کارشناس رسانه تشریح کرد:

علت گرایش مخاطبین به رسانه های بیگانه

جلیلیان بیان داشت: ما رسانه ای ها صرفاً گفته ها را منتقل می کنیم، اما وقتی نتوانیم واقعیت قضیه را به صورت کامل و جامعه ارائه بدهیم مطمئناً مخاطب جذب رسانه های دیگر می شود.

مهدی جلیلیان در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری از یزد گفت: خبرنگار باید با اطلاع قبلی وارد نشست خبری شود. برای مثال باید مطالعه داشته باشد که این مدیر و مسئول قبلاً راجع به موضوع جلسه چه چیزهایی گفته، چه قول‌هایی داده و این قول ها عملی شده یا نه، هیچ وقت تحلیل نمی کنیم که خُب این اطلاعاتی که شما داده اید با واقعیت همخوانی ندارد یا این برنامه ها قابلیت اجرایی ندارد و یا اینکه خیلی از مشکلات وجود دارد.

این کارشناس رسانه افزود: متاسفانه حتی خبرنگاران ما اخبار را تحلیل نمی‌کنند. هر چه می شنویم، می پذیریم. اما حاضر نیستیم چند خبر را در کنار هم قرار دهیم و این باعث عدم پیشرفت می شود. یکی از عوارض این اتفاق این است که مردم نیز نسبت به رسانه بدبین شده و به آن اعتماد نمی‌کنند و لذا می بینیم به رسانه های بیگانه و ماهواره ها رو می آورند. علت هم این است که ما صرفاً گفته ها را منتقل می کنیم، اما وقتی نتوانیم واقعیت قضیه را به صورت کامل و جامعه ارائه بدهیم مطمئناً مخاطب جذب رسانه های دیگر می شود.

جلیلیان هشدار داد: تا وقتی که بخواهیم این روال را برای آگاهی رساندن به مردم و ارائه اخبار و اطلاعات طی کنیم، متاسفانه هیچ پیشرفتی نخواهیم کرد و همیشه در جا خواهیم زد و هیچ سودی هم نخواهیم برد. توقعی هم نباید داشته باشیم که چرا مردم جذب جاهای دیگر می شوند. چون منبع موثقی ندارند که خبر را کامل و جامع ارائه دهد.

وی در پاسخ به سوالی در مورد رشد قارچ گونه رسانه های مختلف و سردرگمی مخاطبین تاکید کرد: تعدد رسانه در صورتی خوب است که هرکدام از رسانه‌ها رسالت خودشان را در چارچوب کارکرد خودشان دنبال کنند. یعنی یک رسانه ورزشی کامل و کارشناسی به مقوله ورزش بپردازد نه اینکه هم خبر ورزشی، هم اقتصادی و هم سیاسی داشته باشد و یک آش شلم شوربایی درست کند که به مذاق هیچکس هم خوشایند نیست. برای مثال زمانی که در کشور اتفاقی مثل زلزله رخ می دهد همه رسانه‌ها به این موضوع می پردازند و آن را در رأس همه اخبار قرار می دهند. این علاوه بر اینکه کمکی نمی‌کند باعث می شود مردم هم دچار دلشوره و اضطراب شوند و هزاران داستان دیگری به وقوع بپیوندد که گفتنش فایده‌ای ندارد.

وی همچنین در مورد عدم استفاده خبرگزاری ها از منبع بیان داشت: بعضاً خبرگزاری ها فکر می کنند اگر منبع کار بشود باعث اُفت کاری خودشان است و ممکن است رسانه هایشان ایراد بگیرند. اما اگر علم رسانه را به صورت آکادمیک و تحصیلاتی دنبال کرده باشند می دانند یکی از مطالب مهم این است که حتماً منبع اخبار ذکر شود. این درصورتی است که متاسفانه ما زمانی منبع را می آوریم که احساس کنیم این خبر ممکن است دردسر ساز شود.

انتهای پیام/

 

زمان انتشار: یکشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۵:۳۰:۰۰

شناسه خبر: 68136

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب