تیرهای بتنی برق در معرض خوردگی/ تیرهای کامپوزیتی ج خبرگزاری علم و فناوری - تیرهای بتنی برق در معرض خوردگی/ تیرهای کامپوزیتی جایگزین جدید مواد سنتی خواهند شد

تیرهای بتنی برق در معرض خوردگی/ تیرهای کامپوزیتی جایگزین جدید مواد سنتی خواهند شد

تیرهای بتنی برق که ترکیبات سازنده مختلفی دارند در آب و هوای گوناگون مقاومت متفاوتی را از خود نشان می‌دهند و در بسیاری از موارد شاهد خوردگی آنها هستیم.خبرگزاری علم و فناوری به علل این پدیده پرداخته و راهکارهای پیشگیری از آن را بررسی کرده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری در خراسان شمالی، خطوط شبکه توزيع برق يکی از مراحل رسيدن برق از توليدکننده به مصرف‌کننده است که طراحی اصولی آن، موجب پايداري شبکه و جلوگيري از تحميل هزينه‌هاي اضافه می‌شود. يکی از پرکاربردترين اجزاء شبکه توزيع برق، پايه‌هاي بتنی H شکل است که عملکرد مطلوب سازه‌اي آنها از اهميت ويژه‌اي برخوردارند. زیرا با توجه به موقعیت متنوع اقلیم ایران مقاومت این تیرها در هر منطقه آب و هوایی متفاوت است و ترکیبات سازه برای هر منطقه باید با توجه به ویژگی‌های آن سرزمین ساخته شود.

 


مدیر گروه رشته عمران دانشگاه آزاد اسلامی درباره بتن تیرهای برق اظهار کرد: « تیرهای بتنی از تیرهای پرکاربرد در شبکه‌های توزیع برق است و در شرایط عادی مقاومت مکانیکی قابل قبولی در برابر فرسودگی و تخریب دارد اما تخریب و فرسودگی تیرهای بتنی اساسا از آلودگی محیط اعم از آب و خاک است، که با نفوذ به داخل بتن به سمت بالا بواسطه خاصیت موئینگی موجب زنگ زدگی و خوردگی میل گردها شده و در اثر انبساط، آرماتورها نمایان شده و بتن پایه کاملا جدا و کنده می‌شود.»
دکتر حمیدرضا عسگری افزود: «هر گونه ترک سطحی روی پایه که می‌توان در اثر دمای بالای محیط، حمل نامناسب پایه‌ها، دپوی غیر استاندارد پایه‌ها، یا بادهای گرم هنگام بتن ریزی پایه‌ها موجب تسریع در تبخیر آب شده که باعث ایجاد ترک‌های سطحی می‌شود. بعد از ترک پایه راه نفوذ رطوبت و آلودگی ایجاد شده که باعث زنگ زدگی میلگرد می‌شود.»


وی با بیان اینکه برای حل این مسأله راهکارهای زیادی وجود دارد بیان کرد: «عایق کردن آرماتورهای داخلی پایه‌های بتنی بوسیله رنگ‌های صنعتی، استفاده از مصالح با کیفیت بالا، حمل و دپوی مناسب پایه‌ها، عایق‌کردن قسمت انتهایی پایه با استفاده از براش باند، به کار بردن افزودنی‌های مناسب به بتن و استفاده از سیمان تیپ 5 در ساخت پایه‌ها و بهره بردن از ترکیبات مشابه بتن از جمله کامپوزیت در ساخت تیرهای برق می‌تواند از خوردگی پیشگیری کرده و از لحاظ هزینه به صرفه باشد.»


به گفته عسگری تیرهای کامپوزیتی با بیشترین ظرفیت ممان اینرسی بهترین جایگزین برای تیرهای چوبی، فولادی و بتنی در خطوط انتقال برق است. شرکت‌های خدمات برق‌رسانی در حال کشف برتری‌های تیرهای کامپوزیتی نسبت به تیرهای ساخته‌شده از مواد سنتی هستند. تیرهای کامپوزیتی سبک، محکم و دارای ویژگی‌های هدایتی خیلی کمی هستند. این تیرها همچنین در برابر خوردگی، پوسیدگی، پرتوهای فرابنفش، نفوذ آب، حشرات و موریانه‌ها مقاومت بسیار بالایی دارند. تیرهای کامپوزیتی با یک ‌سوم وزن تیرهای چوبی، نصف وزن تیرهای فولادی و تنها یک دهم وزن تیرهای بتنی، انتخاب بسیار جذابی برای اغلب شرکت‌های برق رسانی هستند.

 

تیرهای برق براساس اقلیم هر منطقه باید ساخته شود

استادیار گروه عمران دانشگاه آزاد اسلامی درباره خوردگی تیرهای بتنی برق اظهار کرد: «بتن دارای مقاومت فشار بالایی است ولی استحکام کششی آن پائین است. برای افزایش مقاومت کششی بتن از میلگردهای فولادی به‌عنوان تقویت کننده استفاده می‌شود. این میلگردها وقتی در مجاورت محیط‌های اکسیدکننده قرار می‌گیرند دچار خوردگی می‌شوند. این امر معضل بزرگی برای سازه‌های بتنی مناطق مرطوب همانند سازه‌های دریایی، اسکله‌ها ، تاسیسات نیروگاهی در مجاورت دریا است چرا که باعث حمله نمکی به میلگردها و خوردگی آن می‌شود. این مشکل سالانه هزینه‌های سنگینی را بر صنایع مختلف تحمیل می‌کند.»


دکتر یزدان خردمند درباره عوامل خوردگی گفت: «ترکیبات سولفات و کلر از مهمترین عوامل خوردگی سیمان و بتن هستند که این ترکیبات در مواجهه با رطوبت هوا تاثیر بیشتری داشته و وجود بادهای گرم خوردگی را تشدید می‌کند و در برخی موارد خطرناک است.»
وی در بیان راهکارهای کاهش خوردگی تیرهای بتنی برق افزود: «میلگردهای کامپوزیت پلیمری دارای ویژگی‌های خاصی بوده که آنها را به عنوان تقویت کننده برای سازه‌های بتنی مطرح می‌کند. این میله‌ها در برابر یون کلرید مقاوم بوده، استحکام کششی آنها نسبت به فولاد 5/1 تا 2 برابر بیشتر و وزن آنها 4/1 فولاد است.»
این استاد رشته عمران در ادامه بیان کرد: «برای کاهش خوردگی در تیرهای بتنی مواد کاهنده فعل و انفعالات شیمیایی تاثیرگذار برخوردگی بتن در ابتدای ساخت پایه‌ها افزوده می‌شود و پس از انجام تست‌های مقاوم سازی، پارامترهای لازم در زمان بهره‌برداری به‌صورت دوره ای مورد سنجش قرار می‌گیرد.»


خردمند ادامه داد: «انتخاب بهترین روش برای جلوگیری از خوردگی نظیر استفاده از غشاهای دوجزئی پلی‌اوریا، انواع گروت‌ها و ساخت تیر بتنی با سیمان‌های تیپ 5 و GS100-200 که مقاوم در برابر سولفات‌ها و کلرورها هستند، می‌تواند تا حد زیادی از خوردگی جلوگیری کند. حتی در مواردی می‌توان با اندود کردن پایه‌ها با امولسیون‌های خنثی مانند قیر مانع تخریب و خوردگی تیرهای بتنی برق شد.»

زمان انتشار: چهارشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۷ - ۰۶:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 68748

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب