کشت محصولات جاليزي استان سمنان آغاز شد؛

استفاده از مالچ پلاستيکي در کشاورزي، کمک به توليد بيشتر و حفظ منابع آبي در مناطق کم آب

در بين محصولات جاليزي خربزه در سمنان بيشترين ميزان کشت زير پلاستيکي را به خود اختصاص داده است. روش کشت زير پلاستيکي يا مالچ پلاستيکي براي کشاورزان مقرون به صرفه بوده و بعلت زود رس بودن و ويژگيهاي بسيار زياد اين روش کشت، رغبت کشاورزان به اين روش به نسبت روش سنتي روز به روز بيشتر شده است.

به گزارش خبرگزاري علم وفناوري از استان سمنان؛ معاون بهبود توليدات گياهي سازمان کشاورزي استان سمنان  در اين باره گفت: سال گذشته 1500هکتار زمين زراعي استان زير کشت محصولات جاليزي به اين شيوه بوده است که امسال به 2400 هکتار زمين زراعي رسيده است و اين ميزان، قابل توجه است.هم اکنون در استان سمنان 5500 هکتار زمين کشاورزي به اين شيوه از کشت پوشش داده شده است.

آب و هواي استان سمنان، به طور کلي تحت تأثير جريان‌هاي هوايي گرم و خشک دشت کوير قرار دارد ولي عواملي چون دوري از دريا، جهت و امتداد کوه‌ها، ارتفاع مکان و وزش بادها نيز در آب و هواي اين استان مؤثر مي‌باشند.اين استان به دليل موقعيت جغرافيايي، اقليم بياباني و نيمه بياباني و محدوديت‌هاي آب و خاک، از موقعيت کشاورزي مطلوبي برخوردار نيست. تنها 2 درصد از کل مساحت استان زير کشت آبي و ديم است. محصولات کشاورزي استان به ترتيب زير کشت، شامل غلات، صيفي‌جات، سيب‌زميني و فلفل مي‌باشد. از بين محصولات اصلي، بيشترين سطح کشت مربوط به گندم مي‌باشد که ميزان آن در شهرستان‌هاي استان متفاوت است. شهرستان شاهرود بيشترين سهم توليد را دارا مي‌باشد. محصولات جاليزي به دليل بالا بودن ميزان عملکرد آن، مورد توجه کشاورزان بوده و مهم‌ترين آن‌ها خربزه ايوانکي، گرمسار، سرخه و ميامي مي‌باشد. سيب‌زميني يکي از صادرات مهم کشاورزي استان را تشکيل مي‌دهد که در ميان شهرستان‌هاي استان سمنان، شاهرود بالاترين سهم را در توليد اين محصول جاليزي را دارد.

منابع آبي استان شامل رودهايي است که  از دامنه‌هاي جنوبي رشته کوه البرز سرچشمه گرفته و اغلب به دشت کوير مي‌ريزند. جهت جريان اين رودها از شمال به جنوب مي‌باشد. اين رودها در سرچشمه معمولاً آب شيرين و گوارا دارند ولي با عبور از نمک‌زارها و زمين‌هاي گچي، شور شده و داراي املاح زيادي مي‌شوند. طول اين رودها معمولاً کوتاه است زيرا که فاصله ميان کوهستان تا دشت کم است.

بنابراين با توجه به منابع کم آبي در اين استان به ويژه شهرستان هاي سمنان،سرخه، گرمسار، کشت محصولات گلخانه ايي و همچنين کشت محصولات جاليزي به شيوه زير پلاستيکي روشي است که ميتواند به بهبود توليد اين محصولات بپردازد.در اين استان به ويژه شهرستان گرمسار  توليد محصولات جاليزي علي الخصوص خربزه و طالبي مشهور است و اوايل فصل بهار زمان مناسبي براي  کشت اين محصولات است.

ويژگي هاي  کشت زير پلاستيکي براي محصولات جاليزي از جمله: آفتاب شديد اين مناطق با اين روش باعث سوختگي و پژمردگي گياه نشده ، استفاده بهينه از منابع آبي ، محافظت از گياه در برابر پرندگان، رشد همزمان وسريع گياه، مصرف کم سموم، رشد کم علف هاي هرز، ميتوان اشاره کرد.

البته مي بايست به معايب اين روش نيز توجه داشت که از مهمترين معايب اين شيوه:

  • باقي ماندن بقاياي نايلون در زمين وضمن ايجاد آلودگي در محيط زيست به مرور با قرار گرفتن بخشي ازآنها در زير خاک ومنطقه توسعه وفعاليت ريشه در رشد و نمو گياه اختلال ايجاد کرده واز عملکرد زراعي ميکاهند ورفته رفته يک قطعه زمين مرغوب وپربازده به زمين نامرغوب تبديل ميشود
  • جذب تشعشعات خورشيدي توسط نايلون باعث افزايش دما در زير نايلون وداخل خاک شده واختلالاتي را در فعاليت ريشه وگياه بوجود مي آورد

بهترين پيشنهاد مهندسين کشاورزي در اين زمينه اينست که زارعين عزيز از پوشش هاي قابل تجزيه وگياهي بجاي نايلون استفاده نمايند ودر صورت استفاده از نايلون حتي الامکان نايلون کشي را بشکل تونلي وبا استفاده از خم هاي ميلگرد واجسامي شبيه به آن انجام داده تا بدين ترتيب بتوانند نايلونها را پس از برداشت به آساني وکامل از سطح خاک جمع آوري نمايند. در روش متداول معمولاً نايلون را در سطح خاک پهن کرده وبراي ثابت نگه داشتن آن اقدام به خاکريزي در طرفين ميکنند که اين امر باعث ميشود ارتباط نايلونهاي بيرون خاک با زير خاک قرار گرفته در اثر تابش شديد خورشيد قطع شده وپس ازبرداشت قسمتهاي زير خاک از مزرعه خارج نشود. 

حسين اصغري در پايان افزود: با اين ميزان کشت ميتوان اميدوار بود، زمان برداشت 35هزار تن از اين محصولات را برداشت کرد وبا اين وجود دراين زمينه رشد اقتصادي منطقه افزايش خواهد يافت و  اواسط خرداد ماه انتظار مي رود زمان برداشت اوليه اين محصولات باشد.

انتهاي خبر/ن.س

زمان انتشار: یکشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۶ - ۰۸:۴۵:۳۷

شناسه خبر: 6708

کلید واژه‌ها:
دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب