سخناني ازامام خميني (ره) در مورد علم و دانش ؛

سرنوشت كشور به دست قشر تحصيل كرده جامعه است/ اعتماد به نفس لازمه موفقيت مخترعان و مبتكران است

بنيانگذار جمهوري اسلامي ايران مي فرمايد: سرنوشت كشور بعد از توده هاي مردم به دست طبقه تحصيل كرده است و بشریت با همه پیشرفت هایش در علوم و فنون، در گهواره طفولیت دانش است و تا رسیدن به بلوغ کامل، راه طولانی در پیش است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اردبیل؛ امام خمینی (ره) در روز 30 شهريـور 1281 هجرى شمسى در شهرستان خمين از توابع استان مركزى ايران در خانواده ى اهل علـم و جهاد به دنيا آمد. خبرگزاري علم و فناوري استان اردبيل در ادامه مروري بر سخنان ارزنده امام خميني (ره) در رابطه با علم و دانش و مروري بر زندگي بنيانگذار انقلاب اسلامي ايران دارد.   

مروري بر سخنان امام خميني (ره) در رابطه با علم و دانش

امام خميني (ره) در بخشي از سخنان خود جوانان را به عنوان ذخيره هاي عظيم الهي در كشور معرفي مي كند و از جوانان مي خواهد خود را را برای یک مبارزه علمی وعملی بزرگ تا رسیدن به اهداف عالی انقلاب اسلامی آماده کنند.

وي خواستار پيشرفت كشور ايران و ملت اسلام در عرصه هاي علم و فناوري است و مي فرمايد: امید دارم ملت های اسلامی وملت بزرگ ایران با یک تحرک فرهنگی گسترده بتوانند مسلمانان را از فقر وتنگنای علمی در آورند   و به یُمن برکات حضرت صاحب سلام الله علیه وروحی فداه ، این کشور، کشور پیشرفته ای در جهات مختلف از جمله  حیث اخلاق، دیانت، معنویات شود.

بنيانگذار انقلاب اسلامي ايران نشاط و اعتماد به نفس را لازمه موفقيت جوانان مي داند و مي گويد: شما خودتان جوان هایی هستید که می توانید همه کارها را انجام بدهید . مخترعین ما می توانند در سطح بالا اختراع بکنند ، مبتکرین ما می توانند در سطح بالا ابتکار بکنند ، به شرط اینکه اعتماد به نفس داشته باشند .

 وي توجه به علم را راهي جهت رسيدن به مقام انسانيت مي داند و بيان مي كند: علم همراه تهذیبِ نفس است که انسان را به مقام انسانیت می رساند، بنابراين در علم،  عمل و هم در تهذیب اخلاق كوشا باشيد.  من به همه مسئولین ودست اندرکاران سفارش می کنم که به هر شکل ممکن وسایل ارتقاء اخلاقی واعتقادی وعلمی وهنری جوانان را فراهم سازید وآنان را تا مرز رسیدن به ارزشها ونو اوری ها همراهی کنید .

 

امام خميني (ره) كوشش براي رسيدن به علم و تقوا را وظيفه همگاني مي داند و مي فرمايد: با اراده و عزم راسخ خود به طرف علم و عمل و کسب دانش و بینش حرکت نمایید که زندگی زیر چتر علم و آگاهی، آن قدر شیرین و انس با کتاب و قلم و اندوخته ها، آن قدر خاطره آفرین و پایدار است که همه تلخی ها و ناکامی های دیگر را از یاد می برد.

 وي سرنوشت یک کشور و یک ملت و یک نظام را  بعد از توده های مردم  در دست طبقه تحصیل کرده مي داند و مي فرمايد:  هدف بزرگ استعمار نو، به دست گرفتن مراکز این قشر بوده است , برای به دست آوردن استقلال فکری و بیرون رفتن از زندان وابستگی، خود و مفاخر و مآثر ملی و فرهنگی خود را دریابید. باید کوشش در راه علم و به دست آوردن تخصص در رشته های مختلف، اساس فعالیت جوانان دانشجوی عزیز ما باشد، که نیازمندی های میهن به دست خود آنها برآورده و کشور ما با کوشش شما خودکفا شود.

بشریت با همه پیشرفت هایش در علوم و فنون، در گهواره طفولیت دانش است و تا رسیدن به بلوغ کامل، راه طولانی در پیش است.

مروري بر زندگي امام خميني (ره)

امام خمینی (ره) پس از درگذشت حضرت آیت الله بروجردی به مخالفت با سیاست های طاغوت برخاست و در قیام 15 خرداد 1342 دستگیر و روانه تهران و زندانی گردید، پس از مدتی آزاد و به شهر مقدس قم مراجعت نمود. در قضیه تصویب کاپیتولاسیون (مصونیت مجرمین آمریکائی در ایران) با سخنرانی مهم و آتشین در مسجد اعظم قم دستگیر و به ترکیه و سپس به عراق تبعید گردید.

امام خمینی (ره) در سال های اقامت در عراق همچنان رهبری مبارزه با رژیم پهلوی را به عهده داشته و در سال 1357 با هماهنگی رژیم پهلوی به رژیم بعث عراق، ایشان ناگزیر از خروج از عراق شده و با عزیمت به پاریس مبارزه و انقلاب ،امام را وارد مرحله اساسی نمود.
با اقامت امام خمینی (ره) در پاریس و انعکاس سخنان و نقطه نظرات ایشان در رسانه های غربی رژیم پهلوی در ضعف و انزوا قرار گرفته و با رهبری هوشمندانه و دقیق ایشان انقلاب اسلامی مردم ایران با خروج شاه و خانواده سلطنتی از ایران به روزهای اوج خود نزدیک گردید.

با مراجعت رهبر فقیه ایران در 12 بهمن 1357 و هدایت انقلاب از نزدیک، صبح پیروزی در 22 بهمن ماه 1357 دمید و مردم ایران شاهد پیروزی انقلاب اسلامي شدند.
با انحلال رژیم سلطنتی و پایان حکومت 57 ساله و ستمکارانه پهلوی، امام خمینی (ره) جمهوری اسلامی ایران را با آرای قاطع مردم بنیان نهاد. از 22 بهمن 1357 تا 14 خرداد 1368 حضرت امام همچنان رهبری انقلاب را به دوش کشیده و انقلاب و کشور را در حوادث خطرناکی و توطئه های گوناگون و جنگ 8 ساله تحمیلی عراق و تحریم ها به سلامت و به خوبی رهبری نمودند.

 

 

انتهای پیام / مریم عیدی

 

زمان انتشار: یکشنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۴:۱۹:۰۰

شناسه خبر: 64778

مطالب مرتبط :
۱۳۰نکته اعتماد بنفس نوشته سوزان جفرز، نویسنده‌ی مطرح بین‌المللی

معرفی کتاب؛

۱۳۰نکته اعتماد به نفس/چیزی که لازمه موفقیت مخترعان و مبتکران است

تا حالا برای شما اتفاق افتاده که مصاحبه شغلی مهمی داشته باشید و از روزها قبل تلاش کردید خودتان را برای چنین روزی آماده کنید؛ اما استرس و ترس از خراب‌کردن مصاحبه باعث کاهش شدید عملکرد شما شده‌ است، اين كتاب كوچك، به شما کمک می‌کند که به قدرت اعتماد به نفس دست یابید.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب