توسعه مزارع عمودی و هیدروپونیک در سطح جهان خبرگزاری علم و فناوری - توسعه مزارع عمودی و هیدروپونیک در سطح جهان
عضو هیأت علمی دانشگاه گیلان مطرح کرد

توسعه مزارع عمودی و هیدروپونیک در سطح جهان

عضو هیأت علمی دانشگاه گیلان با اشاره به توسعه کشاورزی مدرن در دنیا بر لزوم توسعه سطح زیر کشت و نیز ارتقای تولید گیاهان استراتژیک در کشور تاکید کرد.

دکتر محمد کریم معتمد در گفت و گو با خبرگزاری علم و فناوری در گیلان با اشاره به خسارات جبران ناپذیر تغییر کاربری اراضی کشاورزی بر امنیت غذایی کشور تصریح کرد: این اراضی از سرمایه های ارزشمند ملی محسوب شده و باید مانع تغییر کاربری آنها در سطوح خرد و کلان شد.

عضو هیأت علمی دانشگاه گیلان با بیان اتکای بالای بخش کشاورزی کشورمان به وجود خاک خاطرنشان کرد: سهم بسیار قابل توجهی از کشاورزی ایران سنتی و متکی به زمین است، لذا خروج اراضی از چرخه تولید منجر به وابستگی و عدم خودکفایی غذایی می شود.

وی با اشاره به پیش بینی سازمان جهانی فائو مبنی بر دو برابر شدن نیاز به تولید محصولات کشاورزی تا سال ۲۰۵۰ میلادی، گفت: جمعیت جهان در این سال به ۹.۵ میلیارد نفر خواهد رسید و برای تأمین غذای آن باید به روش های مدرن و فناورانه کشاورزی متکی بود.

معتمد با بیان اینکه در سطح دنیا شاهد توسعه مزارع عمودی و هیدروپونیک و نیز افزایش ظرفیت تولید گوشت در شرایط آزمایشگاهی هستیم، افزود: در حال حاضر برای تولید مواد غذایی دو جنبش اصلی محیط زیستی و اخلاقی، و نیز تولید آهسته صورت گرفته است.

وی با اشاره به اهمیت جنبش محیط زیستی و اخلاقی برای تولید مواد غذایی خاطرنشان کرد: در این جنبش مواد غذایی باید به نحوی تولید شوند که هیچ گونه زیانی برای محیط زیست به ویژه خاک و یا دام نداشته باشند.

معتمد در ادامه افزود: در جنبش تولید آهسته، مواد غذایی با کیفیت بالا و از منابع شناخته شده تولید می شوند.

وی با تاکید بر لزوم توسعه سطح گلخانه های هیدروپونیک در سطح کشور گفت: این نوع از کشت راهکاری موثر در راستای صرفه جویی و جلوگیری از هدر رفت آب و نیز افزایش کمی و کیفی تولید محصولات کشاورزی است.

معتمد در پایان به اهمیت افزایش سطح زیرکشت و نیز ارتقای عملکرد در واحد سطح محصولات راهبردی نظیر گندم و برنج اشاره کرد و افزود: لازم است سیاست گذاری های اصلی در بخش توسعه کشاورزی بر روی گیاهان استراتژیک معطوف گردد.

انتهای پیام/

 

 

زمان انتشار: دوشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۷ - ۱۶:۰۸:۵۸

شناسه خبر: 75096

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب