پرنده های ثروت آفرین؛

استارت آپ دانشجویی NDRClub /حضور روبات های پرنده ی سرعت در فضای کسب و کار کشور

در بین کسب و کارهای نوپا ، استارت آپ های مبتنی بر روبات های پرنده جز جدیدترین کسب و کارها به شمار می آید که جای خود را در بین دانشجویان پیدا کرده و نوید بخش تولید ثروت و اشتغال زایی به وسیله روبات های پرنده در آینده است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از قم، در بین کسب و کارهای نوپا ، استارت آپ های  مبتنی بر روبات های پرنده جز جدیدترین کسب و کارها به شمار می آید که جای خود را در بین دانشجویان پیدا کرده و نوید بخش تولید ثروت و اشتغال زایی به وسیله روبات های پرنده در آینده است.

یکی از استارت آپ های دانشجویی مبتنی بر فضای مجازی که با محوریت  روبات های پرنده فعالیت می کند ، NDRClubاست که روبات های پرنده ی سرعت در آن نقش ویژه ای را ایفا می کند و می توان گفت جز اولین استارت آپ های حوزه سرعت در روبات های پرنده در ایران است.

برای آشنایی بیشتر با این استارت آپ خبرگزاری علم و فناوری گفت و گویی با سرپرست تیم دانشجویی این کسب و کار نوپا انجام داده است.در گفت و گوی خبرگزاری علم و فناوری با  علی فرقانی تهرانی سرپرست استارت آپ دانشجویی NDRClub وی بیان داشت: یک تیم 4 نفره متشکل از دانشجویان فنی مهندسی دانشگاه شهرکرد از اسفند ماه 94 فعالیت خود را به صورت رسمی آغاز کریم.

.

فرقانی تهرانی مهترین برنانه NDRClubرا گسترش و شناساندن اصولی دنیای ربات های پرنده ی سرعتی یا به اصطلاح Drone Racing در کشور دانست و اذعان داشت: رشته ربات های  پرنده ی سرعتی علی رغم این جز رشته و حوزه های نوپا در دنیا محسوب می شود  و قدمت 5 ساله دارد، اما در ایران و جهان هر روز با شتاب و سرعت بسیار زیادی رو به پیشرفت و گسترش است.

مدیریت استارت آپ NDRClub  با اشاره به لزوم ایجاد فضاهای اشتراکی یا کامیونیتی های مجازی برای رشد حوزه های جدید فناوری اذعان داشت: یکی از مهم ترین موانع پیشرفت چنین حوزه های فناری، عدم وجود منابع دقیق و مشخص می باشد و در چنین حالتی فضاهای اشتراکی است یا به اصطلاح کامیونیتی های مجازی می توانند پشتوانه و ابزار خوبی برای دنیای واقعی باشند. در نتیجه در حال حاضر و به عنوان مهمترین قدم می توان به بستر سازی برای تثبیت موقعیت وبسایت NDRClub اشاره کرد.

فرقانی تهرانی در ارتباط با نحوه شکل گیری اولیه این استارت آپ مبتنی بر فضای مجازی گفت: در این جور کارها به نظرم اصلا مهم نیست از کجا استارت می خورد، مهم این است که چطور و با چه کیفیتی شکل می گیرد و هویت پیدا می کند. ایده ی ما هم به تدریج شکل گرفت و هنوز هم در حال تکمیل و چکش کاری است.

وی فقدان و کمبود بستر مناسب در کشور را دلیل اصلی ایجاد وب سایت NDRClub دانست و  افزود: در درجه اول علاقه به این حوزه و فعالیت چندساله ما  در حوزه ربات های پرنده هم درایجاد این وبسایت موثر بود  ولی دلیل اصلی حرکت در این مسیر  فقدان و کمبود بستر مناسب در کشور ( دقیقا مثل دیگر حوزه های نوپا) برای فعالیت بود.

مدیریت استارت آپNDRClub در معرفی اعضای تیم استارت آپ افزود:اعضای تیم، خانم مهسا قربانی دانشجوی رشته مهندسی مکانیک. ساسان طالبی دانشجویی رشته ی مهندسی مکانیک و خانم زمانی دانشجوی رشته مهندسی برق الکترونیک هستند که همگی چند سال به صورت فعال در بخش انجمن های علمی دانشجویی فعالیت می کردند و رزومه ی پر باری دارند.

فرقانی تهرانی در  پاسخ به این سوال که این ایده تا چه اندازه در ایران و جهان  جدید است و آیا رقبایی دارید پاسخ داد: مشابه کار در ایران حداقل بنده ندیده ام، ممکن هم هست باشد و من مطلع نباشم. اما اگر کار قویی بود قطعا توسط ما رصد می شد  و به عنوان رقیب روی آن حساب باز میکردیم.

وی افزود:اما در خارج مشابه کار ما  وجود دارد و خیلی از ما جلو تر هستند به این معنا که در خارج از ایران در شرایطی متفاوت با مخاطب های کاملا متفاوت سرو کار دارند و قطعا معیاری برای قیاس وجود ندارد اما با این حال همیشه سعی میکنیم از خلاقیت و روند خارجی ها تجربه کسب کنیم ، الهام بگیریم و از فعالیت های بیرون از ایران  برای بهبود کارخودمان استفاده کنیم.

فعال حوزه روبات های پرنده ی سرعتی در رابطه با هزینه های ریالی که تاکون برای گسترش کار خود انجام داده اند بیان داشت: حقیقتا در این مورد عدد خاصی نمی توانم بگویم، مهم ترین هزینه  وقت و زمان بوده اما  پول و ریال چه مستقیم چه غیر مستقیم  زیاد هزینه شده که  الحمد الله والمنه همه از جیب خودمان هزینه شده و با هزارمشکل تامین کردیم و دریغ از ریالی حمایت از دولت و امثالهم با اینکه حتی خیلی از مراکز موظف به حمایت بودند.

فرقانی تهرانی در ارتباط با برنامه هایی که برای آینده کار خود متصور می شوند گفت: برنامه هایی که به ترتیب در حال اجرا هستن زیاد است  ولی اگر بخواهم شفاف بگویم میخواهیم DRL ایران بشویم، شاید  خیلی آرمانی  به نظر بیاد ولی غیرممکن هم نیست.

 

وی ناشناخته بودن حوزه کاری خود را از بزرگ ترین  مشکلات پیش روی تیم خود عنوان کرد و اذعان داشت:  مهم ترین و عمده ترین مشکل در این حوزه ناشناخته بودن اذهان و ارگان ها و نهادهای مرتبط است  و وقتی موضوعی ناشناخته باشد، سرمایه گذاری و هزینه بر روی آن حوزه عملا جزو محالات است، برای همین تمام تلاشمان در این چند سال شناساندن  این حوزه به افراد اثرگذار و مخاطب است.

فرقانی تهرانی مهم ترین ضعف ساختاری جهت رشد کسب و کارها را  عدم قدرت تحلیل ایده در کارشناسان مربوطه و عدم سرمایه گذاری روی برخی طرح ها دانست و گفت: نبود کارشناس مرتبط و یا حداقل فردی یا بخشی است که قدرت تحلیل ایده رو داشته باشد،چه بسا طرح هایی وجود داردکه واقعا سرمایه گذاری  بلند مدت  روی این طرح ها ثروت ساز هست ولی مسولین و غالبا نهاد ها صرفا به دنبال کارهای مقطعی هستند و از طرح هایی بیشتر حمایت می کنند که جنبه ی شو آف خبری دارند، همین موضوع باعث می شود  به طور کلی صورت مسئله حذف بشود.

وی در ادامه به بروکراسی موجود در ساختار حمایت از ایده ها و طرح ها و فرسایشی شدن روند حمایت ها  اشاره کرد و بیان د اشت: از طرفی هم برخی از حمایت ها به قدری بروکراسی دارند که بیشتر یک تیم رو دچار فرسایش می کند  و حتی برخی موارد هم وجود دارد که یک تیم دانشجو در نهایت امر به یک شرکت بدون بازده مقروض تبدیل می شود، کما اینکه تیم ما هم دچار چنین آفت هایی شد ، تا حدی که متاسفانه ایده و تیم تا مرز نابودی هم رفت.

فعال استارت آپ دانشجویی در توصیه به هم سن و سالان خود اذعان داشت: در این شرایط سخت کشور دست از تلاش بر ندارید ،حتی در بحرانی ترین شرایط، اگر چیزی رو بخواهیم می توانیم به دست بیاوریم ، شاید یک شبه  حاصل نشود ولی حتما شدنی است

وی در ادامه افزود:. بیشتر از حرف زدن عمل کنید، بیشتر از رویا پردازی پیگیری کنید و به جای خسته شدن صبر کنید، اگر رویایی دارید از ذهنتون بیاورید  روی کاغذ... با آدم هایی که مسیری رو یک بار طی کردند ارتباط بگیرید و دایره ی ارتباطاتتون را هر روز بزرگتر کنید تا بتوانید آدم بزرگی بشوید.

فرقانی تهرانی در پاسخ به این سوال که آینده کاری خود را چگونه می بینید بیان داشت:شاید بهتر بود سوال میشد آینده ی دنیای پرواز و ربات های پرنده رو چه طور میبینیم، این ایده و هدف فقط یک آینده برای آن ترسیم شده و آن هم موفقیت است. دنیای ربات های پرنده واقعا گسترده و عجیب است ، هر روز خلاقیت های زیادی رو مشاهده میکنیم. قطعا اگر خلاقیت ها درست مدیریت شود  موفقیت و پیشرفت حتمی است.

انتهای پیام/

علیرضا مومنی

زمان انتشار: جمعه ۲ شهریور ۱۳۹۷ - ۰۶:۳۰:۰۰

شناسه خبر: 68351

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب