خبرگزاری علم و فناوری گزارش می دهد :

هزینه های گزاف در برابر امکانات زیر صفر/ اعتراض دانشجویان دانشگاه گلستان به وضعیت بد خوابگاه ها

چند روزی به بازگشایی دانشگاه ها نمانده اما یک گزارش از دانشجویان دانشگاه گلستان نشان می دهد که برخی از این افراد از وضعیت خوابگاههای موجود به شدت گلایه دارند و اوضاع آن را تا حدی بحرانی و غیر عادی می خوانند .

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان گلستان ؛ همه ما یک زمانی دانشجو بوده ایم و یکی از بهترین ایامی که با دوستان سپری کرده ایم دوران زندگی در خوابگاههای دانشجویی بوده است حتی با بدترین وضعیت ها اما "با هم بودن" تلخی ها را شیرین می کرد .

 شاید یک زمانی شنیدن نام خوابگاه دانشجویی ، مخاطب را به یاد اتاق های کوچک، کمدهایی قدیمی، دوش های کهنه و چهاردیواری های تنگ و خانه هایی فاقد آب آشامیدنی با هزینه های اجازه کم بیندازد که دانشجویان فقط هنگام خواب به آنجا مراجعه می کنند اما امروزه همه چیز تغییر کرده است ، دانشجویان می توانند خوابگاه هایی را انتخاب کنند که تمام نیازهای رفاهی و تفریحی در آن موجود است به دلیل اینکه خوابگاه های کارآمد و مطلوب دانشجو را قادر می سازد، موفقیت های علمی و شغلی بهتری را کسب کنند.

سالن ورودی ، اتاق نگهبان ، موتور خانه ، اتاق جهت سکونت دانشجویان ، نمازخانه مرکزی ، کتاب خانه مرکزی ، سالن ورزش ، دستشویی مرکزی ، حمام مرکزی ، آشپزخانه مرکزی ، بوفه دانشجویی فضاهای مورد نیز درط راحی یک خوابگاه دانشجویی هستند که در کشور ما معمولا کمتر مورد توجه قرار می گیرند .

چند روزی بیشتر به بازگشایی دانشگاهها نمانده و طبعا دانشجویان این روزها مشغول ثبت نام و همچنین اسکان در خوابگاههای مشخص شده توسط دانشگاه هستند .

 در همین رابطه یک گزارش از دانشجویان دانشگاه گلستان نشان می دهد که برخی از این افراد از وضعیت خوابگاههای موجود گلایه دارند و آن را تا حدی بحرانی و غیر عادی می خوانند .

 یکی از این مشکلات هزینه های گزافی است که بابت خوابگاه می گیرند در حالیکه این خوابگاه ها در قالب پانسیون وضعیت بدی دارند که گفته می شود مدیران متولی در دانشگاه استانداردهای لازم را برای اجاره کردن این مکان ها و بستن قرارداد لحاظ نمی کنند . 

photo 2018 09 03 13 41 11

 مشکلات در این خوابگاه ها به حدی رسیده که نبود فضای مناسب مطالعه و نبود نمازخانه دیگر به چشم نمی آید. شرایط بحرانی خوابگاه ها به حدی است که امروز به دلیل ریزش سقف جان دانشجویان را به خطر انداخته است و این در حالیست که مسئولین به خوبی از آن آگاهند اما متاسفانه هرگاه دانشجویان اعتراض خود را آشکار می سازند توسط مدیران مربوطه تهدید به توبیخ و اخراج می شوند.

 اتصالی برق و آتش سوزی در خوابگاه های این دانشگاه ممکن بود فاجعه های جبران ناپذیری را بوجود آورد و چند صد خانواده را عزادار کند و هزینه های گزاف خوابگاه و نبود امکانات حداقلی دانشجویان را گاهاً مجبور به ترک دانشگاه کرده است و عده ای که توان انتقال به دانشگاه شهر خود را نداشته و به اجبار در خوابگاه اسکان  می یابند عمدتا با افت شدید تحصیلی روبرو می شوند .

photo 2018 09 03 13 38 38

در گفت و گو با این دانشجویان مشخص شد شورای صنفی دانشگاه توان دفاع از دانشجو را نداشته و بیشتر از دانشگاه و مدیران طرفداری می کند و دانشجویان از اینکه چنین نمایندگانی دارند احساس خوبی ندارند .

 حال سوال اصلی ما دانشجویان دانشگاه گلستان این است که آیا سزاوار است دانشجویان و نخبگان این دانشگاه به صورت مستمر قربانی سوء مدیریت شوند که طی این سالها هیچ اقدام موثری برای بهبود وضعیت آنها صورت نگرفته است؟

photo 2018 09 03 13 40 04

 یک دانشجو که نخواست نامش فاش شود گفت : ما دانشجویان دانشگاه گلستان به شدت به دنبال مطالبات خود خواهیم بود  و تا نرسیدن به نتیجه مطلوب به اعتراضات خود ادامه خواهیم داد.

بهتر است رئیس و مدیران این دانشگاه با دانشجویان بنشینند و با هم صحبت کنند ، حتی یک بازدید از مکان خوابگاه ها و پانسیون ها داشته باشند و اگر واقعا وضعیت بدی مشاهده می شود ، دستور بررسی و بهسازی این مکان ها داده شود چون ما بهر از دانشجو قشری نداریم که به عنوان یک سرمایه پس انداز به دردجامعه و کشور بخورد .

photo 2018 09 03 13 40 13

انتهای پیام /

زمان انتشار: دوشنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۷ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 68699

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب