مصرف منظم دانه بزرک در بهبود عملکرد عروقی موثر خبرگزاری علم و فناوری - مصرف منظم دانه بزرک در بهبود عملکرد عروقی موثر است/ فعالان فضای مجازی بزرک بخورند
محققان دانشگاه شهید بهشتی تهران

مصرف منظم دانه بزرک در بهبود عملکرد عروقی موثر است/ فعالان فضای مجازی بزرک بخورند

محققان دانشگاه شهید بهشتی تهران پس از بررسی یک طرح پژوهشی اعلام کردند که مصرف منظم دانه بزرک در کاهش التهاب سیستمیک و بهبود عملکرد عروقی موثر است

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان مازندران این طرح پژوهشی به مدیریت دکتر جواد نصرالله زاده عملیاتی شده است.

این پژوهشگر پس از بررسی‌های انجام شده به این نیتجه رسیده است که مصرف دانه بزرک به علت داشتن ترکیبات مغذی مختلف می تواند در بهبود سلامتی افراد و کاهش عوامل خطر برخی بیماریها موثر باشد.

وی خاطر نشان کرد:  مصرف بزرک در کنترل و کاهش شدت عوامل خطر در بیمارانیکه بعلت انسداد عروق کرونر تحت آنژیوپلاستی عروق کرونر قرار می گیرند درجلوگیری از پیشرفت بیماری اهمیت زیادی دارد.

این پژوهشگر یادآور شد: در کنار عوامل خطر شناخته شده ای مانند بالا بودن سطح برخی از چربی های نامطلوب خون، التهاب خفیف مزمن نیز بعنوان عامل خطری برای ابتلا به بیماریهای قلبی عروقی شناخته می شود،عملکرد نامطلوب اندوتلیوم عروق نیز بعنوان عامل خطر دیگری برای ابتلا به بیماریهای قلبی و عروقی مطرح می باشد.

وی با اعلام اینکه مصرف روزانه 30 گرم دانه تخم بزرک در بیمارانی که آنژوپلاستی کردند نسبت به بیمارانی که این دانه را مصرف نمی‌کنند باعث کاهش مقدار خوبی برخی از عوامل موثر در التهاب سیستمیک شده است، گفت: اندازه گیری عملکرد اندوتلیال شریان بازویی بیماران که با تکنیک سونوگرافی نشان داد که مصرف روزانه دانه بزرک در بهبود عملکرد اندوتلیوم عروق نیز موثر است.

دکتر نصرالله زاده خاطر نشان کرد: مصرف  بزرک در افرادیکه عوامل خطر مختلف بیماری‌های قلبی و عروقی را دارند ضمن توجه به مصرف دارو استفاده منظم و صحیح این دانه هم توصیه می‌شود.

وی یادآور شد: بزرک  در تخفیف شدت برخی از عوامل خطر بیماریهای قلبی عروقی موثر باشد

و اما بزرک چیست

اطلاعات زیادی در فضای وب در ارتباط با نحوه مصرف بزرک وجود دارد که مهمترین آنها مربوط به شیرین مهدی زاده از دانشگاه تبریز است.

بزرک که همان بذر کتان است به صورت وسیع در کانادا می‌روید، در حال حاضر بزرک و محصولات آن به طور وسیعی در داروسازی به عنوان پوشش دهنده و عامل بهبوددهنده زخم در بیماری های دستگاه گوارش، قلبی عروقی، عصبی و سرطان استفاده میشود. به خصوص ماده غذایی مفیدی برای افراد مسن، کودکان ضعیف و افرادی که در معرض عمل جراحی قرار گرفته اند می باشد. بزرک برای تمام افراد سالم در طول فعالیت های ذهنی و فیزیکی آنها، برای دانشجویان و دانش آموزان جهت بهتر شدن پیشرفت تحصیلی، برای افرادی که با کامپیوتر کار می‌کنند یا در معرض تشعشعات مختلف هستند نیاز است.

در تبریز به نام بزرک سیاه معروف است.

به گزار خبرگزاری علم و فناوری روش‌های متنوعی زیادی در ارتباط با مصرف بزرک سیاه در فضای وب وجود دارد.

انتهای پیام/

زمان انتشار: دوشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۷ - ۰۱:۱۲:۲۲

شناسه خبر: 75080

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب