اولين نمونه كامل كمباين درو گر حبوبات كشور رونمايي شد خبرگزاری علم و فناوری - اولين نمونه كامل كمباين درو گر حبوبات كشور رونمايي شد
در پنجمين جشنواره جهادگران علم و فناوري استان اردبيل تحقق يافت؛

اولين نمونه كامل كمباين درو گر حبوبات كشور رونمايي شد

اولين نمونه كامل كمباين دروگر حبوبات كشور كه به دست مخترع بسيجي اردبيلي ساخته شده است، صبح امروز در پنجمين جشنواره جهادگران علم و فناوري با حضور مقامات استاني و كشوري رونمايي شد.

به گزارش خبرگزاري علم و فناوري از اردبيل؛ توحيد ميرحيدريان در گفتگو با خبرنگار ما اظهار كرد: كمباين حبوبات دستگاهي است كه در برداشت كليه محصولات كشاورزي مي توان از ان استفاده كرد و نتيجه مطلوب گرفت، اين دستگاه به خاطر طراحي فوق العاده و تكنيك ساختش در درو حبوبات باعث كاهش ضايعات و هدر رفت محصول مي شود و هزينه برداشت محصول را كاهش داده و زمان درو را به حداقل مي رساند.

وي گفت: اين دستگاه داراي دو ويژگي بسيار مهم است كه از لحاظ فني و علمي در كشور بي نظير است و نوآوري هاي آن بدين ترتيب است كه پلاتفرم (هد) دستگاه از حالت مكانيكي به سيستم برقي تبديل شده است، زيرا حالت مكانيكي باعث ارتعاشات شده و ضايعات با ريزش محصول به وجود مي اورد و نوآوري ديگر قسمت اره يا برنده دستگاه است كه شاسي دار طراحي و نوآوري شده تا در زمين هاي پست و بلند و ناهموار به طور خودكار تنظيم شده و اره را بر روي سطح خاك قرار مي دهد و به همه جهات حركت مي كند.

عضو كارگروه مخترعان بسيج علمي، فناوري طرح و كسب و كار پايدار و جديد را  از مزاياي اين اختراع برشمرد و تصريح كرد: اين دستگاه در بخش كشاورزي و در مكانيزه شدن برداشت حبوبات نقش مهمي داشته و در توليد همه نوع محصول حبوبات مانندعدس، نخود، لوبيا و سويا و ساير محصولات مورد استفاده قرار مي گيرد.

وي افزود: تنوع كاشت اصلاح خاك را به دنبال دارد و با توجه به اين موضوع با مكانيزه شدن كشاورز مجاب مي شود به كشت و برداشت صحيح همه نوع محصول روي بياورد و چون هزينه هاي جاري كشاورزي كاهش و توليد افزايش يافته و در نتيجه امكان صادرات مازاد محصولات توليدي و ارز اوري براي كشور را به دنبال دارد.

ميرحيدريان اذعان داشت: صادرات ايجاد واحدهاي بسته بندي شده و كسب و كارهاي پايدار و جديد را به دنبال دارد و توليد كمباين رونق اقتصادي در بخش صنعت به وجود اورده و درصد بيكاري كاهش مي يابد.

وي در رابطه با تفاوت اين دستگاه در مقايسه با نمونه هاي خارجي گفت: تفاوت اين دستگاه با نمونه هاي خارجي اين است كه كمباين طراحي شده داراي دو پلت فرم برقي بوده و برق لازم توسط خود دستگاه توليد مي شود و داراي 3 قسمت برداشت شاسي دار است كه در زمين هاي ناهموار هم قابليت تنظيم شدن دارد.

مخترع بسيجي در رابطه با ويژگي هاي دستگاه بيان كرد:  عرض كل دستگاه 235 سانتي متر، عرض كار دستگاه 200 سانتي متر، وزن كل دستگاه 2850 كيلوگرم، قدرت موتور 75 اسب بخار، توليد برق 7.5 برق مصرفي دستگاه 6.5 وات و برق خودرو 12 ولت مي باشد.

وي در پايان يادآور شد: حدود پنج سال بررسي و تحقيق روي اين طرح انجام دادم و بعد از اثبات نبود نمونه داخلي اقدام به طراحي و ساخت اين دستگاه نمودم.انتهاي پيام / مريم عيدي

 

زمان انتشار: چهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۷ - ۱۹:۲۷:۳۳

شناسه خبر: 73124

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب