قطع اینترنت ایران از شایعه تا واقعیت / « اینترنت م خبرگزاری علم و فناوری - قطع اینترنت ایران از شایعه تا واقعیت / « اینترنت ملی» راه حل دور زدن تحریم های آمریکا
خبرگزاری علم و فناوری بررسی می کند؛

قطع اینترنت ایران از شایعه تا واقعیت / « اینترنت ملی» راه حل دور زدن تحریم های آمریکا

طبق اعلام مسئولین و رسانه های احتمال تحریم اینترنتی کشور در ۱۳ آبان وجود دارد و بنابر اعلام کارشناسان در صورت اجرا این تحریم باعث عدم دسترسی کاربران به سایت ها و درگاه های خارجی می شود.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از همدان – طبق اعلام وزارت خزانه داری آمریکا قرار است از 13 آبان ماه امسال تحریم جدیدی علیه مردم کشورمان اعمال شود که به گفته مقامات مسئول بیشتر این تحریم همچون جلوگیری از خرید نفت کشورمان با هدف ضربه زدن به اقتصاد کشور خواهد بود. اما این روزها شایعه داغی مبنی بر قطع اینترنت کشورمان در 13 آبان در بین رسانه ها و شبکه های اجتماعی به گوش می رسد. اما این شایعه از کجا آغاز شد و آیا تحریم اینترنت ایران توسط آمریکا امکان‌پذیر است؟

اینترنت چیست ؟

اینترنت در واقع سامانه‌ای جهانی از شبکه‌های رایانه‌ای به هم پیوسته‌است که از پروتکلِ «مجموعه پروتکل اینترنت» برای ارتباط با یکدیگر استفاده می‌کنند. به عبارت دیگر اینترنت، شبکه شبکه‌ها است که از میلیون‌ها شبکه خصوصی، عمومی، دانشگاهی، تجاری و دولتی در اندازه‌های محلی و کوچک تا جهانی و بسیار بزرگ تشکیل شده‌است که با آرایه وسیعی از فناوری‌های الکترونیکی و نوری به هم متصل شده‌اند. اینترنت در برگیرنده منابع اطلاعاتی و خدمات گسترده‌ای است که برجسته‌ترین آن‌ها وب جهان‌گستر و رایانامه هستند. در اینترنت هیچ نظارت مرکزی چه بر امور فنّی و چه بر سیاست‌های دسترسی و استفاده وجود ندارد. هر شبکه تشکیل دهنده اینترنت، استانداردهای خود را تدوین می‌کند. تنها استثنا در این مورد دو فضای نام اصلی اینترنت، نشانی پروتکل اینترنت و سامانه نام دامنه است که توسط سازمانی به نام آیکان مدیریت می‌شوند. وظیفه پی بندی و استانداردسازی پروتکل‌های هسته‌ای اینترنت، IPv4 و IPv6 بر عهده گروه ویژه مهندسی اینترنت است که سازمانی بین‌المللی و غیرانتفاعی است و هر فردی می‌تواند در وظایفشان با آن مشارکت کند.

حاکمیت اینترنت در دستان کیست ؟

اینترنت یک شبکه جهانی توزیع شده‌است که شبکه‌های خودمختار به انتخاب خود به آن پیوسته‌اند و بدون هیچ بدنه مرکزی فرماندهی کار می‌کند. اما برای حفظ هم‌کنش‌پذیری آن جنبه‌های فنی و سیاست‌های زیر ساخت پایه آن و همچنین فضاهای نام اصلی آن توسط بنگاه اینترنتی نامها و شماره‌های تخصیص داده شده ICANN اداره می‌شوند که مقر اصلی آن در مارینا دل ری، کالیفرنیا آمریکا قرار دارد. ICANN مرجعی است که به هماهنگ‌سازی تخصیص شناسه‌های یکتا برای استفاده در اینترنت می‌پردازد. این شناسه‌ها شامل نامهای دامنه، نشانی‌های IP، شماره پورت‌های برنامه‌ها در لایه انتقال و بسیاری از پارامترهای دیگر می‌شود. فضاهای نام یکتای جهانی که در آن نام‌ها و شماره‌ها به صورتی تخصیص داده می‌شوند که مقادیر یکتا باشند، برای دسترسی جهانی به اینترنت ضروری هستند. ICANN توسط یک هیئت مدیره بین‌المللی که از بین انجمنهای فنی، آکادمیک و سایر انجمنهای غیر تجاری اینترنت انتخاب می‌شود. دولت آمریکا همچنان نقش اولیه را در تأیید تغییرات در حوزه ریشه سامانه نام دامنه که قلب سامانه نام دامنه (DNS) را تشکیل می‌دهد. نقش ICANN در هماهنگی تخصیص شناسه‌های یکتا، آن را به عنوان تنها پیکره هماهنگ‌سازی در شبکه جهانی اینترنت متمایز می‌سازد.

شایع تحریم اینترنتی ایران از کجا شروع شد؟

هفته گذشته بود که سردار جلالی، رئیس سازمان پدافند غیر عامل در سخنانی بحث‌برانگیز و خبرساز، اعلام کرد در صورت قطع اینترنت ایران در آبان‌ماه توسط ایالات متحده آمریکا، تدابیری لازم برای جلوگیری از قطع و مختل شدن دسترسی نهادها و سازمان ها به اینترنت اندیشیده شده است و شبکه ملی اطلاعات می توانند به نیازهای اساسی و خدمات مورد نیاز مردم پاسخ گو باشند. این اظهارات رئیس سازمان پدافند غیر عامل موج شایعات را در شبکه های اجتماعی و رسانه ها به راه انداخت و باعث نگرانی کاربران از احتمال قطع اینترنت ایران شد و حرف و حدیث‌های زیادی پس از آن به وجود آورد. اما تا چند روزآینده قرار است اینترنت ایران قطع شود؟ آیا قطع اینترنت کشورمان توسط آمریکا امکان‌پذیر است؟

در ابتدا لازم است به این نکته اشاره کنیم که درمصاحبه‌ی سردار جلالی، خواسته یا ناخواسته تنها بخشی از سخنان ایشان در رسانه‌ها و به خصوص در شبکه های اجتماعی پخش شد و زیاد به ادامه‌ی آن پرداخته نشد. رئیس سازمان پدافند غیر عامل در ادامه‌ی اظهارات خود گفته بود:

ما احتمال قطع اینترنت ایران را ضعیف می‌دانیم. در حوزه سایبری، توانمندی متقارن نیست و ابر قدرت در سایبر نداریم. حتی یک کشور کوچک هم می‌تواند به اندازه‌ی یک ابر قدرت نقش‌آفرینی کند. کشوری آسیب‌پذیرتر است که سایبری‌تر باشد. آمریکایی‌ها نسبت به ما سایبری‌تر هستند و زیرساخت‌هایشان هم بیشتر از ما سایبری است، پس طبیعتا نسبت به ما آسیب‌پذیرتر هستند. البته ما تهدید آمریکا را یک تهدید ترکیبی بر بستر شبکه اجتماعی می‌دانیم. یعنی آنها می‌خواهند با ابزار شبکه، رسانه، گوشی و اینترنت مردم را تحریک و سازماندهی کنند و به جان حکومت بیندازند. بنابراین اگر اینترنت را قطع کنند، دست خودشان کوتاه می‌شود.

واکنش معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نسبت به تحریم اینترنت ایران

امیر ناظمی، معاون تازه منصوب شده وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و همچنین رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران در توییتی نسبت به احتمال تحریم "اینترنت" برای ایرانیان واکنش نشان داد.آن ها گفتند گرچه احتمال این کار را ضعیف می‌دانیم اما از طرفی، در صورتی که این اتفاق بیفتد، تدابیری دیده شده، که کارکردهای ضروری کشور حفظ شود و شبکه ملی اطلاعات به اندازه‌ای که آماده شده بنا است که بتواند خدمات اساسی مردم را جواب دهد. ناظمی پیرامون این موضوع در توئیت خود نوشت:

"در لایه شبکه، امریکا حکمران اینترنت نیست و امکان تحریم دسترسی به اینترنت را ندارد، اظهار کرد: در لایه خدمات هم تاکنون نه تحریم‌ها کم بوده است نه راه‌حل‌ها. هر چند باید پذیرفت امکانات هر پلت‌فرم یا خدمتی با هشت میلیارد کاربر حتما بهتر از مشابه 80 میلیونی آن است اما همواره ایرانیان هم راهی یافته‌اند."

آیا آمریکا توانایی قطع اینترنت ایران را دارد؟

کمتر از 15 روز به آغاز دور جدید تحریم‌های آمریکا در 13 آبان علیه مردم کشورمان باقی مانده است، شایعات زیادی در مورد جزئیات، شدت و چگونگی تحریم‌ها در کشور به گوش می رسد که یکی از این شایعات، احتمال تحریم اینترنت کشور است. در همین راستا، برخی از مسئولان و کارشناسان، نظرهای خود را در مورد احتمال بروز این اتفاق اظهار کرده‌اند. در این رابطه سجاد فلاح، عضو موظف هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات گفت: اگر امریکا نسبت به قطع اینترنت اقدام کند، دسترسی ما به سایت‌های خارجی مانند گوگل، یونسکو یا سایت سازمان ملل قطع می‌شود.

سجاد فلاح اظهار داشت: در شبکه ملی اطلاعات دسترسی به منابع میزبانی‌شده در داخل کشور طوری طراحی شده که قابل دسترسی باشد اما اگر برخی منابع از خارج از کشور میزبانی شده باشد، طبیعتا دسترسی به آن قطع خواهد شد.

عضو موظف هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات ادامه داد: منظور از اینترنت وب‌سایت‌هایی است که در سراسر دنیا وجود دارد اما به هر حال بخشی از این وب‌سایت‌ها در داخل کشور وجود دارند. فلاح افزود: در صورتی که دسترسی به اینترنت بین‌الملل قطع شود، دسترسی ما به سایت‌هایی قطع می‌شود که خارج از کشور ما هستند؛ ولی دسترسی ما به سایت‌هایی که در داخل کشور میزبانی می‌شوند، قطع نمی‌شود؛ مثل انواع خبرگزاری‌ها، سایت صداوسیما، سایت رییس جمهور، سایت دولت، سایت تامین اجتماعی و ... . اما مثلا دسترسی به سایت CNN‌ یا سایت گوگل قطع می‌شود. همچنین دسترسی ما به سایت یونسکو یا سایت سازمان ملل قطع می‌شود.

عضو موظف هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات با بیان اینکه اینترنت مجموعه‌ای از شبکه‌های به هم پیوسته است، تاکید کرد: در صورتی که آمریکا بخواهد اقدام به قطع دسترسی ما کند، دسترسی ما به شبکه داخل کشور وصل خواهد بود اما دسترسی به برخی شبکه‌های دیگر قطع می‌شود.

فلاح اضافه کرد: اینکه چقدر در کار روزمره خود با سایت‌های داخلی در ارتباط باشید و چقدر با سایت‌های خارجی سروکار داشته باشید، تعیین می‌کند که چقدر از قطع اینترنت توسط امریکا آسیب ببینید. اگر مثلا کار شما به عنوان یک خبرنگار رصد خبرگزاری‌های داخلی باشد، هیچ آسیبی به کار شما وارد نمی‌شود؛ ولی اگر منبع خبری شما رصد BBC یا CNN باشد، آسیب می‌بینید.

وی در پاسخ به این سوال که منظور از تدابیری که گفته می‌شود درصورت قطعی اینترنت اندیشیده می‌شود چیست، گفت: احتمالا منظور این است که دسترسی ما به سایت‌های داخلی قطع نخواهد شد. به هر حال بخش زیادی از سایت‌هایی که با آن‌ها کار می‌کنیم، داخلی هستند. مردم همچنان می‌توانند از سایت‌های داخلی خرید اینترنتی انجام دهند و تاکسی اینترنتی بگیرند اما به هر حال به برخی سایت‌های خارجی دسترسی نخواهند داشت.

کلام آخر ...

امروزه بسیاری از کشورها همچون روسیه ، استرالیا، کره شمالی، کره جنوبی و ... با استفاده از دانش بومی خود موفق به راه اندازی اینترنت ملی در کشورشان شده اند که این اینترنت ملی علاوه بر اینکه مانع وابستگی کشورشان به اینترنت خارجی می شود باعث عدم تأثیرگذاری سوء و غیرقابل کتمان فضای مجازی آمریکایی بر این کشورها در ابعاد سیاسی، اقتصادی، امنیتی و از همه مهم‌تر فرهنگی می شود. در کشورمان نیز چند سال گذشته کارهایی در زمینه راه اندازی اینترنت ملی صورت پذیرفت و این اقدامات تا مرز اجرا نیز پیش رفت اما به دلایل نامحدود از عملیاتی شدن این کار جلوگیری به عمل آمد. به عقیده بسیاری از کارشناسان راه اندازی اینترنت ملی می تواند تا حد زیادی در صورت تحریم آمریکا مانع قطع کامل و عدم دسترسی کاربران کشورمان به اینترنت شود و نقشه این کشور را تا حد زیادی بی اثر کند.

انتهای پیام/

خبرنگار: سجاد عبدلی

 

زمان انتشار: دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷ - ۰۷:۰۵:۰۰

شناسه خبر: 71529

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب