهرم بوده که جراح با فشار دادن دست بر آن عملکرد دستگاه را هدایت می کند، این فشار از طریق پین‌های موجود در سر دستگاه که در قسمت شفت قرار دارند، منتقل می شود که باعث حرکت فک انتهایی که سر سوزن در آن جای گرفته است، می گردد.

وی افزود: با جابجا کردن دکمه اهرمی، سوزن در دو جهت چپ و راست جابجا می شود. بدنه این دستگاه از مواد آنتی باکتریال(پلاستیکPPT ) ساخته شده تا نیاز به استریل شدن آن را کاهش دهد، علاوه برآن قسمتهای عمده این دستگاه به دلیل ارزانی به صورت یکبار مصرف ساخته شده که نیاز به استریل نداشته باشد.

عباسپور عنوان کرد: این دستگاه برای انواع کاربران و مصرف کنندگان پزشکی در چند مدل طراحی شده که قابلیت تولید دارد، اولین مدل دستگاه بخیه زن لاپراسکوپی که در دو مدل تولید می شود به صورت یک بار مصرف و چند بار مصرف به صورت استیل است.

عضو شبکه مخترعان قزوین اضافه کرد:یکی دیگر از  مدل های این دستگاه بخیه زن سطحی برای بخیه سطح پوستی است که بسیاری از مشکلات بخیه زنی در این رابطه را کاهش می دهد.

وی گفت: مدل دستگاه بخیه زن لاپراسکوپی تمام اتوماتیک که شامل چندین عمل کرد ابزار جراحی لاپراسکوپی است این دستگاه  سر فک های آن به صورت فلکسیبیل است و قابل تعویض است و انواع ابزار های سر اهرم تعویض می شود آن از جمله تروکارها می باشد قیچی برش دهنده و پنس مخصوص بافت شکمی است .

عباسپور در ادامه به موارد کاربرد دستگاه پرداخت و ابراز کرد: از این دستگاه می توان برای پوست های حساس و نازک (مثل کودکان)، برای عمل های داخلی مثل عمل رباط های پا و دست ، پارگی عروق ، کیسه صفرا و  برای عمل های داخلی لاپروسکوپی  استفاده کرد.

این مخترع در خصوص تجاری سازی محصول نیز اشاره و تصریح کرد: با حمایت های مادی و معنوی سازمان بسیج علمی و پژوهشی موفق شدیم که نمونه اولیه محصول را تولید و مراحل تجاری سازی آن را به اتمام برسانیم.حتی چندین دستگاه نیز به بیمارستانها و مراکز درمانی استان واگذار شده که مورد تائید قرار گرفته است.

وی در پایان خاطر نشان کرد: اگر به نخبگان علمی کشور اعتماد شود و از آنها برای طراحی و ثبت ایده های خود حمایت شود بسیاری از مشکلات موجود در بخش های مختلف کشور حل خواهد شد و کشور با سرعت بیشتری به رشد و توسعه خواهد رسید.

انتهای پیام/

زمان انتشار: پنج شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۱:۰۰

شناسه خبر: 64697

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب