پيشرفت تكنولوژی علم نانو/ توسعه فناوری نانو الکترونيک خبرگزاری علم و فناوری - پيشرفت تكنولوژی علم نانو/ توسعه فناوری نانو الکترونيک

پيشرفت تكنولوژی علم نانو/ توسعه فناوری نانو الکترونيک

در فناوري نانو الکترونيک فرآيندهايي سطح زير لايه si از جمله سوزش توسط فناوري پلاسما و باريکه يوني صورت مي گيرد. اينگونه مدارهاي مجتمع با ويژگيهاي منحصر به فرد خود در مقياس نانومتري کاربردهاي متنوعي از سيستمهاي مزوسکوپيک دارند

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از لرستان، در طول تاريخ بشر از زمان يونان باستان، مردم و به خصوص دانشمندان آن دوره بر اين باور بودند كه مواد را مي توان آنقدر به اجزاء كوچك تقسيم كرد تا به ذراتی رسيد كه خردناشدنی هستند و اين ذرات بنيان مواد را تشكيل می دهند.

نانو چيست؟

واژه فناوری نانو اولين بار توسط نوريوتاينگوچی استاد دانشگاه علوم توكيو در سال 1974 بر زبانها جاری شد. او اين واژه را براي توصيف ساخت مواد (وسايل) دقيقي كه تلورانس ابعادي آنها در حد نانومتر مي باشد، به كار برد.

نانو تکنولوژی در ترجمه لفظ به لفظ، به معني تکنولوژی بسيار کوچک ( نانو، به معني بسيار بسيار کوچک، مقياس10 به توان منفي 9 بارکوچکتر) می باشد.

نانو تکنولوژی، فن آوري تغيير در خواص مولکول هاي تشکيل دهنده مواد است و به همين دليل مقياس نانو بهترين تعريف براي تکنولوژی می باشد.

بشر سعی دارد تا با استفاده از نانوتکنولوژی خواص مولکولها را تغيير دهد تا وقتي که جسمی از اين مولکول ها درست شود و تمام خواص اين مولکول ها و (ماده اصلي) را در خود داشته باشد.

 نانو تکنولوژی در الکترونيک، زيست شناسي، ژنتيک، هوانوردی و حتي در مطالعات انرژي بکار برده می شود.

نانوتکنولوژی چيست؟

طراحی، ساخت، توسعه و استفاده از محصولاتی که اندازه آن ها دربازه nm 1 تا nm 100 قرار دارند را نانو تکنولوژی گويند. درحقيقت اينجا صحبت از ريز شدن است که اين کار تماس بيشتر، فعاليت بيشتر و افزايش مساحت را ممکن می سازد. نانو يک مقياس جديد در فناوری ها و يک رويکرد جديد در تمام رشته ها است و اين توانايي را به بشر مي دهد تا دخالت خود را در ساختار مواد گسترش دهد و در ابعاد بسيار ريز به طراحی و ساخت دست بزند و در تمام فن آوری هايی که بشر در حال حاضر به آن دست يافته، اثر بگذارد.

کاربرد نانو تکنولوژی:

با استفاده ازاين خاصيت می توان کاتاليزورهای قدرتمندی را در ابعاد نانومتری توليد نمود.اين نانوکاتاليزورها راندمان واکنش های شيميايي را به شدت افزايش داده و همچنين به ميزان چشمگيری از توليد مواد زايد در واکنش ها جلوگيری خواهند نمود. به کارگيری نانوذرات در توليد مواد ديگر می تواند استحکام آنها را افزايش دهد ويا وزن آنها را کم کند و مقاومت شيميايی وحرارتی آنها را بالا ببرد.

اشعه شيشه آب را دفع می کند و نور خورشيد را به کار می برد تا آلودگي را ازبين برد (شيشه هاي تميز کننده) در حال حاضر شرکت های زيادی نانو ذرات را به شکل پودر، اسپری وپوشش توليد می کنند که کاربرد های زيادي در قسمت های مختلف اتومومبيل، راکت های تنيس، عينک هاي آفتابي ضدخش، پارچه هاي ضد لک، پنجره هاي خود تميز کن وصفحات خورشيدی دارند.

1) توليد مواد و محصولات:

نانوتکنولوژی تغيير بنيادی مسيری است که در آينده موجب ساخت مواد و ابزارها خواهد شد. امکان سنتز بلوک های ساخنمانی نانو، با اندازه و ترکيب به دقت کنترل شده و چيدن آن ها در ساختارهاي بزرگ تر که داراي خواص و کارکرد منحصر بفرد باشند، انقلابی در مواد و فرآيندهای توليد آن ها ايجاد می کند که محققين قادربه ايجادشان نبوده اند. مواد سبک تر، قوی تر، قابل برنامه ريزی و کاهش هزينه عمرِ کاری از طريق کاهش دفعات نقص فنی، از مزايای نانو ساختارها می باشد.

2) پزشکی و بدن انسان:

فراتر از آسان کردن استفاده بهينه از دارو و کپسوله کردن داروها (PLA,PLGA) نانو تکونولوژی مي تواند براي فرمول هايی رهايش دارو (Drug Deliverg) تهيه کند که به نحوه حيرت انگيزي توان داروها را افزايش می دهد.

3) نانو در طراحی و ساختن مواد سبک وزن:

پرقدرت و مقاوم در برابر حرارت که مورد نياز هواپيماها، راکت ها، ايستگا ههای فضايی و سکوهای اکتشافی سياره ای يا خورشيدی، نقش تعيين کننده ای دارد و با توجه به اينکه محيط فضا دارای نيروی جاذبه کم و خلا زياد است، با نانو مي توان ايجاد ساختارهايی که در زمين ممکن نيست را در فضا ميسر کرد.

4) ظرفيت ذخيره سازي اطلاعات:

با استفاده از اين فن آوری مي توان ظرفيت ذخيره سازي اطلاعات را در حد 1000 برابر يا بيشتر افزايش داد به طور مثال با اين فن آوری می توان 50 عدد DVDرا در يک هارد ديسک به ابعاد يک کارت اعتباري ذخيره کرد.

5) از کاربردهاي نانوتکنولوژي در صنايع نفت و گاز و پتروشيمي عبارتند از:

استفاده از نانو افزودنی ها در گل حفاري و سيمان کاری چاه هاي نفت

استفاده از نانومواد براي افزايش ضريب برداشت از مخازن

نانوکاتاليست ها در صنايع نفت، گاز و پتروشيمی

نانوپوششهاي مقاوم در برابر گرما، خوردگي، جرم گرفتگي، سايش و اصطکاک

سيستم هاي نانو فيلتراسيون و جداسازي

نانو روانکارها

نانو کامپوزيت ها

ذخيره سازي انرژي در نانوساختارها

نانو سنسورها و نانوبيوسنسورها

کاهش آلاينده ها و توسعه فناوري سبز

وسعت فناوری نانو الکترونيک:

در فناوری نانو الکترونيک فرآيندهايی سطح زير لايه si  از جمله سوزش توسط فناوري پلاسما و باريکه يونی صورت مي گيرد.

اينگونه مدارهاي مجتمع با ويژگيهاي منحصر به فرد خود در مقياس نانومتري کاربردهاي متنوعي از سيستمهاي مزوسکوپيک دارند. بعضي از اين کاربردها عبارتند از:

طراحی و ساخت نقطه ها و سيستمهای کوانتومی تونل زنی در ديودهای تشديد کننده مثل Gi وSi

طراحی و ساخت تقويت کننده هاي ليزری مثل InGap

طراحی و ساخت ميکرو احساسگرها و ماشينهاي ميکرونی برای کاربردهای خاص

به دليل اهميت فناوري نانو الکترونيک در چند سال گذشته چندين کارگاه عملی در زمينه های مختلف فيزيک و فناوری نانو الکتريک برگزار شده است. با ادامه رشد و گسترش اين فناوری پيشرفته ، در آينده شاهد تحول عظيمی در زمينه های ارتباطات خواهيم بود.

نانو تكنولوژی با استفاده از ساختارهاي ملكولی پيچيده مانند سلول انسان و 100 برابر محكم تر از فولاد, آغازگر يك تحول صنعتي خواهد بود.

انتهای پیام /

زمان انتشار: سه شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۵:۳۷

شناسه خبر: 74410

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب