عضو هيئت علمي مركز تحقيقات كشاورزي و منابع طبيعي استان اردبيل:

اجراي طرح پرورش گل محمدي در استان اردبيل

عضو هيئت علمي مركز تحقيقات كشاورزي و منابع طبيعي استان اردبيل در جلسه خانه نخبگان علمي بسيج از اجراي طرح پرورش گل محمدي جهت استخراج اسانس و گلاب گيري و همچنين جذب سرمايه گذار در اين حوزه خبر داد.

به گزارش خبرگزاري علم و فناوري از اردبيل؛ داود حسن پناه در جلسه خانه نخبگان علمي بسيج كه شامگاه سه شنبه در سازمان بسيج علمي، پژوهشي و فناوري استان برگزار شد، گفت: در كنار صنعت كشاورزي به پارامترهايي از جمله صرفه جويي در مصرف آب، زيبايي، صادرات به نفع استان و بازدهي فراوان بايد توجه كرد.

وي از اجراي طرح پرورش گل محمدي در استان اردبيل با هدف گلاب گيري و اسانس گيري خبر داد و تصريح كرد: براي پرورش گل محمدي در استان اردبيل سرمايه گذار هم جذب شده است و توسعه كشت اين محصول در راستاي اسانس و گلاب گيري يكي از اهداف مهم ماست و يارانه خريداري نهال گل محمدي به ميزان 30 الي 50 درصد و وام 6 درصدي براي كشت اين محصول توسط سازمان جهاد كشاورزي ارائه مي شود.

عضو مركز تحقيقات كشاورزي و منابع طبيعي استان اردبيل گفت: گل محمدي در سال اول سودي ندارد، اما از سال دوم با برداشت گل و جدا كردن پاجوش و در نتيجه توليد نهال هاي جديد مي توان به سوددهي رسيد و ميزان گل برداشتي در هر هكتار حداقل 3 تن و حداكثر 6 تن است.

وي افزود: از سال چهارم استخراج اسانس از گل هاي محمدي امكان پذير است و از هر هكتار زمين گل محمدي 1 ليتر اسانس برداشت مي شود كه معادل 365 بشكه نفتي درآمد دارد و بايد نهال مناسب با شرايط هر منطقه كشت شود.

در ادامه اصغر شكيبا با اعلام خبري در رابطه با راه اندازي گردشگري سلامت تصريح كرد: از 2 ماه گذشته تمهيداتي در راستاي گردشگري سلامت و ارتقاي بخش كشاورزي استان با همكاري كشور تركيه انجام گرفته است و جلسه مشتركي بين استاندار و كشور همسايه در استان انجام گرفت و سفر اخير استاندار به كشور تركيه هم در راستاي همين برنامه ها بوده است.

وي افزود: با توجه به پتانسيل هاي بالاي استان اردبيل در زمينه گردشگري سلامت برنامه اي در خصوص سرمايه گذاري در آبدرماني و هتلينگ جهت اداي وظيفه بين المللي در نظر گرفته شده است.

شكيبا از ايجاد نمايندگي  كنفدراسيون بين المللي محصولات كشاورزي و غذايي جمهوري اسلامي ايران در استان اردبيل خبر داد و  گفت: كنفدراسيون محصولات كشاورزي و غذايي كه در 44 كشور شعبه و نمايندگي دارد كه مبادلات اقتصادي در حوزه محصولات كشاورزي در اين كنفدراسيون انجام مي گيرد و توافقنامه ايجاد نمايندگي آن در استان اردبيل در كشور ايران به امضا رسيده است و تحت عنوان برند آن مي توانيم مبادلات اقتصادي داشته باشيم.

عضو خانه نخبگان اظهار كرد: حدود 380  حلقه آبهاي گرم و سرد معدني در كشور ما وجود دارد و اگر آكادمي بين المللي يا مركز مطالعات آب هاي گرم  و سرد معدني در استان اردبيل راه اندازي شود، در توسعه استان مي تواند نقش بسيار مهمي داشته باشد.

وي خاطر نشان كرد: بهره مندي مردم از گردشگري سلامت مستلزم تربيت نيروي انساني توانمند است كه اين موضوع در راستاي اشتغالزايي مي تواند موثر واقع شود.

 

انتهاي پيام/ مريم عيدي

 

زمان انتشار: چهارشنبه ۲ آبان ۱۳۹۷ - ۲۲:۲۳:۰۰

شناسه خبر: 69158

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۱ نظر
فتح اله صالح زاده
۰ مخالف          ۱ موافق
دوشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۷ - ۲۲:۵۰:۰۶

باسلام ازاینکه دراستان اردبیل هم ازکاشت کل محمدی خبرمیرسدجای خوشحالی داردبرای اموزش کاشت کل محمدی کجابایدمراجعه کرد

اشتراک گذاری مطالب