خبرگزاری علم و فناوری

گفت و گوی اختصاصی علم و فناوری با والدین نفر سوم کنکور ریاضی؛

راه کارهای والدین نفر سوم کنکور ریاضی برای موفقیت فرزندشان

برای موفقیت دانش آموزان در آزمون سراسری والدین نیز نقش مهمی را بر عهده دارند. والدین نفر سوم کنکور ریاضی نکات قابل توجهی را مطرح کرده اند که می تواند تجربه خوبی برای آن دسته از پدر و مادرهایی باشد برای موفقیت تحصیلی فرزندانشان برنامه ریزی می کنند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از قم، موفقیت دانش آموزان در آزمون سراسری کنکور حاصل تلاش های سه ضلع است، که ضلع اول را دانش آموز تشکیل می دهد، و اضلاع دیگر را والدین و فضای منزل ، و مدرسه و شرایطی که در مدرسه وجود دارد تشکیل می دهد.

برای پی بردن به نقشی که والدین و فضای منزل در موفقیت دانش آموزان در آزمون سراسری کنکور ایفا می کند، خبرگزاری علم و فناوری گفت و گویی را با مادر بهار رادمهر نفر سوم کنکور ریاضی و فنی انجام داده است.

در گفت و گوی خبرگزاری علم و فناوری با والدین نفر سوم کنکور ریاضی،مادر وی بیان داشت: با توجه به شرایط موجود در کنکور که شرایط ایده آلی نیست و فشارهای بیش از اندازه که برای دانش آموزان به وجود می آید طبیعتا پدر و مادرهایی که دانش آموز کنکوری دارند، بایستی شرایط ویژه ای را در منزل ایجاد کنند.

وی افزود: در سال کنکور سعی کردیم شرایط لازم را برای موفقیت فرزندم مهیا کنیم ،معمولا میهمانی رفتن ها خیلی کم شده بود، اگر جایی هم می رفتیم خیلی زود به منزل برمیگشتیم  و شب تا دیر وقت مهمانی نبودیم چرا که خواب کافی برای دانش آموزان بسیار مهم است.

رادمهر در توصیه ای به پدر و مادرها برای ایجاد جوی آرام در منزل اذعان داشت:  فضای روانی که در منزل حاکم است قطعا مثل سال های قبل نباید باشد، لازم است که جو آرام باشد، حواس پدر و مادر به نیازهای فرزندشان وایجاد شرایط مطلوب باشد.

وی با اشاره به نقش مهم اعتماد به نفس برای موفقیت در کنکور و وظیفه مهم والدین در بالا بردن اعتماد به نفس در دانش آموزان در منزل گفت: زمانی دانش آموز در کنکور موفق می شود که  علاوه بر توانایی های علمی از نظر روحی هم توانایی های ویژه داشته باشد، بحث  بالا بردن اعتماد به نفس فرزندان  که والدین باید برای آن برنامه داشته باشند در موفقیت دانش آموزان بسیار تاثیر گذار است و نکات قابل توجهی در اعتماد به نفس وجود دارد.

رادمهر با ذکر  نقش مهم انتخاب رشته تحصیلی بر حسب علاقه و ارتباطش با موفقیت دانش آموزان و این که والدین باید فرزندانشان را آزاد بگذارند تا بر حسب علاقه شان به تحصیل بپردازند، گفت: دانش آموزان زمانی می توانند موفق باشند که دنبال علایق خودشان بروند، ما هم همین کار را کردیم، بهار آزاد بود که بین رشته تجربی و ریاضی یا انسانی یا هر رشته ای که مایل باشد انتخاب کند،ما هیچ فشار و اصراری نداشتیم.

وی افزود: اگر من می خواستم در انتخاب رشته  اصرار داشته باشم  شاید به نوعی می خواستم که آرزوهای خود را در فرزندم ببینم ولی قطعا توانمندی فرزندان با پدر و مادر متفاوت است  و فرزندان  باید راهی را بروند که دوست داشته باشند .

رادمهر با اشاره به ارتباط بین علاقه به موضوعی و کسب موفقیت در آن موضوع گفت: اگر فرزندان ما رشته درسیشان را دوست داشته باشند و در آینده شغلی را که دارند بر اساس تناسب با روحیاتشان انتخاب شود حتی از کارخود هم لذت می برند و موفقیت دوچندانی نصیبشان می شود.

وی راهنمایی فرزندان در عین حالی که انتخاب رشته تحصیلی و دانشگاهی را به اختیار خودشان گذاشتن را امری ضروری دانست و بیان داشت: بهار در  زمان انتخاب رشته دانشگاه یک هفته  تمامی رشته ها را بررسی کرد و با توجه به این محدودیت که ممکن است رشته ای برای دخترها مناسب تر باشد  و اینکه سیلابس بعضی از رشته ها خیلی مطلوب نبود  او را راهنمایی می کردیم

رادمهر با تاکید بر عدم اصرار والدین برای انتخاب رشته دانشگاهی گفت:ما هم تنها توصیه ای که به بهار داشتیم این بود که بر اساس علاقه اش و نه بر اساس اسم رشته یا اسم دانشگاه تعیین رشته کند، علاقه خودش برای ما مهم بود واقعا فکر می کنم همه پدر و مادر ها هم بایستی اجازه بدهند که فرزندانشان خودشان انتخاب کنند در عین حالی که باید یک سری راهنمایی های بی طرفانه ای  بر اساس دانش و تحقیقات داشته باشند تا انتخاب مناسبی داشته باشند.

وی افزود: با توجه به دروسی که در هریک از رشته های مورد نظرفزرندم ارائه می شد و میزان توانمندی که در پایان دوره لیسانس براش ایجاد می شد او را راهنمایی کردیم ، از مشورت های برادرش ، اساتید و مشاوران هم استفاده کرد و در نهایت خودش رشته مورد نظرراانتخاب کرد.

رادمهر در پاسخ به این سوال که کسب چه رتبه ای برای فرزندتان متصور می شدید بیان داشت: در خصوص رتبه ای که دختر من کسب کرده ما توقع رتبه زیر 20 رو از بهار داشتیم.  ولی خوب این لطف خداوند بود که بهار توانست در آزمون رتبه 3 را کسب کند، و از بابت این قضیه کل خانواده خوشحال هستیم و خداوند را شاکر هستیم.

وی عامل  موفقیت فرزندش را تلاش و پشتکار دانست وگفت: همان چیزی که خود بهار بعد از اعلام نتایج بارها تکرا کرده است و از بچگی این خصوصیت را در او ایجاد کرده بودم.

رادمهر افزود: به فرزندم از کودکی آموختم که هر چیزی را که می خواهی به دست بیاوری باید برایش تلاش کنی ، با توجه به اینکه حالا یه جورایی عاشق دانشگاه شریف شده بود تلاشش را می کرد تا بتواند رتبه ای کسب کند که بدون هیچ دغدغه ای انتخاب رشته کند و هر رشته ای را که به نتبجه برسد انتخاب کند. در واقع مهمترین مشخصه ای که در بهار می شود به عنوان مشخصه ی اصلی بگویم و بلد کنم این است که بهار بسیار سخت کوش و تلاشگر هست و این در تمام مسیر تحصیلیش ر نمود داشته و واقعا ویژگیش محسوب می شود.

وی در پایان  ضمن تشکر از همه کسانی که در موفقیت فرزندش نقش دشتند  به نقش مدرسه و دبیران در موفقیت فرزندش اشاره کرد و گفت:  از زحمات کادر مدرسه و دبیران بسیار خوب و دلسوز تشکر می کنم ، در مدتی که بهار درس می خواند چون  خارج از مدرسه خودش به هیچ عنوان از هیچ کلاس اضافه ای استفاده نکرده و تنها کلاس های تابستانه که در مدرسه برگزار شده بود استفاده کرد فقطعا زحمات دبیرانش در انتقال دانش به فرزندم خیلی مشهود هست در اینجا  من لازم می دانم که از زحمات کادر مدرسه و بیش از همه دبیران تشکر کنم.

انتهای پیام/

علیرضا مومنی

زمان انتشار: دوشنبه ۵ شهریور ۱۳۹۷ - ۰۶:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 68338

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب