لزوم تقویت مسئله کتابخوانی در مناطق حاشیه ای ایلام

معاون سیاسی و امنیتی استاندار ایلام گفت: با برپایی نمایشگاه‌های کتاب در شهرستان‌ها و بخش‌های مختلف استان باید زمینه تقویت فرهنگ مطالعه در مناطق استان فراهم شود.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان ایلام , محمد نوذری، در نشست ستاد گرامیداشت هفته کتاب و کتاب‌خوانی استان ایلام، اظهار کرد: واقعیت این است که زندگی امروز پیچیده شده و از فضای واقعی در فضای مجازی قرارگرفته‌ایم.

وی، با بیان اینکه در طول تاریخ کتاب یک سند مهم بوده و ماندگاری داشته است، تصریح کرد: کتاب در طول تاریخ موردتوجه همه آحاد مردم قرار داشته است، بااینکه امروز زندگی‌ها بسیار پیچیده شده و در بستر فضای مجازی قرارگرفته است اما هیچ‌چیزی جای کتاب را نمی‌گیرد.

نوذری، با اشاره به اینکه پویایی، بالندگی و توسعه هر ملتی به میزان مطالعه آن ملت بستگی دارد، ابراز کرد: ملتی که تاریخ نخواند محکوم‌به تکرار تاریخ است و کتاب بهترین راه مطالعه تاریخ است، امروز همه‌چیز تحت شعاع فضای مجازی قرارگرفته و هیچ لذتی مانند مطالعه کتاب نیست و آن لذت فضای مجازی را به‌هیچ‌وجه ندارد.

وی، بابیان اینکه هفته کتاب کار فرهنگی بسیار خوب و بزرگی است، یادآور شد: باید به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی شود که از ظرفیت‌های مختلف برای توسعه فرهنگ مطالعه استفاده شود، هدایایی که داده می‌شود باید از ناشران، نویسندگان و مؤلفان استان باشد که هم حمایت از ناشران استانی شود و هم در راستای توسعه فرهنگ مطالعه و کتاب‌خوانی باشد.

معاون سیاسی و امنیتی استاندار ایلام، با تأکید بر اینکه نشست‌های تخصصی کتاب در این هفته موردتوجه قرار گیرد، گفت: برگزاری نشست‌های نقد کتاب در دانشگاه‌های استان، توجه به نویسندگان استان در ایام هفته کتاب، تجلیل از متولیان فرهنگی و فعالان فرهنگی کتاب و تشویق کتاب و کتاب‌خوانی در سطحِ مدارس در هفته کتاب موردتوجه جدی قرار گیرد.

نوذری، در ادامه با تأکید بر توزیع کتاب رایگان در مناطق روستایی، عشایری و مناطق حاشیه‌ای و آسیب‌پذیر، خاطرنشان کرد: برگزاری نمایشگاه‌های کتاب در شهرستان‌ها و بخش‌های مختلف استان باید موردتوجه قرار گیرد که زمینه‌ساز تقویت فرهنگ مطالعه در دیگر مناطق استان خواهد بود.

وی، گفت: همزمان با هفته کتاب زنگ کتاب در یکی از مدارس نواخته شود و نام‌گذاری یکی از میادین شهری و خیابان های با نام کتاب همراه المان کتاب هم مورد توجه قرار گیرد.

 

 

زمان انتشار: دوشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۷ - ۱۸:۴۹:۰۴

شناسه خبر: 72804

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب