دولت هیچ حمایتی از ما نکرده است/ در حوزه نقاشی ساخ خبرگزاری علم و فناوری - دولت هیچ حمایتی از ما نکرده است/ در حوزه نقاشی ساختمان فعالیت می کنم!
گلایه های مخترع بسیجی دستگاه تصفیه هوای صنعتی از عدم حمایت مسئولان؛

دولت هیچ حمایتی از ما نکرده است/ در حوزه نقاشی ساختمان فعالیت می کنم!

نادر بهشتی مخترع بسیجی در گفتگو با خبرگزاری علم و فناوری، با گلایه از عدم حمایت دولت از مخترعان، از مسئولان خواست به این حوزه بیشتر توجه کنند.

خبرگزاری علم و فناوری، به مناسبت هفته بسیج به گفتگوی اختصاصی با تعدادی از مخترعان کشور پرداخته است. یکی از این مخترعان نادر بهشتی است که در مصاحبه ای، پای صحبت های وی نشسته ایم.

خودتون رو معرفی کنید؟

نادر بهشتی هستم متولد 1367 شهر دامغان در استان آذربایجان شرقی و در حال حاضر ساکن شهر قدس هستم. در رشته مهندسی مکانیک گرایش طراحی کاربردی فارغ التحصیل شده و دارای 7 مقاله ملی و بین المللی هستم. یک اختراع ثبت شده دارم و دو طرح دیگرم نیز در مرحله داوری و ثبت هست.

چه دستگاهی اختراع کردید؟

دستگاه اختراعی من، دستگاه تصفیه هوای صنعتی با فناوری نانو، شیمی و الکترومکانیکی هست. در سال 94 به ثبت رسید.

شیوه کار دستگاه به چه شکل هست؟

آلودگيهاي فسيلي که وارد دستگاه مي شود توسط نانو الياف هايي که در کف، ديواره ها و مقابل دريچه ورودی دستگاه تعبيه شده است جذب شده و در ادامه، فنِ سانتريفيوژ موجود در دستگاه به کار افتاده و محلولي که در مخزن وجود دارد را وکيوم کرده و به قطعات ريز باران تبديل مي کند ودر انتها نيز يک سيستم  فيلتراسيون وجود دارد که کار اين سيستم اين است که تفاله هاي لجني که از روي نانو الياف ها شسته شده و به کف دستگاه هدايت شده را به صورت محلول از تفاله جدا کرده و مجددأ به چرخه کاري بازمي گردد.

دستگاه تصفيه هواي صنعتي که از ميکسر نانو الياف هاي تصفيه کننده، مخزن آنتي باکتريال و فن سانتريفيوژ تشکيل شده قابليت نصب بر روي تمامي واحد هاي صنعتي نيروگاه ها و کارخانه هاي پتروشيمي که آلودگي هاي فراواني ايجاد مي کنند را دارد.

چه مدت و با صرف چه هزینه ای طرحتون به ثبت رسید؟

براي طراحي و ساخت اين دستگاه يک سال و نيم کار پژوهشي و تحقيقاتي صورت گرفت که هزينه ساخت اين دستگاه بالغ بر150 ميليون ريال بوده است.

اين دستگاه علاوه بر تاييد گروه فني مهندسي دانشگاه آزاد اسلامي دامغان در اداره کل ثبت اختراعات و مالکيت صنعتي کشور با شماره 89472 به ثبت رسیده است.

نام دو طرح جدیدتون چیست؟

طرح سیال سانترفیوژ تصفیه هوای صنعتی و طرحی هم در زمینه موشک.

چه حمایت های از طرف دولت و دیگر نهادهای حمایتی از شما شد؟

متاسفانه از طرف دولت هیچ حمایتی نشد. البته دیگر نهادهای حمایتی نیز حمایت مالی نکردند و بعضی از آن ها همچون فن بازار نمایشگاهی در اختیارمون گذاشت. طرحون رو در سال 95 به بسیج علمی فرستادیم و در نوبت دریافت کمک این سازمان قرار گرفتیم. مسئولان دانشگاه آزاد هم به ما گفتند بخاطر کمبود بودجه نمی توانیم حمایت کنیم. شهرداری و شورای شهر قدس هم صرفا تقدیر کردند و وعده کمک دادند که تابحال عملی نشده است. فقط فن بازار برای نمایش اختراع نمایشگاهی در اختیارمون گذاشت. در شرکت سایپا هم طرحون رو برای کاهش آلودگی در خطوط این شرکت، توضیح دادیم و از من خواستند نمونه صنعتی خیلی بزرگ از اختراعم بسازم که به دلیل عدم حمایت مالی قادر به تولید آن نشدم.

در حال حاظر به چه کاری مشغولید؟

در حال حاظر در حوزه نقاشی ساختمان فعالیت می کنم.

چه درخواستی از دولت و نمادهای حمایتی دارید؟

مهمترین موضوع در کمک به مخترعان، حمایت اولیه است. در صورتی که حمایت اولیه انجام شود، مخترع برای پیشبرد و توسعه طرح خود موفق خواهد بود. متاسفانه این حمایت در حال حاضر از طرف دولت و دیگر نهادهای حمایتی انجام نمی شود که باعث دلسردی و رها کردن ایده و طرح مخترع می شود. به عنوان مثال ما طرح خودمون را در دانشگاه آزاد ارائه کردیم و به جای حمایت، از ما خواستند تا چند نمونه آن را تولید کنیم و پس از ارزیابی به حمایت از طرح بپردازند. در حالیکه مشکل اصلی مخترعان همان توان مالی اولیه برای ساخت اختراع خود است که متاسفانه حمایتی صورت نمی گیرد. مثلا در ژاپن در همه مراحل مخصوصا در مرحله اولیه که نیاز به حمایت بیشتر است دولت به حمایت از مخترعان می پردازد. هم اکنون هم دو طرح نیروگاه الکترومغناطیسی و خودرو الکترومغناطیسی دارم که با ناامیدی از حمایت دولت قصد ارائه آن ها را در کشورهای خارجی دارم. از دولت می خواهم به جد از مخترعان کشور حمایت کند تا بتوانند با فراغ خاطر به پیشبرد اهداف خود و کشور کمک کنند چرا که در صورت حمایت و اعتماد دولت، قادر به اختراعات بسیار بزرگی هستیم.

زمان انتشار: یکشنبه ۴ آذر ۱۳۹۷ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 73075

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۴ نظر
فخراد
۰ مخالف          ۴ موافق
دوشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۸ - ۲۱:۰۸:۵۰

با دیدن این جوانان پویا، امید در دل آدم زنده می شه ، امید که مسئولان مربوطه بستر حمایتی برای این جوانان را فراهم کنند...تا روند پیشرفت علمی مون سرعت بگیره... ایده و تحولات خوبی در این حوزه داره شروع میشه اما امیدوارم جدی و مستمر باشه تا ثمر بده

سینا
۰ مخالف          ۲ موافق
چهارشنبه ۷ آذر ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۹:۱۸

به نظر من هر کس که طرحی جالب داشته باشه ثبتش نکنه یهتره چون در دسترس همه قرار میگیره و نتیجه حمایتی هم در داخل نداره .فروش طرح الان رو بورس هست تو دنیا مخصوصا اختراعاتی در خصوص آلاینده ها و تولید برق

Amir
۰ مخالف          ۶ موافق
دوشنبه ۵ آذر ۱۳۹۷ - ۲۲:۳۵:۴۷

با سلام ،بله متاسفانه از این جوانان خلاق و مخترعان در کشور هستند که مسولان به جای حمایت و استفاده خالص در راستای پیشرفت کشور بسیار بی توجه هستند که نتیجه این بی توجهی جذب نیروی انسانی خلاق به خارج از مرزها خواهد بود،یکی نیست بشینه پای صحبت هاشون،به امید یاری همه جوانان وطنم

محمود
۰ مخالف          ۹ موافق
دوشنبه ۵ آذر ۱۳۹۷ - ۲۲:۲۷:۲۸

خدا رو شکر که چنین جوانان پر تلاشی در جامعه حضور دارند... امید که با حمایت های هدفمند، تلاش هایشان به ثمر نشیند و شاهد پیشرفت روزافزون ایران عزیز اسلامی باشیم..

اشتراک گذاری مطالب