آینده تولید برق خورشیدی با صفحات کامپوزیتی متحول م خبرگزاری علم و فناوری - آینده تولید برق خورشیدی با صفحات کامپوزیتی متحول می شود
بر پایه ذخیره خورشید برای روزهای ابری

آینده تولید برق خورشیدی با صفحات کامپوزیتی متحول می شود

دانشمندان با طراحی و توسعه یک سری مواد جدید توانستند انرژی گرمایشی خورشید را کارامدتر کنند و هزینه تولید برق و ذخیره انرژی برای استفاده در روزهای ابری و شبانه ارزان تر شود

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از کرمان؛ دانشمندان توانستند با ساخت، طراحی و توسعه یک سری مواد جدید انرژی گرمایشی خورشید در تولید برق تجدید پذیر کارآمد ترکنند. در حالیکه امروزه درصد کمی از انرژی مورد نیاز بشر از انرژی خورشید تامین می شود. اگر هزینه تولید برق و ذخیره انرژی برای استفاده در روزهای ابری و شبانه ارزان تر شود می توان از انرژی خورشیدی بیشتر استفاده کرد. 

یک تیم تحقیقاتی در دانشگاه پوردو در همکاری با موسسه فناوری گرجستان دانشگاه مدیسون و آزمایشگاه ملی اوک ریج به توسعه و ساخت موادی دست پیدا کردند که می تواند استفاده از انرژی خورشیدی به عنوان گرما در تولید برق را کارآمدتر کند این نوآوری یک گام مهم برای تبدیل انرژی خورشیدی به برق در رقابت مستقیم با سوخت های فسیلی است که در حال حاضر بخش اعظمی از برق دنیا را تامین میکند به گفته مسئولین تیم تحقیقاتی ذخیره ژی خورشیدی به عنوان گرما در این مواد می‌تواند ارزان‌تر از ذخیره انرژی از طریق باتری باشد بنابراین این روش می تواند گامی موثر برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای محسوب گردد.

تولید برق از انرژی خورشیدی به دو صورت انجام می شود روش اول از طریق پنل های فتوولتاییک در مزارع خورشیدی و یا روی پشت بام ها تولید می شود.روش دیگر آن تولید برق با استفاده ازنیروگاه های متمرکز کننده انرژی خورشیدی است . در این روش انرژی خورشیدی با استفاده از آینه یا لنز بر روی یک منطقه کوچک مشخص متمرکز می شود و گرمای تولید شده با کمک نمک مذاب ذخیره می شود سپس با استفاده از یک سیال گرمای ذخیره شده به بخار تبدیل شده تا توربین را برای تولید برق به چرخش در آورد.

برای اینکه برق تولیدی در روش دوم ارزان تر شود باید توربین با دریافت همان مقدار گرما برق بیشتری تولید کند یعنی توربین نیاز به خنک تر شدن دارد حال مشکل اینجاست، مبدل های حرارتی که انتقال گرما را از نمک مذاب به توربین انجام می دهند ازجنس فولاد ضد زنگ و آلیاژهای مبتنی بر نیکل ساخته شده‌اند که در دماهای بالا کارایی مطلوب را نداشته و بسیار نرم می شوند محققان دانشگاه پردو با ساخت این صفحات کامپوزیت فلزی- سرامیکی کانال های قابل تنظیم را برای مبادله گرما به صورت مطلوب ایجاد کردند تجزیه و تحلیل اقتصادی توسط این محققین نشان می دهد که این مبدل های حرارتی در مقایسه با فولاد ضد زنگ یا آلیاژهای نیکل منجر به تولید برق بیشتری می گردد که می توان آینده تولید برق با استفاده از انرژی های تجدیدپذیر امیدوارتر بود.

 

انتهای پیام/

 

زمان انتشار: چهارشنبه ۷ آذر ۱۳۹۷ - ۰۸:۵۸:۳۲

شناسه خبر: 73275

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب