گفتگو علم وفناوری با مخترع دستگاه برداشت پنبه:

اختراعی که پشت دروازه های تجاری سازی متوقف شده است

محمود رحیمی، جوان ۲۷ ساله‌ایست که دستگاه برداشت پنبه را اختراع کرده و در مرحله تجاری‌سازی و تولید انبوه آن است.

به گزارش علم و فناوری، کشاورز زاده 26 ساله روستای بازار قارناس شهرستان مانه و سملقان از خراسان شمالی که در رشته مکانیک شاخه ماشین آلات کشاورزی در مقطع کارشناسی ارشد از دانشگاه فردوسی مشهد فارغ‌التحصیل شده این مخترع جوان مانه و سملقانی که از کودکی شاهد مشکلات پنبه‌کاران در زمان برداشت پنبه با دست و با روشی سنتی بوده است از همین دوران ایده اختراع دستگاهی برای برداشت پنبه در مزارع کوچک را در سر می‌پروراند تا اینکه با ورود به دانشگاه قصد می‌کند تا با کمک استادان دانشگاهی‌اش بتواند این ایده را به عمل تبدیل کند.
 
 
او که موضوع پایان‌نامه‌اش را در زمینه ساخت دستگاهی مکانیزه برای برداشت پنبه از مزارع کوچک و بزرگ پنبه انتخاب می‌کند، سرانجام در سال جاری موفق به ساخت یک نمونه کارگاهی آن می‌شود و آن را در مزرعه پنبه پدرش در مانه و سملقان می‌آزماید و با نتایج مثبتی که از این آزمون به دست می‌آورد، این دست‌یافته او در ماه جاری در مرکز رشد حضرت باقرالعلوم سازمان بسیج علمی و پژوهشی خراسان شمالی رونمایی می‌شود. در گپ و گفتی صمیمی با خبرگزاری علم و فناوری از سختی‌ها و مشکلات کاری‌اش می‌گوید.
 
از چند سالگی شروع به اختراع و کارهای خلاقانه کردید؟
از زمانى که مشغول کار در کارهاى بتنى شدم در حین کار با مسائل زیادی مواجه بودم و ایده‌های متفاوتی برای حل مشکلات و چالش‌ها به ذهنم می‌رسید و به دنبال پیاده کردن ایده‌هایم وسایلی ساخته و تا حدی مشکلم را حل می‌کردم به مرور به کمک برادرانم که در رشته‌های مختلف کاری مشغول هستند به ثبت اختراع دستگاه‌هایی که می‌ساختم تشویق شدم و روحیه‌دادن‌ها و حمایت‌های آنان سبب شد برای ساخت دیگر دستگاه‌ها انرژی داشته باشم.
 
درباره آخرین اختراع خود دستگاه پنبه چینی توضیح دهید؟
مزرعه پنبه یکی از زیباترین مزارعی است که همواره از حضور در آن لذت می‌برم و چشم‌نوازی رنگ سپیدش مرا یاد موهای مادربزرگ پرمهرم می‌اندازد و آرامش می‌گیرم اما وقتی می‌دیدم انگشتان کشاورزان در لحظه چیدن این طلای سفید و نرم زخم شده و زخم ناشی از تیزی غوزه‌ها تا مدت‌ها شادی حاصل از فروش محصول را در دل مزرعه‌داران کم می‌کند به فکر ساخت دستگاه پنبه چینی افتادم تا هم سرعت عمل بالاتر رود و هم مادرانی که در مزرعه کار می‌کنند با دستان لطیف خود فرزندانشان را نوازش دهند و از زخم انگشتانشان تا صبح بیدار نمانند.
 
این دستگاه یک متر و 20 سانتی متر اندازه دارد که می تواند یک ردیف پنبه برداشت کند، یعنی در هنگام برداشت، عرض کار آن 75 سانتی متر است. دستگاهی شبیه کمباین کوچک گندم است که همچون تراکتور و با رانندگی یک نفر و با قابلیت اتصال به کشنده‎هایی از جمله تراکتور می‌تواند از بین بوته‌های پنبه عبور کرده و پنبه‌ها را از غوزه‌ها بچیند. درصد موفقیت این دستگاه 99 درصد تخمین زده شده که در هر ساعت کار با این دستگاه 1000متر مربع از مزرعه پنبه چینش می‌شود. پنبه‌های چیده شده بدون بسته‌بندی و آزاد سرجمع شده و به کارخانه پنبه انتقال داده می‌شود.
ویژگی بارز این دستگاه قابلیت برداشت پنبه در مزارع خرد است که نمونه‌های موجود در بازار بزرگند و سرعت کمتری دارند.
 
از لحاظ مالی و کارگاهی چه کمک‌هایی را دریافت کردید؟
سازمان بسیج علمی و پژوهشی استان از لحاظ مالی و کارگاهی حمایتم کردند و سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی نیز یک دستگاه برداشت پنبه در اختیارم گذاشت تا بتوانم با تغییراتی بر روی آن، یک نمونه کارگاهی از این دستگاه را آماده کنم و نیز حدود 10 میلیون تومان نیز از سوی خانواده‌ام حمایت شدم.
 
 
نظرتان درباره سازمان علمی پژوهشی چیست؟ و تا چه حد در موفقیت‌های شما تاثیرگذار بوده است؟
سازمان علمی پژوهشی سازمانی برای حمایت از مخترعین و نخبگان است، جایی برای کمک به افراد توانمند که پتانسیل‌های خود را بالفعل کرده و برای کشور مثمرثمر باشند و تنها سازمانی است که مرا در اجرای طرحم حمایت کرده و اختراعم مورد توجه آنان قرار گرفت.
 
چه مشکلات و مسائلی شما را از ادامه راه باز می‌دارد؟
کمبود امکانات و تجهیزات کارگاهی در استان عدم حمایت مادی و معنوی مسئولین، راه پر پیچ و خم ثبت اختراع، سرگردانی‌ها و علافی‌های مخترع در ارگان‌ها و ادارات ذیربط و در برخی مواقع کام‌خواهی‌های برخی مسئولین در شریک شدن در امتیاز معنوی اختراع و ... مخترع را نسبت به ارائه ایده‌های جدید دلسرد کرده و این سنگ‌ها و چالش‌های پیش‌روی جوانان آنان را از ادامه راه باز می‌دارد.
 
انتظار شما از مسئولین چیست؟
تا حد امکان جوان را درک کنند در هر حال آنان خود نیز زمانی جوان بوده و نیازها و اقتضائات زمان خویش را داشته‌اند اگر مسئولین تا حد امکان بستر را برای به ظهور رساندن فکرها و ایده‌های نو فراهم کنند قطعا موفقیت‌ها و رشد و جهش علمی بیشتری را خواهیم دید. حمایت مالی و معنوی و حذف و یا کاهش بروکراسی‌های اداری برای ثبت اختراع و تجاری‌سازی می‌تواند از یک سو راه را برای بروز اختراعات و اکتشافات هموار کند و از سوی دیگر پیشرفت چشم‌گیری را برای کشور شاهد خواهیم بود چه از جنبه علمی و چه از منظر فرهنگ و دانش.
 
مجرد هستید و هنوز راه درازی برای رسیدن به موفقیت‌های بیشتر را دارید. برنامه آتی شما برای زندگیتان چیست؟
تلاش مي‌کنم تا در آينده بتوانم در کارم موفق بوده و براى کشورم فرد مفید و تاثیرگذاری باشم از همین رو اختراعاتم را تا زمان تجاری‌سازی و تولید انبوه پیگیری می‌کنم تا بتوانم بخشی از مسائل مردم جامعه را رفع کنم.

زمان انتشار: یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷ - ۰۶:۲۵:۰۰

شناسه خبر: 75332

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۱ نظر
۰ مخالف          ۰ موافق
دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۰:۳۳:۵۸

موفق باشی

اشتراک گذاری مطالب