خبرگزاری علم و فناوری گزارش می دهد

رتبه ایران در شاخصهای جهانی

ایران در حوزه انرژی، صنعت و معدن، تولیدات نانو، پرتاب ماهواره، سلولهای بنیادی بالاترین رتبه و در حوزه کسب و کار، ارزش پول و ... پایینترین رتبه را از شاخصهای جهانی کسب کرده است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از سیستان و بلوچستان، شاخصهای ارزیابی حوزه های مختلف دولتی ایران بر اساس شاخصهای معتبر بین المللی اعلام گردیده که در بعضی موارد جزء رتبه های بالا و در بعضی موارد رتبه های پایین را کسب کرده است.

کشاورزی

به گزارش (FAO) ایران پنجمین کشور جهان از نظر کل زمین های کشاورزی است.  بیست و دومین کشور جهان از نظر تولید غلات و پنجمین کشور جهان از نظر رشد تولید غلات از سال های 1990 تا 2010. ایران، پانزدهمین کشور تولید کننده گندم و جو و بیست و یکمین کشور تولید کننده برنج جهان است. ایران، هجدهمین کشور جهان از نظر محصولات دائمی کشاورزی است. ایران در تولید یک سوم از محصولات کشاورزی جهان جزو بیست کشور اول است.

توسعه انسانی

گزارش توسعه انسانی یکی از مهمترین و معتبرترین گزارش های اقتصادی و اجتماعی در جهان است که سالیانه توسط دفتر توسعه سازمان ملل متحد (UNDP) منتشر می شود در این گزارش شاخص توسعه انسانی (HDI) کشورها بر اساس معیار امید به زندگی، کیفیت نظام آموزشی، درآمد واقعی و سرانه درآمدملی محاسبه می شود.

تمامی شاخص های توسعه اقتصادی و اجتماعی در برآورد این شاخص دخیل است و به عبارتی یکی از جامع ترین معیارها برای مقایسه توسعه یافتگی کشورها به شمار می رود که تمامی دولت ها و سازمان های علمی و تحقیقاتی از این شاخص به عنوان یکی از معیارهای اصلی مقایسه کشورها استفاده می کنند. بر اساس این گزارش توسعه انسانی سازمان ملل، ایران رشد مناسبی در توسعه انسانی داشته است.

کسب و کار

شاخص کسب و کار، شامل 10 شاخص است، شروع کسب و کار، اخذ مجوزها، شاخص استخدام و اخراج نیروی کار، ثبت مالکیت، اخذ اعتبار، حمایت از سرمایه گذاران، پرداخت مالیات، تجارت فرامرزی، انحلال یک فعالیت و الزام اور بودن قرار دادها، ایران در سال 2017 در رتبه 124 جهان است.

نرخ پایداری مشاغل در ایران زیر ۵ درصد است. نگاه بسیار عقب‌مانده مدیران به اشتغال‌زایی و فساد مطلق حاکم در تیم‌های شبه‌کارشناسی دولت، به فاجعه‌ای که اکنون در زمینه اشتغال و توسعه اقتصادی با آن روبرو هستند، منجر می‌شود. تنها کشوری که تمامی درآمد ناشی از فروش سرمایه‌های دولتی را به‌جای سرمایه‌گذاری، صرف هزینه‌های جاری می‌کند.

ایران از بین 140 کشور رتبه 138 را در زمینه ایجاد اشتغال دارد. متوسط زمان برای ایجاد شغل در جهان بین یک الی دو ساعت است. اما در ایران روند صدور مجوز و بسیاری امور دیگر مرتبط بیش ازیک‌سال به طول می‌انجامد. برای یک سرمایه‌گذار خارجی این میزان حتی به چندین سال هم می‌رسد. اگر کسی بتواند موانع موجود را طی شش‌ماه از سر بگذراند، موجب تعجب همگان خواهد شد.

با نگاهی به زیرشاخص های بانک جهانی، دو عامل اساسی در قرارگیری ایران در این جایگاه برجسته میشوند: وضعیت مالیات و تجارت بین الملل.

زیرشاخص مربوط به مالیات، زمان، دفعات پرداخت و میزان مالیات به صورت درصدی از سود کسب و کار را در بر میگیرد. صرف نظر از فرار بالای مالیات در بخش خصوصی، میتوان از دیدگاه بانک جهانی اینطور قضاوت کرد که کسب و کارها نیاز به صرف زمان زیاد جهت درگیر شدن در بوروکراسی را دارند که در نهایت منجر به درصد بالای مالیات از درآمد (تا حدود 45% از سود) میشود. چنین شرایطی حتی برای کسب و کارهایی که میخواهند از قانون تبعیت کنند کاملا نامساعد است.

زیرشاخص مربوط به تجارت بین الملل سهولت و هزینه پایین تجارت فرامرزی را اندازه میگیرد و ایران در این زمینه شرایط نامطلوبی دارد. به عنوان مثال 192 ساعت زمان در سال نیاز است تا مدارک واردات تکمیل و ارسال شود. این رقم برای بقیه کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا 95 ساعت و برای کشورهای توسعه یافته فقط 3.5 ساعت است.

شرایط و قوانین دست و پاگیر و نامطلوب کسب و کار میتواند کاملا ایجاد و رشد کسب و کار جدید را با مشکلات عدیده مواجه کند. ایران در این زمینه به تغییرات اساسی نیاز دارد که در سال های اخیر اتفاق نیفتاده. دست و پاگیربودن، در حقیقت، یکی از عوامل اصلی فرار یا دورزدن قوانین است که به نوبه خود منجر به فساد بالا و رشد پایین اقتصادی میگردد.

شاخص فساد

  طبق گزارش سازمان مردم نهاد شفافیت بین الملل، شاخص ادراک فساد(Corruption Perception Index) بر اساس این شاخص عدد صفر نماد بالاترین سطح فساد و عدد 100 نماد بالاترین سطح پاکی بخش دولتی است. شاخص ارزیابی فساد ایران 30 است که از میان 180 کشور جهان در رتبه 130 است. این در حالی است که ‏شاخص ادراک از فساد CPI سال ۲۰۱۸ نشان داد با ۸ پله سقوط نسبت به سال گذشته در رتبه ۱۳۸ در بین ۱۸۰ کشور قرار گرفتیم.

در گزارش تازه‌ سازمان شفافیت بین‌الملل، نیوزیلند با ۸۹ امتیاز کمترین میزان فساد اداری در جهان را داشته است و پس از آن به ترتیب دانمارک ( ۸۸ امتیاز)، فنلاند (۸۵ امتیاز)، نروژ (۸۵ امتیاز) و سوئیس (۸۵ امتیاز) در زمره‌ی‌ شفاف‌ترین کشورهای جهان هستند.

کشورهای سومالی (۹ امتیاز)، سودان جنوبی (۱۲ امتیاز)، سوریه (۱۴ امتیاز)، افغانستان (۱۵ امتیاز) و یمن (۱۶ امتیاز)، بالاترین میزان فساد را داشته‌اند.

ارزش پول

مهمترین شاخص های ارزش پول ملی را مکانیزم تولید، تورم داخلی درمقایسه با تورم خارجی، بازرگانی خارجی، خروجی و ورودی ارز، سیاست های پولی، انضباط پولی و مالی ،ثبات اقتصادی و امنیت روانی جامعه تعیین می کند.

سال گذشته ارزش پول ملی ایران به یکباره به یک سوم تنزل پیدا کرد زیرا خروجی ارز از ورودی سبقت گرفت، شوک ارزی که با اشتباه کشنده دولت با تزریق گسترده ارز و سکه درچهارچوب سیاست ارزی و سیستم و فرمول غلط کلیدخورد، به گفته رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس تنها 30 میلیارد دلار به امریکا و کانادا برای سرمایه گذاری از کشوری که خود سخت نیازمند به ان است، خارج شد.

تعادل و موازنه ورودی و خروجی ارز منفی شد. فرایند و پیامد ان کاهش ذخایر ارزی و طلای کشور و کاهش تولیدناخالص داخلی و رشد قیمت ها از 30 تا 200 درصد و نرخ تورم 38 درصدی و بیکاری 17 درصدی و افزایش خط فقر مطلق و نسبی کشور به 40 درصد و سقوط یک سومی ارزش پول ملی ایران بود.

بی ارزش ترین پول دنیا بر اساس این شاخصها به کشورهای زیر تعلق گرفت:

 

رتبه اول: ایران         ۱ دلار= حدود ۹۲۰۰۰ریال

 

رتبه دوم: ویتنام      1 دلار= ۲۲٫۸۸۶ دونگ

 

۳- روپیه اندونزی     ۱ دلار=۱۴٫۰۶۶ روپیه

 

۴- فرانک گینه        ۱ دلار= ۹٫۰۳۰ فرانک

 

۵- کیپ لائوس       ۱ دلار= ۸٫۴۱۵ کیپ

 

۶- لئون سیرالئون      ۱ دلار= ۸٫۰۳۰ لئون

 

۷- سوم ازبکی         ۱ دلار= ۷٫۸۷۴ سوم ازبکی

 

۸- گوارانی پاراگوئه    ۱ دلار= ۵٫۶۷۳ گوارانی

 

۹- ریل کامبوج        ۱ دلار= ۴٫۰۶۰ ریل

 

۱۰- کیات میانمار      ۱ دلار= ۱٫۳۸۵ کیات

دلیل کاهش ارزش پول کشورها، رکود اقتصادی و مشکلات مالی درون کشور ناشی از ضعف مدیریت، رشوه و فساد شدید مالی درون کشور و عدم شفافیت حسابهای مالی، احتمال درگرفتن جنگ، کاهش تولید ناخالص داخلی، کاهش ارزش کالاهای صادراتی، کمبود صادرات غیر نفتی در کشورهای نفت خیز، کاهش شدید قدرت خرید مردم، سیاست های بهره ای و اعتباری سختگیرانه، عدم ثبات سیاسی و آرامش روانی در درون کشور است.

 

انرژی

- رتبه سیزدهم صادرات گاز طبیعی

- رتبه دوم ذخایر گاز طبیعی

- رتبه سوم تولید گاز طبیعی

- رتبه چهارم جهان در ذخایر اثبات شده نفت خام

- رتبه هفتم جهان در تولید نفت خام

- رتبه شانزدهم جهان در صادرات نفت خام

- هفدهمین کشور جهان در تولیدبرق

- بیست و دومین کشور جهان در صادرات برق

- چهاردهمین کشور تولیدکننده بنزین در جهان

 

صنعت و معدن

- تولیدگچ رتبه سوم جهان

- تولیدمس رتبه دوازدهم جهان

- تولیدسنگ اهن رتبه دهم جهان

- تولید روی رتبه شانزدهم جهان

- تولیدفیروزه رتبه اول جهان

- تولیدسیمان در رتبه یازدهم جهان

- رتبه اول جهان در صادرات سیمان

- رتبه بیستم جهان در تولید الومینیوم

-  شانزدهمین تولید کننده خودرو در جهان

- تولید محصول راهبردی فولاد در رتبه سیزدهم جهان

 

ایران ششمین کشور پیشرو در زمینه تولیدات فناوری نانو در دنیا است. همچنین ایران در عرصه فناوری فضایی دهمین کشور طراحی، ساخت و پرتاپ ماهواره است. ایران جزو 13 کشوری است که توانایی غنی سازی اورانیوم دارند و در دنیا جزو 9 کشور دارنده چرخه کامل سوخت هسته ای است که اکتشاف او انیوم، استخراج، تولیدکیک زرد و تبدیل ان به گاز UF6 در حوزه تولید سوخت و مجتمع های سوخت دران صورت می گیرد.

 طبق سایت Clinical Trials. Gov در جایگاه دوم پیشرفته ترین کشورها در حوزه سلول های بنیادین است. در سال 2017 ایران از نظر تولید زیست فناوری در رتبه 13 جهان و اول منطقه قرار گرفت.

در تولید ناخالص داخلی بر اساس برابری قدرت خرید طبق گزارش(IMF) اقتصاد ایران رتبه هیجدهم سال 2017 جهان را از آن خود کرد.  از نظر اندازه بازار، طبق امار انجمن جهانی اقتصاد در سال 2017 ایران در رتبه نوزدهم جهان است و از نظر علمی، نشریه (New Scientist) نرخ رشد علمی در ایران 11 برابر میانگین جهانی است.

 

انتهای پیام/

زمان انتشار: جمعه ۱۹ بهمن ۱۳۹۷ - ۲۰:۰۶:۳۲

شناسه خبر: 75922

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب