حذف ارز مسافرتی به صلاح نیست/ باید در روند تخصیص ت خبرگزاری علم و فناوری - حذف ارز مسافرتی به صلاح نیست/ باید در روند تخصیص تجدید نظر کرد
عضو انجمن اقتصاددانان ايران:

حذف ارز مسافرتی به صلاح نیست/ باید در روند تخصیص تجدید نظر کرد

دکتر علوی راد گفت: به صلاح نیست که روند تخصیص ارز مسافرتی متوقف شود، اما موافقم که این رقم ها کم شود و یک فیلترهایی برای پرداخت آن اتخاذ شود. مثلا تنها یک بار در سال پرداخت شود که در حال حاضر نیز همین اتفاق می افتد و یا اینکه رقم آن را کم کنیم.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از یزد؛ طی دوره‌ای بیش از سه ماه که سیاست تخصیص ارز مسافرتی به نرخ دولتی در پیش گرفته شده، مسافران خارجی قریب به ۵ هزار میلیارد تومان یارانه گرفته‌اند. همچنین برخی محاسبات نشان می‌دهد با توجه به شکاف قابل ملاحظه قیمت رسمی ارز و قیمت غیررسمی، هزینه سفر به بعضی از مقاصد با برگشت بخشی از ارز خریداری‌شده با قیمت دولتی و فروش آن در بازار آزاد یا سربه‌سر خواهد بود یا بسیار ارزان‌قیمت.

به همین جهت و به دلیل حساسیت های موجود نظرات مختلفی در مواجهه با تخصیص ارز مسافرتی ارائه شده و عمده کارشناسان خواستار تجدید نظر و تعدیل در این سیاست شده اند.   

 

 

دکتر عباس علوی راد در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری از یزد؛ در همین خصوص گفت: در رابطه با بحث ارز های مسافرتی که یک مقدار حساسیت هم در مورد آن در کشور ایجاد شده اگر بخواهیم ریشه ای به این موضوع بپردازیم باید بدانیم که اصل قضیه این است که ما وقتی به سمت نظام ارزی چندگانه می‌رویم و نرخ‌های ارز از حالت یکسان سازی خارج می شود یعنی ما یک نرخ ارز یکسان در کشور نداریم و برای فعالیت های مختلف نرخ های ارز مختلفی در نظر می گیریم این ماجرا به وجود می آید.

اين عضو انجمن اقتصاددانان ايران افزود: اساساً اصل پرداخت ارز مسافرتی بحثی است که به نظام بانکی مربوط می شود. یعنی اگر سیستم ارزی کشور تک نرخی باشد مانند آنچه تا قبل از سال ۹۱  و وقوع بحران ارزی در زمان آقای احمدی‌نژاد، که در اثر تحریم‌ها ایجاد شد، وجود داشت دیگر چنین حالتی پیش نمی آید. در آن زمان هر کس برای هر فعالیتی با نرخ ثابتی ارز دریافت می‌کرد و نظام ارزی کشور چند گانه  نبود که ما مجبور شویم برای فعالیت های مختلف نرخ ارز با قیمت های مختلف تخصیص بدهیم. پس اصل ماجرا این است که نظام ارزی کشور ثابت نیست، ابتدا باید این ماهیت جریان را بپذیریم.

استاد دانشگاه و اقتصاددان یزدی بیان داشت: حالا این که در این شرایط تخصیص ارز، مخصوصاً زمانی که کشور با یکسری تهدید های بین المللی مواجه است و تحریم‌ها قرار است به شکل سابق از طرف ایالات متحده آمریکا اعمال شود، به صلاح مملکت هست یا نه این مقوله دیگری است که باید بررسی شود.

وی بیان داشت: باید این مسئله را در نظر بگیریم که مسافرتهای خارجی و نرخ تخصیص ارز بحث تازه ای نیست و  همه سفرهای خارجی هم ماهیت یکسانی ندارند. می پذیرم که بخشی از این سفرها به خاطر مسائل تفریحی، گردشگری و سیاحتی است اما هستند کسانی که با مقاصد دیگری سفر می کنند. مثلا فردی که میخواهد از یکی از دانشگاه های خارج از کشور پذیرش بگیرد، یا برای درمان به خارج از کشور سفر می‌کند. در شرایط فعلی با توجه به اینکه عوارض خروج از کشور نیز بسیار افزایش پیدا کرده به نظر من به صلاح نیست که روند تخصیص ارز مسافرتی متوقف شود، اما موافقم که این رقم ها کم شود و یک فیلترهایی برای پرداخت آن اتخاذ شود. مثلا تنها یک بار در سال پرداخت شود که در حال حاضر نیز همین اتفاق می افتد و یا اینکه رقم آن را کم کنیم. مثلا اگر تا کنون۵۰۰ را یورو پرداخت می شد آن را به ۲۵۰ یورو برسانیم ولی قطع آن به نظر بنده به صلاح نیست.

علوی راد تصریح کرد: اکنون ما در شرایط تحریم هستیم. محدود کردن عبور و مرور های بین المللی در این شرایط حتی به عنوان مسافرت تفریحی و گردشگری در واقع دامن زدن به این مساله و بستن مرزهای کشور است. بنابراین شخصاً معتقدم در شرایط فعلی قطع کردن این جریان به صلاح کشور نیست، حتی با در نظر گرفتن رانت بالایی که وجود دارد و مثلاً عرضه یورو با نصف قیمت بازار نیز این روند نباید کاملاً قطع شود. با همه این تفاسیر معتقدم که باید جنبه های بین المللی را هم در نظر بگیریم. چرا که همه چیز در حساب‌های دو دوتا چهارتای ما نمی گنجد.

 

 

رئیس دانشگاه آزاد ابرکوه گفت: می توان مقدار تخصیص ارز را کم کرد. مثلاً به نظر من  ۵۰۰ یورو را به ۲۵۰ یا ۲۰۰ یورو کاهش دهیم اما این وند را قطع نکنیم. زیرا با شرایطی که ما داریم به خصوص اگر تحریم‌ها بازگردد، و یا اروپایی‌ها هم جا بزنند و نتوانیم اوضاع را مدیریت کنیم، خواه ناخواه در آن زمان شرایط دیگری خواهد بود و  هضم قطع تخصیص ارز مسافرتی در شرایط جدید برای مردم راحت تر است. اما از آنجا که هنوز تلاش داریم برجام را حفظ کنیم به نظر من در این شرایط و با در نظر گرفتن جنبه‌های بین المللی توقف روند تخصیص ارز مسافرتی به صلاح کشور نیست.

وی با اشاره به اشتغالزایی آژانس های مسافرتی عنوان کرد: به هر حال تورها و آژانس های مسافرتی در کشور یک سری اشتغال ایجاد کرده اند.  قبول دارم که بعضی از اینها تخلفاتی هم دارند و از شرایط سوء استفاده می کنند اما یادمان باشد که اگر جلوی اینها را بگیریم یک بخشی از مشاغل ما دچار مشکل می شود. چرا که با این فعالیت ها در واقع یک ارزش افزوده ای در کشور ایجاد می شود، زیرا بخشی از این پول ها در کشور هزینه می‌شود. برای مثال همه پروازهای خارجی که با طرف ترکیه ای نیست، خیلی‌ از آن ها هم توسط شرکت های داخلی انجام می شود. لذا این فعالیت به نوعی یک سری شغل برای کارهای خدماتی داخلی ایجاد می‌کند نباید جوری شود که از آن طرف بام بیافتیم. یعنی با عدم تخصیص ارز مسافرتی یک ریزش عظیمی در سفرها و مراجعات به آژانس ها مسافرتی داشته باشیم و این آژانس ها مجبور شوند نیروهایشان را اخراج کند. باید به این مسائل هم توجه داشت.

اين عضو انجمن اقتصاددانان ايران تاکید کرد: این حرف را که می گوید معنی ندارد یورو ۱۰ هزار تومانی را  برای تفریح افراد ۵ هزار تومان در اختیارشان قرار دهیم، می پذیرم اما در اقتصاد تصمیمات یک بُعدی نیست. این تصمیمات باید خیلی سنجیده اتخاذ شوند. به هر نحو یک سری افراد از این طریق ارتزاق می‌کنند، درست است که سود عمده به جیب صاحبان تور و آژانس ها می رود و سود قابل ملاحظه ای هم هست، اما با پائین کشیدن این کرکره و تعطیل کردن این ها به نوعی شغل ها هم ممکن است آسیب ببیند اما در شرایط فعلی این رانت اگر به قیمت این است که یک نوع رونق نسبی در این فعالیت ها باشد باز هم توجیه دارد. زیرا ایجاد یک شغل در کشور نیاز به هزینه بسیار دارد.

وی اذعان داشت: اصل این نکته درست است اما وقتی به صورت کلان و با توجه به همه مسائل پیرامونی بنگریم، ممکن است قضیه مقداری فرق کند.  لذا معتقدم باید رقم پرداختی کم شود یا حتی در کشورهای مختلف متفاوت عمل کرد. مثلاً بر اساس مقصد شرایط ویژه ای در نظر بگیرند مثل همان اتفاقی که در سفر به عتبات عالیات می افتد و هم رقم ارز تخصیص یافته و هم عوارض خروج از کشور متفاوت است.

انتهای پیام/

زمان انتشار: یکشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۷ - ۲۱:۱۷:۱۹

شناسه خبر: 67943

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب