خبرگزاری علم و فناوری گزارش می دهد

ایجاد اشتغال توسط بانوی کارآفرین سیستانی و بلوچستانی

بانوی کارآفرین سیستانی، ایجاد اشتغال برای ۲۰ نفر و تبدیل هنر بومی استان به یک برند را مهمترین دستاورد کارآفرینی خود دانست.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از سیستان و بلوچستان، سارا قادری فارغ التحصیل مرکز فرهنگ و هنر علمی کاربردی سیستان و بلوچستان، در رشته طراحی لباس اقوام از سال 85 در سمت های طراح و ایده پرداز، ناظر و مدیر کنترل کیفی و رئیس هیئت مدیره در شرکت تعاونی سوزندوزی1397 برند دوچ بلوچ زاهدان مشغول به فعالیت بوده و طراحی لباس دستی و اجراء تکنیکهای مختلف در طراحی لباس، مهارت در رودوزیهای سنتی، آشنایی با الگو سازی و دوخت لباس های مجلسی، اداری و خانگی از دیگر فعالیتهای این بانوی کارآفرین است.

قادری بیان داشت: از کودکی چون مادرم مشغول این حرفه بود، کنار دست ایشان، به این هنر علاقمند شدم. و بیشترین مشوقم در این زمینه کاری ایشان بودند. از سال 85 که فعالیت حرفه ای در حوزه صنایع دستی را شروع کردم، اول طراح و ایده پرداز، بعد ناظر و مدیر کنترل کیفی محصولات بود و بعد هم رئیس هیئت مدیره اما همچنان کار طراحی محصولات رو انجام می دهم.

بانوی کارآفرین افزود: درآمدزایی خوبی در این حرفه دارم و می توان در این حوزه در بسیاری از روستاها و شهر های استان اشتغالزایی کرد. در حال حاضر یک روند طراحی تولید فروش و عرضه به بازار را داریم که باعث پیشرفت کار شده و همچنان آماده پذیرش نیرو و گسترش حوزه فعالیت خود هستیم. یکی از دلایلی که ما همچنان در این حوزه کار می کنیم و باعث نشده به رکود برویم، تلفیق سنت و مدرنیته است و کاربردی کردن هر چه بیشتر محصولات.

وی خاطرنشان کرد: در دو سال اخیر به صورت مستقل برای 20 نفر اشتغال خانگی ایجاد کردم و قصد دارم این تعداد را افرایش دهم.

قادری در خصوص اهمیت کسب و کار گفت: نسبت به کاری که می خواهیم شروع کنیم باید ایده ناب و علم به آن را داشته باشیم. بدون ارزیابی، تحقیق ومشاوره نبایدکاری را انجام دهیم.

بانوی کارآفرین افزود: بیشترین فعالیت من در حال حاضر در زمینه رودوزیهای سنتی استان (سوزندوزی) و به روز کردن این هنر در جهت حفظ و ترویج آن و طراحی لباس است.

وی ادامه داد: اولین رویای من که باعث شد به سمت کار آفرینی بروم، تبدیل هنر بومی استان به یک برند و مطرح شدن آن در سطح بین المللی که باعث شد، خیلی ها شکل دیگری از این هنر را ببینند و وارد این حوزه شوند. با توجه به پتانسیلی که در استان وجود دارد رسیدن به این رویا کار سختی نیست.

قادری در خصوص نقش دانش علمی-کاربردی در پیشبرد اهدافش بیان داشت: من دو لیسانس گرافیک و لیسانس طراحی لباس را از دانشگاه علمی کاربردی گرفتم و تحصیل در این دو رشته باعث شد، خلاقیت بیشتری در این زمینه به کار ببرم.

بانوی کارآفرین فضاي کارآفريني در ايران را این گونه ترسیم کرد: کار آفرینی در ایران در سطح متوسطی هست. چون در ایران  تحقیق و مطالعات حرفه ای در این حوزه انجام نمی شود و بسته های حمایتی مناسبی خاص برای کار آفرینان وجود ندارد. پیشنهاد می کنم محصولات را سازمانها برای هدایا خریداری کنند. حمایت برای شرکت در نمایشگاهای خارجی و ایجاد بستری مناسب برای صادرات و ارائه تسهیلات بدون سود با بازپرداخت بلند مدت و حمایت سازمانها برای حضور در نمایشگاه ها و همایش ها در روند فعالیت کارآفرینان بسیار موثر خواهد بود.

   وی به هم دانشگاهی های خود در نظام علمی کاربردی در خصوص كارآفريني توصیه کرد: ما در دانشگاهی درس می خوانیم که یه رشته را هم علمی آموزش می بینیم، هم کاربردی و بخاطر همین می توانیم به راحتی کار آفرینی کنیم. دانشگاه جامع استان از زمان حضور جناب آقای دکتر سالارزهی فعالیت بسیار گسترده ای در حوزه کارآفرینی و حمایت از کارآفرینان انجام داده است.

قادری درباره آینده کاری خود گفت: تلاش می کنم که این مجموعه رشد پیدا کند و صادرات بیشتری داشته باشد. در هر کسب و کاری همیشه ورشکستگی آن رو تهدید می کند. اما با وجود تحقیقات و توسعه این امکان را کمتر می کنیم. مطمئناً انتظار داریم بهترین اتفاقات در کسب و کار ما نمود پیدا کند و باعث پیشرفت و نوآوری بیشتری در این هنر شویم.

وی به عنوان حرف آخر و توصیه به جوانان همسن خود گفت: افراد تحصیل کرده، نباید همیشه منتظر کارهای اداری باشند، باید ریسک پذیر باشند و در صورت توانایی وارد حوزه کار آفرینی شوند. مشاغل خانگی و خیلی از شغل های دیگر در استان پتانسیل خوبی دارند و به راحتی می توان هم کار کرد و هم اشتغالزایی ایجاد کرد. هر کسی تو یه کاری استعداد و توانایی دارد باید آن را در وجود خود پیدا کند و پرورش دهد تا بتواند کاری را براساس توانایی های خود انجام و به موفقیت دست پیدا کنند.

انتهای پیام/ 

زمان انتشار: چهارشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۳:۴۹:۳۰

شناسه خبر: 68922

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۲ نظر
خانم مهرپرور
۰ مخالف          ۰ موافق
سه شنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۹ - ۱۹:۴۶:۳۱

بسیار عالی. موفق باشین

ساناز رضاپور
۰ مخالف          ۶ موافق
شنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۷ - ۱۷:۵۹:۲۱

برای کار کردن با شما به کجا باید مراجعه کنم؟

اشتراک گذاری مطالب