خبرگزاری علم و فناوری آذربایجان غربی گزارش می دهد؛

زایمان طبیعی؛ اولویت خانواده های آذربایجان غربی

پس از گذشت ۹ ماه از بارداری، یکی از مهم ترین مراحل نهایی تولد نوزاد موضوع چگونگی زایمان است که ذهن والدین را مشغول می کند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری از آذربایجان غربی؛پس از گذشت 9 ماه از بارداری، یکی از مهم ترین مراحل نهایی تولد نوزاد موضوع چگونگی زایمان است که ذهن والدین را مشغول می کند. برخی بر این تفکر هستند که زایمان طبیعی خطرات بیشتری را نسبت به زایمان طبیعی دارد در حالی که به گفته پزشکان این تفکر نادرست بوده و زایمان سزارین حتی بیشتر از زایمان طبیعی پرخطر است. فرهنگ غلط دیگری که در کشور در حال رواج است، راحتی زایمان سزارین بوده که همین تفکرات موجب افزایش آمار زایمان سزارین در کشور نسبت به سطح جهانی می شود. طرح رایگان کردن زایمان طبیعی نیز از جمله اقدامات مهم وزارت بهداشت برای ترویج فرهنگ زایمان طبیعی در کشور به حساب می آید که به گفته کارشناسان و پزشکان تاثیر بسیاری در جلوگیری از افزایش زایمان سزارین در کشور و استان داشته است.

تفاوت زایمان سزارین و طبیعی

متخصص زنان و زایمان درباره مقایسه زایمان طبیعی و سزارین به خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری از آذربایجان غربی؛ می گوید: از نظر پزشکی زایمان طبیعی از هر لحاظ در اولویت است زیرا فواید بسیاری برای مادر و کودک به همراه دارد.

«معصومه تقی پور» درباره فواید زایمان طبیعی نسبت به سزارین می افزاید: حجم خونی که مادر در زایمان طبیعی از دست می دهد به طور تقریبی نصف یک عمل سزارین است، لذا خونریزی و کم خونی در زایمان طبیعی کمتر از زایمان به طریق سزارین است. همچنین درصد ابتلا به عفونت در بین مادران سزارین شده بیشتر از مادرانی هست که زایمان طبیعی داشته اند.

وی درباره خطر بیهوشی در سزارین بیان می کند: خطر و ریسک بیهوشی برای زایمان طبیعی وجود ندارد در حالی که برای مادرانی که به روش سزارین زایمان می کنند این خطر اجتناب ناپذیر است.

متخصص زنان و زایمان درباره تاثیر زایمان در شیردهی به نوزاد می گوید:مادرانی که زایمان طبیعی داشته اند در امر دادن آغوز یا شیر اول که به عنوان اولین واکسن برای نوزاد می باشد موفق تر هستند. مادرانی که زایمان طبیعی می کنند می توانند بلافاصله بعد از زایمان، نوزاد خود را در آغوش گرفته، شیر دهند که خود باعث موفقیت بهتر در امر شیر دهی و ایجاد رابطه عاطفی بیشتر بین مادر و نوزاد می شود.

تقی پور درباره تاثیرات زایمان طبیعی در کودکان می افزاید: زایمان طبیعی باعث بهبود عملکرد سیستم گوارشی نوزاد می شود. همچنین در موارد کمی حتی سزارین ممکن است باعث تروما و آسیب بر روی نوزاد شود که بیشترین قسمت سر جنین را در بر می گیرد. یکی دیگر از عوارض سزارین می توان به احتمال تنگی نفس نوزاد در حین تولد اشاره کرد.

تسریع بهبود زخم ها در زایمان طبیعی

وی در پاسخ به این پرسش که در کدام یک از راه های زایمان زخم های حاصل از آن در مدت زمان کمتری بهبود می یابند، می گوید: در زایمان با روش طبیعی بعد از زایمان درد سریعتر التیام می یابد اما در زایمان به روش سزارین پس از اتمام عمل و هوشیاری مادر یکی از مشکلات مهم درد ناحیه عمل است که راه رفتن برای مادر را سخت و حتی غیر ممکن می کند. این در حالی است که پس از زایمان طبیعی مادران با انجام ورزش های مناسب به مراتب سریعتر از زمانی که سزارین می شوند تناسب اندام خود را به دست می آورد.

به گفته تقی پور، سزارین پس از یک بار باعث افزایش احتمال چسبندگی های لگنی می شود، که به تدریج باعث دردهای مزمن لگنی و شکمی می شود.

افزایش زایمان در استان

رئیس اداره مامایی معاونت درمان آذربایجان غربی نیز در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری از آذربایجان غربی؛از افزایش زایمان طبیعی در استان خبر داد و افزود: در سال جاری میزان زایمان از 60 هزار  به 65 هزار افزایش یافته است.

«ژاله زهی بخش» با بیان این که آموزش های لازم درباره زایمان های طبیعی در استان به نتیجه رسیده است، می افزاید: با بررسی های انجام گرفته در آذربایجان غربی در بیمارستان های دولتی و خصوصی میزان زایمان های سزارین نسبت به سال های گذشته کاهش یافته است که این را می توان نتیجه تلاش و زحمات اطلاع رسانی و آگاهی مسئولین به مردم بیان کرد.

به گفته زهی بخش، میزان زایمان طبیعی در استان افزایش یافته و آمار رو به رشدی دارد اما با این وجود باز هم آمار زایمان سزارین نیز بالا است.

درد کمتر؛ عامل انتخاب سزارین

یکی از مادرانی که به تازگی عمل سزارین انجام داده است به خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری از آذربایجان غربی؛ می گوید: با بررسی هایی از تجربیات دیگران دانستم که باید در زایمان طبیعی درد بسیاری را متحمل شوم به همین دلیل زایمان سزارین را انتخاب کردم تا درد کمتری حین زایمان تحمل کنم.

«سارا یوسفی» با بیان این که برخلاف باورش که زیمان سزارین درد کمتری دارد، بسیار نیز دردناک است و مشکلات فراوانی به دنبال آن به وجود می آید، می افزاید: در این موضوع که در حین عمل سزارین هیچ دردی متحمل نشدم صحیح است اما پس از سزارین دچار مشکلات عفونتی بسیاری شدم که این عفونت در زایمان طبیعی به صورت طبیعی از بدن خارج می شوند و در بدن نمی مانند.

«پریسا جاویدان» یکی از مادرانی است که در بیمارستان امام رضا (ع) ارومیه به تازگی زایمان طبیعی را پشت سر گذاشته است. وی درباره نتیجه تحقیقاتش درباره نوع زایمان می گوید: با بررسی در انتخاب نوع زایمان به این نتیجه رسیدم که زایمان طبیعی دارای فواید بسیاری است به همین دلیل این زایمان را انتخاب کردم.

وی درباره درد بالای زایمان طبیعی می گوید: در زایمان طبیعی میزان درد متحمل شده مختص چند دقیقه است که پس از زایمان تمام درد ها از بین می رود این در حالی است که در زایمان سزارین پس از تولد نوزاد و رفتن اثرات بیهوشی، به تدریج درد های جدی آغاز می شود.

 

زمان انتشار: یکشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۷ - ۲۲:۳۲:۱۰

شناسه خبر: 65077

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۱ نظر
اسماعیل شمس دربند
۰ مخالف          ۰ موافق
دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷ - ۱۵:۳۶:۰۱

لطفا آدرس بیمارستان رو بدید

اشتراک گذاری مطالب