با تلاش محققان شرکت دانش بنیان نیوساد صنعت؛

دستیابی به دانش ساخت الکترودهای مرجع سیستم حفاظت آندی در کشور محقق شد

محققان شرکت دانش بنیان نیوساد صنعت مستقر در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان با دستیابی به دانش ساخت الکترودهای مرجع سیستم حفاظت آندی در کشور ، علاوه برتامین الکترودهای سیستم حفاظت آندی مجتمع مس سرچشمه (که به دلیل تحریم های ظالمانه با مشکل مواجه شده بود)، توانست صنعت کشور را از واردات این محصول بی نیاز کند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان، محققان شرکت دانش بنیان نیوساد صنعت مستقر در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان با دستیابی به دانش ساخت الکترودهای مرجع سیستم حفاظت آندی در کشور ، علاوه برتامین الکترودهای سیستم حفاظت آندی مجتمع مس سرچشمه (که به دلیل تحریم های ظالمانه با مشکل مواجه شده بود)، توانست صنعت کشور را از واردات این محصول بی نیاز کند.

محمد جواد رحیمیان مدیر عامل شرکت نیو ساد صنعت در گفتگو با خبرنگار علم و فناوری با بیان این که یکی از معضلات اساسی واحدهای اسید سولفوریک بروز خوردگی شدید در تاسیسات می باشد، افزود: این مسئله با توجه به هزینه های هنگفت تامین تجهیزات این بخش و نیز هزینه های تحمیلی ناشی از خواب واحد تولیدی در اثر بروز خوردگی و انجام تعمیرات مورد نیاز بسیار حائز اهمیت است.

وی گفت: حفاظت آندی از جمله روش های کنترل خوردگی است که با استفاده از تغییر پتانسیل سطح صورت می گیرد و با نگه داشتن پتانسیل فلز در محدوده روئین به وسیله اعمال جریان خارجی، سطح فلز یا آلیاژ در برابر محیط، روئین شده و تحت حفاظت قرار می گیرد.

رحیمیان بیان داشت: خوردگی و حفاظت نمونه های فولاد ساده کربنی در اسید سولفوریک با غلظت های بالا در دماهای مختلف یکی از مواردی است که توسط این روش محافظت می شود.

وی با تصریح این که این تکنیک با استفاده از اصول سینتیک الکترود ابداع گردیده و بدون اطلاع از نظریه های مدرن تئوری الکتروشیمیایی توصیف آن مشکل است، ادامه داد: به طور خلاصه، حفاظت آندی بر اساس تشکیل یک پوسته سطحی محافظ روی فلزات با اعمال جریان های آندی می باشد.

مدیر عامل شرکت نیو ساد صنعت، با بیان این که با اعمال جریان آندی به یک فلز قاعدتا سرعت انحلال فلز بایستی افزایش و سرعت آزاد شدن هیدروژن کاهش یابد، اظهار داشت: این حالت معمولا در مورد فلزات به جز در مورد فلزات فعال-غیر فعال مثل نیکل، آهن، کرم، تیتانیوم و آلیاژهای آنها اتفاق می افتد.

وی با اشاره به این که اگر به دقت جریان آندی به این فلزات اعمال گردد، غیر فعال شده و سرعت انحلال تقلیل می یابد، تاکید کرد: برای حفاظت آندی، دستگاهی به نام پتانسیواستات لازم است.

رحیمیان خاطرنشان کرد: پتانسیواستات یک دستگاه الکترونیکی است که فلز را در یک پتانسیل ثابت نسبت به یک الکترود مقایسه نگه می دارد.

وی افزود: پتانسیواستات دارای 3 ترمینال است، یکی به تاسیسات متصل می شود، دیگری به یک الکترود کمکی به عنوان کاتد (الکترود پلاتین یا پوشش داده شده بوسیله پلاتین) و سومی به یک الکترود مقایسه (مثل الکترود کالومل) متصل می شود.

احسان صائب نوری عضو هیئت علمی دانشکده مواد دانشگاه آزاد اسلامی نجف آباد، تصریح کرد: با توجه به نوع سنگ معدن در مجتمع مس سرچشمه از مجموعه شرکت ملی صنایع مس ایران، استخراج بیشتر به روش پیرومتالورژی انجام می شود، که طی این فرآیند تولید گاز SO2 در کارخانه ذوب اجتناب ناپذیر است.

مدیر تحقیق و توسعه شرکت دانش بنیان رویین گران صنعت ادامه داد: برای جلوگیری از انتشار گازهای آلاینده صنعتی در منطقه، کارخانه جذب کننده گاز SO2 از خروجی کارخانه ذوب مجتمع ساخته شده است که خروجی این کارخانه اسید سولفوریک با غلظت 93 درصد می باشد.

 صائب نوری یادآور شد: در زمان تاسیس کارخانه اسید سولفوریک مجتمع مس سرچشمه، حفاظت تاسیسات این مجموعه از خوردگی به روش حفاظت آندی طراحی و اجرا شده است.

رحیمیان، تصریح کرد: یکی از قطعات کلیدی در سیستم حفاظت آندی الکترود مرجع است که به دلیل خواص منحصر به فرد پلاتین از این فلز استفاده می شود.

وی با تصریح این که از آنجایی که تولید این الکترودها با پلاتین خالص مقرون به صرفه نیست در علم روز دنیا از الکترود تیتانیوم با پوشش پلاتین استفاده می شود، اظهار داشت: در زمان راه اندازی سیستم حفاظت آندی مجموعه مس سرچشمه این الکترودها از شرکت کوروژن سرویس کانادا تامین گردید.

مدیر عامل شرکت نیو ساد صنعت، با اشاره به این که اکنون پس از گذشت 10 سال سیستم حفاظت آندی کارخانه اسید سولفوریک مجتمع مس سرچشمه نیاز به تعمیرات داشته و الکترودهای تیتانیوم پلاتینایز شده می بایست تعویض می شدند، ادامه داد: اعمال تحریم های سنگین علیه کشورمان و همچنین جلوگیری از خروج ارز از کشور سبب شد تا شرکت نیوساد صنعت با همکاری شرکت دانش بنیان رویین گران صنعت، وظیفه تامین این قطعات را بر عهده گیرد.

وی خاطرنشان کرد: این شرکت در دست یابی به دانش فنی تولید و سنتز انواع نمک های پلاتین برای کاربردهای آبکاری، دارویی، صنعتی و  غیره بسیار موفق بوده است و در ادامه این راه توانسته است آندهای تیتانیومی را به واسطه محلول های آبکاری که دستاورد این شرکت است پلاتینایز کند.

رحیمیان، تاکید کرد: با توجه به پیشینه شرکت نیوساد صنعت، اعتماد شرکت ملی صنایع مس ایران را جلب نموده و با ارتقای دانش فنی مجموعه خود از یک سو و ایجاد بستر تولید مناسب از سوی دیگر نه تنها موفق شد به تعهدات خود در قبال تامین الکترودهای سیستم حفاظت آندی مجتمع مس سرچشمه عمل کند بلکه توانست صنعت کشور را از واردات این محصول بی نیاز کند.

 

کاربردها و کاربران الکترودهای مرجع سیستم حفاظت آندی کدامند؟

وی، در پاسخ به این سوال، اظهار داشت: کاربرد عمده الکترودهای مرجع سیستم حفاظت آندی، در صنایع تولید اسید سولفوریک مانند پتروشیمی، صنایع شیمیایی، و بعضی از معادن مانند معدن مس، سرب و روی می باشد.

 

نیاز کشور به این محصول چقدر است و شما با صرف چه مدت زمان  توانستید آن را تولید کنید؟

مدیر عامل شرکت نیو ساد صنعت، در پاسخ به این سوال، خاطرنشان کرد: نیاز کشور به این محصول از نظر تعداد زیاد نیست، بلکه مسئله مهم استراتژیک بودن آن است، قبلا سه سال روی اصل موضوع کار شده بود ( نمونه دستاورد قبلی آندهای تیتانیومی با پوشش کاتالیستی) است، و در زمانی که ضرورت تولید محصول فعلی برای کشور مطرح گردید مدت سه ماه روی پروژه کار شد.   

 

انتهای پیام/

معصومه صادقی

زمان انتشار: شنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 75908

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب