دلایل گرانی لبنیات چیست ؟ / شاخه و شانه کشیدن تولی خبرگزاری علم و فناوری - دلایل گرانی لبنیات چیست ؟ / شاخه و شانه کشیدن تولید کننده معروف محصولات لبنی برای سازمان تعزیرات+ فیلم
خبرگزاری علم و فناوری گزارش می دهد؛

دلایل گرانی لبنیات چیست ؟ / شاخه و شانه کشیدن تولید کننده معروف محصولات لبنی برای سازمان تعزیرات+ فیلم

طی چند هفته اخیر تولید کننندگان محصولات لبنی در چند نوبت و خارج از قیمت مصوب، اقدام به افزایش قیمت محصولات خود نموده اند یکی از این شرکت ها حتی با جریمه ۶ میلیارد و ۸۹۶ میلیون تومانی همچنین اصرار به گران فروشی دارد و اعلام نمود قیمت خود را کاهش نخواهد داد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری از همدان - براساس آمار سازمان جهانیFAO  سرانه مصرف مواد لبنی در کشورمان تا چند ماه پیش و فرا رسیدن موج تورم و گرانی ها چیزی حدود ٦٦ کیلوگرم در سال بود، این درحالی است که میانگین جهانی مصرف سرانه مواد لبنی ١٥٠ کیلوگرم است که این مقدار در تعدادی از کشورهای اروپایی حتی به ٣٠٠ کیلوگرم در سال نیز می‌رسد.

در ایران طی سال‌ها گذشته و در دولت دکتر احمدی نژاد برای اینکه سرانه مواد لبنی به ویژه شیر را در کشورمان افزایش یابد دولت تصمیم به پرداخت یارانه به شیر کرد، علاوه بر آن سهمیه تغذیه شیر در مدارس را نیز راه اندازی نمود. این یارانه شیر که البته اقدام درستی بود تا همین اواخر ادامه داشت، اما در جریان هدفمندی یارانه‌ها و اجرای اشتباه آن این یارانه‌ها حذف شد.

به عبارت دیگر طبق برنامه ریزی های صورت گرفته در هدفمندی یارانه قرار بود که یارانه شیر از مصرف‌کننده به تولید‌کننده گان آن پرداخت شود، اما در عمل نه مصرف‌کننده و نه تولید‌کننده از این یارانه بهره مند نشدند. پایین بودن سرانه مصرف لبنیات باعث شده است که هم اکنون سن پوکی استخوان در کشورمان به 35 سال برسد این در حالی است که بر اساس آمار سازمان بهداشت جهانی سن پوکی استخوان در جهان ٧٠‌سال است. البته با توجه به تورم کنونی کشور که ریشه در ناتوانی مدیریتی دولت دارد باعث شده است که محصولات لبنی حتی در تعدادی از محصولات خود شاهد رشد 100 درصدی بوده است و این بدان معناست که سرانه مصرف کشور از 66 کیلوگرم پایین تر آمده است.

دلیل افزایش قیمت مواد لبنی چیست ؟

این روزها مردم شاهد افزایش قیمت 100 درصدی مواد لبنی در کشور هستند و این بدان معناست که این ماده به مرور زمان در حال خدا حافظی از سفره مردم می باشد. اما دلیل این افزایش ناگهانی قیمت مواد لبنی در کشور چیست؟ به عقیده بسیاری از کارشناسان سه عامل کلی را می توان از دلایل این گرانی نام برد:

1- افزایش قیمت مواد پتروشمی

با توجه به اینکه در ماه های اخیر به دلیل تصمیمات اشتباه، دولت نتوانست عرضه مواد پتروشیمی و قیمت آن را کنترل کند در نتیجه آن افزایش قیمت های مواد پتروشیمی در کشور صورت گرفت به عنوان مثال قیمت ماده « پلی پرو پیلن» و « پلی اتیلن »، یکی از فرآورده پتروشیمی که در تولید نایلون و سلفون و بسته بندی مواد غذایی و لبنیات بکار می رود از کیلویی ۵ هزار تومان به کیلویی ۱۸ تا 30 هزار تومان رسید همچنین مواد بسته بندی نیز افزایش قیمت ۳ تا ۷ برابری داشته که علت اصلی این افزایش قیمت این محصولات، عرضه بسیار کم این ماده مهم پتروشیمی در بورس کالا و جولان دلالان و واسطه‌ها در بازار می باشد که این عامل باعث شد که شرکت هایی که با مواد پتروشیمی برای تولید بطری و مواد بسته بندی محصولات خود سر و کار دارند دچار مشکل شوند و در جلسات متعددی که انجمن هایی مانند آب معدنی، روغن خوراکی و لبنیات بعنوان مصرف کننده مواد اولیه پتروشیمی با وزارت صنعت، معدن و تجارت داشتند، پتروشیمی ها حاضر نشدند مواد اولیه را با قیمت قبلی عرضه کنند که این عامل باعث شد که تولید کنندگان محصولاتی همچون لبنیات مجبور به افزایش قیمت محصولات خود شدند.

2- افزایش قیمت شیرخام

 دومین عاملی که باعث افزایش قیمت مواد لبنی در بازار شد افزایش قیمت شیر خام می باشد چرا که بر اساس قیمت مصوب، قرار بود که هر کیلو شیر هزار و ۵۷۰ تومان عرضه شود اما دامدار با توجه به افزایش قیمت نهاله های دامی دیگر حاضر به فروش شیر خود به قیمت قبل نمی باشد بلکه هم اکنون کیلویی ۲ هزار و ۲۰۰ تومان به کارخانجات صنایع لبنی تحویل می شود.

3- افزایش هزینه های حمل و نقل

یکی دیگر از عواملی که باعث افزایش قیمت محولات لبنی در کشور شد افزایش هزینه های مربوط به حمل و نقل بود چرا که راننندگان با توجه به بالا رفتن هزینه های جانبی وسایل نقلیه مانند گرانی لاستیک و ... دیگر حاضر به جابه جایی محصولات به قیمت گذشته نبودند.

به همین دلیل صنایع لبنی برای حفظ اشتغال و ادامه روند تولید و جلوگیری از برشکستگی حتماً باید افزایش قیمت را در محصولات خود داشته باشد در غیر اینصورت تولید به صرفه نخواهد بود.

کم فروشی و گران فروشی تولید کنندگان مواد لبنی به بهانه افزایش مواد خام

قطعا با توجه به افزایش قیمت مواد پتروشیمی و همچنین شیر خام، تولید کنندگان مواد لبنی نمی توانند محصولات خود را به قیمت گذشته به فروش برسانند و باید در محصولات خود افزایش قیمت می دادند اما متأسفانه تعدادی از تولید کنندگان این محصولات از شرایط فعلی سوء استفاده می کنند و حتی تعدادی از محصولات خود را به قیمت دو برابر به فروش می رسانند و یا در محصولات خود کم فروشی می کردند که این گرانفروشی علاوه بر صدای مردم داد مسئولین را نیز در آورد که در نهایت با برخورد سازمان تعزیرات روبه رو شد و باعث جریمه شدن ۲۲ شرکت تولید مواد لبنی شد. سازمان تعزیرات با اعلام نرخ محصولات لبنی از مردم خواست که در صورت گران فروشی این شرکت ها به این سازمان خبر دهد.

اما نکته ای که در این زمینه وجود دارد اصرار یکی از تولیدکنندگان معروف مواد لبنی به گران فروشی حتی با جریمه 68 میلیارد ریالی می باشد. سید یاسر رایگانی سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی در این باره گفت:

یک تیم گشت مشترک تعزیرات حکومتی با همراهی نمایندگان سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، سازمان صنعت، معدن و تجارت و بازرسی کل کشور با مراجعه به یک کارخانه لبنی، به بررسی وضعیت تخلفات پرداختند. پس از چند ساعت کارشناسی نمایندگان سازمان حمایت و وزن کشی محصولات تولیدی این کارخانه، تخلف گرانفروشی شیر و سایر لبنیات در این کارخانه به ارزش ۶۸ میلیارد ریال محرز و پرونده به شعبه بدوی برای صدور حکم ارجاع شد. رایگانی تصریح کرد: وزن اقلام تولیدی در این کارخانه نیز بررسی شد و خوشبختانه تخلف کم فروشی مطرح نبوده است.

امید شهرآبادی رئیس شعبه بدوی حاضر در این گشت، گفت:

برابر قانون، این کارخانه به پرداخت ۵ برابر ارزش ریالی تخلف مکشوفه محکوم می‌شود و اگر سابقه تخلف نیز موجود باشد که به اقرار مدیرعامل این شرکت، پیشتر هم پرونده تعزیراتی داشته اند؛ این جریمه تا ۷۰ میلیارد تومان نیز قابل افزایش است.

براساس این گزارش، مدیرعامل این شرکت اذعان داشت که با توجه به گرانی شیر خام و مواد اولیه برای تولید لبنیات، امکان اعمال نرخ گذاری تعیین شده از سوی سازمان حمایت، قابل انجام نیست و همچنان این تخلف گرانفروشی ادامه خواهد داشت.

کلام آخر ...

اگر سازمان تعزیرات حکومتی با این شرکت تولید کننده مواد لبنی برخوردهای لازم را در زمینه کاهش قیمت محصولات خود انجام ندهد قطعا چنین حوادثی در سایر محصولات و یا خدمات مورد نیاز مردم تکرار خواهد شد، حال باید نشست و دید که در نهایت این شرکت سرکش به کار خود ادامه می دهد یا تسلیم قانون خواهد شد.

انتهای پیام /

خبرنگار: سجاد عبدلی

 

زمان انتشار: یکشنبه ۹ دی ۱۳۹۷ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 74446

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب