مولف دو کتاب حوزه نفت وگاز:

قرآن الهام بخش است/ کاستی ها در حوزه انرژی نیازمند تحقیق و پژوهش

مولف کتاب های حوزه نفت و گاز گفت: قرآن کتابی الهام بخش در تمام زمینه هاست ؛ کاستی ها در حوزه های تخصصی نیازمند نگارش وتحقیق است.

به گزارش خبرگزاری علم وفناوری از هرمزگان؛ دکتر سعید ناصحی محقق و مولف هرمزگانی به خبرنگار ما گفت: تالیف دو کتاب در حوزه تخصصی و تحقیقی نفت و گاز در سال ۹۷ را بنا به ضرورت ونیازی که حس می شد آغاز کردم.

وی متولد سال ۱۳۶۲ شهرستان رودان بوده و تا پایان مقطع متوسطه دراین شهر تحصیل کرده، سپس جهت تحصیلات دانشگاهی به شهر اهواز و تهران رفت.

مولف هرمزگانی افزود: سوابق علمی و اجرایی اینجانب صرفاً به دلیل تقاضا به رشته  تحریر در می آید چرا که من خود را در موقعیت تحریر شرح سوابق نمی بینم. اما هر آنچه دارم از برکت قرآن است، قرآن به انسان اعتبار و عزت می بخشد، لذا تعلیم قرآن رو به فرزندانم که سه ساله و یک سال و نیم هستند را شروع کرده ام چرا که خودم خیرات و برکات زیادی در این مسیر شاهد بودم.

ناصحی گفت: در مسیر علمی مشکلات و کم مهری ها قطعا زیاد است و یک فرد محقق و نخبه نباید از بی مهری ها بترسد بسیاری از افراد و حتی مدیران نمی توانند خواسته ها و نیازهای یک فرد نخبه و محقق را درک نمایند و باید بارها و بارها خواسته ها و حتی نیازهای مورد نظر کشور و حتی استان را با زبان بسیار ساده علمی توضیح داد تا بتوان آنهارا مجاب و قانع کرد به نوعی باید کفش آهنین پوشید و بسیار قوی بود تا بتوان دراین مسیر پیش رفت.

این نخبه هرمزگانی تاکید کرد: قرآن در تمام زمینه ها الهام بخش بوده و می توان در حوزه های تخصصی هم به استناد این کتاب آسمانی ورود کرده ودرخصوص نفت و گاز هم مطالب علمی و مطالعاتی را به رشته تحریر در آورد.

ناصحی افزود: به پیشنهاد دوستانم در مسابقات سراسری حفظ و مفاهیم قرآن کریم در اسفند ماه سال ۹۶ شرکت کردم که موفق به کسب نمره ۱۰۰ شدم که از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی لوح تقدیر دریافت نمودم.

وی با اشاره به سطوح علمی اش بیان داشت: بنده دانش آموخته ممتاز مقطع دکتری تخصصی در رشته مهندسی شیمی با معدل 43/19،استاد دانشگاه پیام نور بندرعباس در دروس تخصصی مهندسی نفت و شیمی از سال ۹۳ ،استخدام رسمی صنعت نفت از سال ۸۶  ،عضو انجمن نفت آمریکا ( SPE)،عضو انجمن بین المللی مهندسان نفت ایران،عضو انجمن انرژی ایران ،عضو انجمن هسته ای ایران،رتبه اول آزمون کارشناسی رسمی دادگستری در رشته صنایع نفت هرمزگان در سال ۹۵،دارای دو مقاله isi به زبان انگلیسی در سال ۹۷،عضو بسیج اساتید استان هرمزگان وعضو بسیج مهندسین استان هرمزگان هستم.

وی گفت: همانگونه که در این کتاب مشاهده می گردد نفت خام معمولا شامل آب، نمک های معدنی، جامدات معلق، آب و فلزات است. اولین مرحله در فرآیندهای پالایشگاهی کاهش این آلودگی ها بوسیله نمک‌زدایی/آب زدایی به منظور حذف خوردگی، انسداد و گرفتگی تجهیزات و همچنین جلوگیری از مسمومیت کاتالیست در واحد های عملیاتی می باشد. لذا از طریق آزمایش، اثر چهار فاکتور شامل (دانسیته، آب شستشو، دما و فشار شیر اختلاط) روی فرآیند نمک‌زدایی/آب زدایی برای نفت خام ایران و با استفاده از یک دمولسیفایر با نام تجاری (PETRO 1020 BA) بررسی شد.

ناصحی تاکید کرد:  بازدهی هر کدام از این پارامترها با روشی معین و متفاوت مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار گرفت و دو متغیرپاسخ مشخص شد: بازدهی حذف نمک و آب زدایی.

وی افزود: بررسی ها با استفاده از تحلیل آماری پلاکت برمن (P-B) و  روش سطح پاسخ (RSM)بهینه سازی شد. برای سیستم مورد مطالعه دو نتیجه حاصل شد. اول، افزایش دانسیته اثر معکوس روی فرآیند نمک‌زدایی/آب زدایی دارد. دوم، دما مهمترین پارامتری بود که هر دو فرآیند آب زدایی و نمک‌زدایی را بهبود می داد. بیشترین بازدهی در دمای 120C حاصل شد. نتایج این تحقیق نشان داد که مدل مورد اشاره مطابقت خوبی با نتایج آزمایشگاهی دارد.

مولف هرمزگانی در پایان تاکید کرد: امیدوارم بتوانم با حمایت دستگاه های متولی در حوزه های تخصصی انرژی اعم از نفت و گاز و ... ورود کرده و با تحقیقات و مطالعات علمی نواقص و کاستی های نفت و گاز را به رشته تحریر در آورده و دستاوردهای علمی و به روز را هم نوشت تا مشوقی برای سایر علاقمندان و نخبگان علمی باشیم که د رمسیر مطالعات و پژوهش از هیچ دست اندازی نهراسند و همچنان برای رسیدن به هدف خود همانا خودکفایی در علم و تولید علم به ثروت است تلاش نمایند.

انتهای پیام/

زمان انتشار: چهارشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۲:۰۱

شناسه خبر: 75286

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۲ نظر
نادر بتوراک
۰ مخالف          ۲ موافق
چهارشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۷ - ۱۷:۰۰:۲۴

ضمن خدا قوت و آرزوی موفقیت و سربلندی برای محقق عزیز هم استانی.... این دانشمندان و مفاخر استان باید بیشتر به مردم و جوانان استان شناساند تا انگیزه ای برای نو آموزان و جوانان مستعد در راه علم و دانش باشد... من ا... التوفیق

محمدرضا قاسمی سعادتی
۰ مخالف          ۲ موافق
چهارشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۷ - ۱۵:۱۱:۱۹

به نام خداوند منان و آفریدگار زمین زمان درود خداوند بر تو باد برادر عزیزم جناب دکتر ناصحی آروزی موفقیت روز افزون دارم و در این راه پر مشقت خداوند نگهدارتان باشد.

اشتراک گذاری مطالب