گفت و گوی خبرگزاری علم و فناوری با دبیر اجرایی سومین جام ملی سرعت پهپادها؛

جام ملی سرعت پهپاد ها فرصتی برای رشد استارت آپ های پهپاد محور

سومین دوره جام ملی سرعت پهپاد ها ،از بزرگ ترین و محبوب ترین مسابقات تخصصی پهپادها است که آبان ماه سال جاری به میزبانی دانشگاه اصفهان برگزار می شود.این جام فرصت مغتنمی برای هم افزایی فعالان حوزه روبات های پرنده محسوب می شود.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از قم، مسابقات جام ملی سرعت پهپادها از 20 آبانماه لغایت 24 آبان ماه به میزبانی دانشگاه سراسری اصفهان برگزار خواهد شد.این مسابقات در نوع خود یکی از بزرگ ترین و محبوب ترین مسابقات تخصصی پهپادها است.

در گفت و گوی خبرگزاری علم و فناوری با علی فرقانی تهرانی دبیر مسابقات جام ملی سرعت پهپاد ها، وی دلیل اصلی برگزاری این رویداد را ارتباط متخصصین داخلی با صنعت و ایجاد کسب و کارهای فناورانه دانست و اذعان داشت: با  رشد روز افزون حوزه ربات های پرنده در دنیا و کشور نیاز به مدیریت و کاربردی شدن پتانسیل فعالین این حوزه بیشتر به چشم می خورد.

فرقانی تهرانی در ادامه افزود: با رشد فضای علم رباتیک در دنیا و گستره ی کاربرد دانش هوافضا ، دنیای ربات های پرنده شکل گرفت، که نیاز های مختلف بشر را می تواند برطرف نماید و این مسابقات فضایی را به وجود آورده تا دانشجویان و فعالین حوزه روبات های پرنده به یک هم افزایی سازنده برسند.

 

دبیر مسابقات ملی سرعت پهپاد ها دیگر اهداف این مسابقات را  ارتباط گیری با نهادها و صنایع مرتبط و افزایش سطح علمی متخصصین در فضایی رقابتی ، گسترش و آشانایی این حوزه به عوام مخاطبین دانست.

وی با اشاره به جوان بودن این نوع مسابقات در سطح جهان گفت: این مسابقات به صورت تخصصی قدمت 6 ساله در دنیا دارند که در سطح ملی با آیتم هایی شبیه مسابقات جهانی در حال برگزاری است.

فرقانی تهرانی قدمت مسابقه جام ملی سرعت پهپادها در ایران را دو سال عنوان کرد و بیان داشت:این مسابقات  برای اولین بار در کشور تحت برند جام ملی سرعت پهپادها در سال 94 برنامه ریزی شد و اولین بار در تابستان 95 در دانشگاه شهرکرد برگزار شد ،که سومین دوره این مسابقات در دانشگاه اصفهان برگزار می شود.

وی با اشاره به رایزنی برای برگزاری مسابقات به صورت بین المللی  به عنوان چشم اندازی که برای آینده در نظر گرفته اند گفت:چشم انداز آینده این است که  مسابقات را به صورت بین المللی برگزار کنیم و بدین منظور ارتباطات موثری با کشورهای آسیایی و اروپایی برقرار شده و برای ششمین دوره ،این رویداد برنامه ی بین مللی شدن را در دستور کار خود قرار داده است.

در ارتباط با رکوردهای ثبت شده در دو سال اخیردبیر اجرایی مسابقات سرعت پهپاد ها بیان داشت:در دوسال اخیر رکوردهای ثبت شده در حال پیشرفت بوده که طی چندین مسابقه رکوردهای ثبت شده و عملکرد تیم ها به صورت چشم گیری در حال رشد و صعود بوده به طوری که اختلاف رکورد تیم های برتر در حد کسری از ثانیه بوده است.

دبیر اجرایی مسابقات در ارتباط با سابقه جام سرعت پهپاد ها در ایران  به دومین دوره مسابقات جام ملی سرعت پهپادها اشاره کرد و اذعان داشت: دوره سال گذشته با همکاری معاونت پژوهشی دانشگاه شهرکرد برگزار شد که 137 دانشجو در قالب 58 تیم از استان های تهران، اصفهان، فارس، آذربایجان شرقی، چهارمحال و بختیاری و شهرهای شمالی کشور حضور داشتند.

وی افزود: سال گذشته جام سرعت پهپاد ها در لیگ های ریزپرنده های سرعتی، لیگ امداد، لیگ اکتشاف، لیگ ضد تروریست برگزار گردید که در نهایت در لیگ ریز پرنده های سرعتی تیم انیگمای دانشگاه اراک رتبه نخست و تیم گلابی ربات تهران و تیم تهران سما  نیز به ترتیب رتبه های دوم و سوم را به خود اختصاص دادند و در لیگ امداد، اکتشاف و ضدتروریست تیم اوج دانشگاه اراک  و تیم دانشگاه شهرکرد و تیم سما یو ای وی از دانشگاه آزاد جنت آباد در جایگاه دوم و سوم قرار گرفتند.

عرفانی تهرانی بیان داشت:مقام های برتر در این چند سال بین تیم های کل کشور تقسیم شده ولی غالب مقام ها میان استان های تهران و اصفهان در گردش بوده است.

وی تفاوت رکورد های ثبت شده داخلی با خارج را بسیار دانست و گفت: رکوردهای جهانی با رکورد های داخلی فاصله بسیاری دارد که  این اختلاف ریشه در مشکلات اقتصادی و نبود زیر ساخت برای فعالین این حوزه دارد.

دبیر اجرایی سومین جام سرعت پهپاد ها در معرفی لیگ های موجود در این دوره از مسابقات گفت: لیگ سرعت ، لیگ امداد و نجات را خواهیم داشت که در لیگ سرعت عبور از موانع و چالش های محیطی، در لیگ امداد و نجات عملیات های نقشه برداری محیطی، اسکن سه بعدی، حمل محموله های امدادی، تشخیص چهره، پیدا کردن مصدومین، شناسایی تروریست ، شناسایی مناطق بمب گذاری شده به عنوان چالش مطرح شده است.

فرقانی تهرانی به نوآوری های جام سوم اشاره کرد و بیان داشت: امسال مباحث بحران های صنعتی و کارخانه ای، مباحث محیط زیستی و اچ اس ای در دستور کار قرار داد و در بخش جدید پروازهای نمایشی و مهارتی برای خلبانان مطرح شده است.

دبیر مسابقات ملی پهپادهای سرعت در پاسخ به این سوال که چه مشکلاتی در سر راه خود دارید بیان داشت: بزرگترین مشکل عدم همکاری بسیاری از نهاد دولتی  مرتبط با این حوزه است و گم نام بودن این قبیل فعالیت های فناورانه نیز کار را کمی دشوار کرده است.

فرقانی تهرانی در معرفی تیم برگزار کننده مسابقات جام ملی پهپاد های سرعت گفت:اعضای اصلی تیم برگزاری رویداد خانم ها مهسا قربانی ،پگاه زمانی و آقای ساسان طالبی هستند.

وی افزود: این مسابقات زیر نظر معاونت فرهنگی دانشگاه اصفهان دکتر شاه نظری و مدیریت مستقیم دکتر رضایی مدیرکل فرهنگی و اجتماعی دانشگاه اصفهان و و خانم جوانی کارشناس انجمن های علمی دانشجویی دانشگاه اصفهان برگزار می شود.

عرفانی تهرانی در ادامه بیان داشت:کارگروه پهپادغیر نظامی کشور به عنوان یک نهاد دغدغه مند و پیشرو همیشه از جامعه پهپادی کشور حمایت های خودرا داشته است، خوشبختانه امسال در دوره جدید همکاری ها با  کارگروه پهپاد به سطح خوبی رسیده است و در صدد همکاری با یکدیگر و استفاده از پتانسیل های کارگروه هستیم.

وی در پایان خطاب به جوانان گفت: برای رسیدن به هدف های خودشان تلاش کنند واز زحمات و تلاش و شکست  دلسرد نشوند.

تیم های پهپادی علاقه مند به شرکت در این رویداد می توانند به آدرس mwww.ndrclub.co مراجعه کنند.

انتهای پیام/

علیرضا مومنی

زمان انتشار: یکشنبه ۴ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۵:۰۰

شناسه خبر: 68347

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب