خبرگزاری علم و فناوری گزارش می دهد؛

خواب زمستانی مسکن و کاهش توان خرید مردم

قیمت مسکن به عوامل متعددی بستگی دارد که مهم ترین این عوامل را می توان مسائل سیاسی دانست چراکه قیمت ارز تاثیر مستقیمی بر قیمت مصالح ساختمانی دارد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری از آذربایجان غربی قیمت مسکن به عوامل متعددی بستگی دارد که مهم ترین این عوامل را می توان مسائل سیاسی دانست چراکه قیمت ارز تاثیر مستقیمی بر قیمت مصالح ساختمانی دارد. آذربایجان غربی در تولید سیمان جزو رتبه های برتر کشوری است اما سایر مصالح ساختمانی را از سایر استان ها وارد کرده و با توجه به اینکه افزایش قیمت ارز بر قیمت تمامی بخش های مختلف از جمله حمل و نقل نیز تاثیر گذاشته است، هزینه واردات مصالح ساختمانی و در نتیجه قیمت تمام شده مسکن افزایش یافته و همچنان روند صعودی را طی می کند. ادامه روند افزایش قیمت مسکن باعث افزایش حاشیه نشینی خواهد شد.

 

یکی از شهروندان ارومیه ای که قصد خرید مسکن دارد،به خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری از آذربایجان غربی می گوید: وام های مسکن پرداختی بانک ها دیگر پاسخگو نیستند چراکه با افزایش قیمت مسکن توان خرید پایین آمده است.

« جواد کیومرثی » ادامه می دهد: بنده بهمن ماه سال گذشته قصد ثبتنام برای دریافت وام مسکن 120 میلیونی با سپرده 60 میلیون داشتم که در صورت دریافت این وام می توانستم آپارتمانی با متراژ 130 متر در مناطق متوسط شهر خریداری کنم اما با افزایش قیمت مسکن اکنون تنها می توانم یک آپارتمان 80 متری در مناطق پایین تری خریداری کنم.

وی اظهار می کند: اجاره مسکن نیز بسیار بالا رفته است به طوریکه بنده اکنون برای آپارتمان 112 متری در مناطق متوسط شهری 10 میلیون تومان رهن و ماهانه 630 هزار تومان اجاره بها پرداخت می کنم اما به دلیل ثابت بودن درآمدها و بالا رفتن قیمت تمامی کالاها، در صورت ادامه روند گرانی، ناچار به اجاره منزل در مناطق پایین شهر خواهم بود.

این شهروند می افزاید: البته به این نکته نیز باید توجه داشت که به طور کلی اجاره ها در بیشتر مناطق یکسان هستند و تنها قیمت ودیعه در مناطق پایین شهر کمتر بوده و همین امر در طولانی مدت باعث افزایش حاشیه نشینی خواهد شد.

 

حاکمیت رکود بر بازار مسکن

یکی از مشاورین املاک ارومیه ای به خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری از آذربایجان غربی می گوید: ابتدای سال 97 بازار مسکن اندکی جنب و جوش داشت اما اکنون در رکود کامل به سر می برد و خبری از خرید و فروش نیست.

«درویش محمودی » ادامه می دهد: ابتدای سال 97 اوضاع مسکن کمی بهتر شده بود بدین ترتیب که به دلیل پرداخت وام های بانکی 40 تا 50 میلیونی مردم به خرید مسکن روی آورده بودند اما توجه داشته باشید که این خرید ها نیز تنها مختص آپارتمان های پایین تر از 90 متری بود و خبری از خرید و فروش کلان وجود نداشت.

وی اضافه می کند: در این منطقه تنها بنگاه دار من هستم و آخرین خرید و فروش مسکن بنده مربوط به یک ماه گذشته و فروش یک آپارتمان 80 متری است.

این بنگاهدار با اشاره به افزایش 30 درصدی قیمت خرید مسکن و اجاره بها، تصریح می کند: رکود حاکم بر مسکن تنها حاصل افزایش قیمت مسکن نیست بلکه گرانی تمامی کالاها با وجود ثابت بودن درآمدها نیز یکی از مهم ترین عوامل در پایین آمدن قدرت خرید مسکن و نبود توانایی برای پرداخت اجاره بها است.

 

توقف ساخت و ساز

درویشی توضیح می دهد: به دلیل پایین آمدن قدرت پرداخت اجاره بها تعداد زیادی از مستاجران به دنبال اجاره مسکن در مناطق پایین شهر و حتی روستاها هستند به طوریکه اگر تا سال گذشته در نیمه اول سال 10 منزل به اجاره واگذار می شد امسال تنها 5 متقاضی برای اجاره منزل وجود داشت.

وی درباره ساخت مسکن می گوید: بالا رفتن قیمت مصالح ساختمانی باعث افت شدید ساخت مسکن طی 5 سال اخیر شده است و تقریبا می توان گفت نزدیک به صفر است چراکه قیمت تمام شده مسکن بالا رفته و قدرت خرید مردم پایین آمده است در نتیجه خریداری نیز وجود ندارد.

این مشاور املاک ارومیه ای با بیان اینکه تا قبل از سال 80 بازار مسکن از اوضاع خوبی برخوردار بود، ابراز می کند: از سال 82 تا سال 87 رکود بر بازار مسکن حاکم بود که پس از سال 87 بازار مسکن رونق یافته و از رکود خارج شد تا اینکه در سال 91 دوباره بازار مسکن دچار رکود شد و هنوز هم نتوانسته ایم از این وضعیت خارج شویم.

درویشی از پایین آمدن همه روزه درآمد شغلش ابراز گلایه می کند و می افزاید: با بروز رکود در بازار مسکن ما بنگاهداران هرروز صبح مغازه خود را باز کرده و در پایان روز بدون کسب هیچ درآمدی کرکره مغازه خود را پایین می کشیم و در واقع در طول روز بیکار هستیم.

 

بالا رفتن قیمت مسکن در نتیجه پایین آمدن ارزش پول ملی

معاون مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی آذربایجان غربی نیز به خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری از آذربایجان غربی می گوید: بیشتر مصالح ساختمانی مورد استفاده در ساخت مساکن آذربایجان غربی وارداتی هستند و کاهش ارزش پولی کشورمان تاثیر مستقیمی بر خرید مصالح و در نتیجه قیمت تمام شده مسکن دارند.

« جلال تقی دخت » ادامه می دهد: حتی مصالحی که تولید داخلی هستند نیز بیشتر مواد اولیه شان وارداتی هستند و در مورد مصالح ساختمانی که صد در صد تولیداتشان مربوط به داخل کشور هستند نیز موضوع فرق نمی کند چراکه به دلیل بالا رفتن قیمت تمامی کالاها، قیمت مصالح ساختمانی نیز افزایش می یابد، پس نوسانات ارز تاثیر مستقیم بر افزایش قیمت مسکن دارد.

وی با بیان اینکه مسکن کالای مصرفی نبوده و کالای سرمایه ای محسوب می شود، اظهار می کند: افزایش قیمت تمامی کالاها مردم را به سمت سرمایه گذاری در مسکن سوق داده است و همین جو روانی ایجاد شده برای خرید مسکن باعث ایجاد رقابت و بالا رفتن قیمت مسکن می شود.

معاون مسکنو ساختمان اداره کل راه و شهرسازی آذربایجان غربی توضیح می دهد: با توجه به اینکه مسکن یک کالای سرمایه ای است، بالا رفتن قیمت مسکن در نتیجه افزایش قیمت ارز و پایین آمدن ارزش پول ملی منطقی است هرچند که این افزایش به ضرر صنعت ساختمان است.

 

تقی دخت در پایان پرداخت وام های کم بهره صندوق یکم، افزایش سقف وام های مسکن، وام های کم بهره برای بافت فرسوده در قالب طرح بازآفرینی شهری را از جمله حمایت های دولت برای خرید مسکن اعلام می کند.

 

انتهای پیام/

زمان انتشار: یکشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۷ - ۰۷:۰۵:۰۰

شناسه خبر: 71414

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب