پلانکتون هایی شکارچی و نجات حیات برروی زمین/ اکوسی خبرگزاری علم و فناوری - پلانکتون هایی شکارچی و نجات حیات برروی زمین/ اکوسیستم هایی مدرن که بعد از دوران زمین ‏یخزده خلق گردیدند+فیلم‏
زمین یخ زده و کشف زیست ساختارهایی باستانی؛

پلانکتون هایی شکارچی و نجات حیات برروی زمین/ اکوسیستم هایی مدرن که بعد از دوران زمین ‏یخزده خلق گردیدند+فیلم‏

محققان مؤسسه ماکس پلانک (‏max planck institute‏)، بعد از انجام تحقیقات گسترده، سرانجام ‏توانستند مولکول هایی باستانی، با قدمتی در حدود ۶۳۵ میلیون سال را در نمونه های برداشت شده ‏از صخره های گراند کانیون (‏Grand Canyon‏) کشف نمایند که احتمالاً مربوط به گونه ای پلانکتون ‏می باشد.‏ آنها بر این عقیده اند که این میکروارگانیسم ها با عملکرد خود برروی خاک، اکوسیستم فعلی ‏سیاره ما را بعد از مرحله یخزدگی کامل ایجاد نموده اند

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری به نقل از ساینس دیلی (sciencedaily) و مطابق با اظهارات دانشمندان، سیاره زمین حدوداً 635 تا 720 میلیون سال پیش و درست زمانیکه تحت تأثیر شدید دوره های یخبندان قرار گرفته بود، دو بار و تقریباً هر بار به طور کامل توسط یخ پوشانیده گردید.

حال این سؤال مطرح می گردد که چگونه حیات توانسته است بعد از گذشت در حدود 50 میلیون سال، در این کره یخزده به بقای خود ادامه داد؟ این موضوع، چیدمان سردرگم و پیچیده ای بود که دهه های متمادی، ذهن دانشمندان را بخود مشغول کرده بود.

مؤسسه ماکس پلانک (max planck institute) در قالب تیمی بین المللی و تحقیقاتی، متشکل از محققین هلندی و آلمانی بررسی های لازم را در اینخصوص بعمل آوردند و در نگاهی اجمالی توانستند مولکول هایی باستانی، با قدمتی در حدود 635 میلیون سال را در نمونه های برداشت شده از صخره های باستانی منطقه گراند کانیون (Grand Canyon) کشف نمایند.

لنارت ون مالدجم (Lennart van Maldegem) از مؤسسه ماکس پلانک (MPI) متخصص در زمینه فرآیند چرخه های طبیعی محیط (Biogeochemistry) اعم از بیولوژیکی، فیزیکی و شیمیایی و اولین نویسنده این مقاله تحقیقاتی و علمی در اینخصوص اذعان نمود: همه گونه های حیوانی دارای چرخه عمر بالا، مانند انسان ها قابلیت تولید کلسترول (cholesterol) را دارا می باشند و در این میان، جلبک ها و باکتری ها نیز مولکول های چربی خاصی را تولید می نمایند.

این مولکول های چربی می توانند برای میلیون ها سال متمادی در دل سنگ ها و صخره ها، و بعنوان قدیمی ترین و باستانی ترین باقی مانده های شیمیایی ارگانیسم ها به زندگی خود ادامه دهند و به ما بگویند که چگونه، گونه های حیات در اقیانوس ها و با گذشت زمان شکل گرفته است.

کریستین هالمن (Christian Hallmann)، سرپرست تیم تحقیقاتی از مؤسسه ماکس پلانک (MPI) و متخصص در زمینه فرآیند چرخه های طبیعی محیط (Biogeochemistry) اعم از بیولوژیکی، فیزیکی و شیمیایی اذعان نمود: چربی های فسیلی که اخیراً در صخره های برزیلی کشف شده اند، درست بعد از آخرین یخبندان کلی زمین تشکیل گردیده اند و این مطلقاً چیزی نیست که بتوان به آن مظنون گردید. وی افزود، ما کاملا ً متعجب بودیم، زیرا این مولکول ها، کاملاً متفاوت با آن چیزی بود که تاکنون دیده ایم.

تیم تحقیقاتی، با استفاده از تکنیک های جداسازی پیشرفته در بخش ان-ام-آر (NMR) کریستین گریزینگر (Christian Griesinger) مؤسسه مکس پلانک (MPI)، موفق به خنثی سازی مقادیر کوچکی از این مولکول های اسرارآمیز و همچنین شناسایی ساختار آنها با استفاده از رزونانس مغناطیسی هسته ای گردید.

لنارت ون مالدجم (Lennart van Maldegem) افزود، این ساختار شیمیایی بعنوان بیسنور گاماسرین (bisnor gammacerane) 25 و 28 و به اختصار بی-ان-جی (BNG) شناخته می گردد و با وجود اینکه منشاء خلق این ترکیب همچنان در هاله ای از ابهام قرار دارد.

احتمال زیاد خلق چربی های فسیلی از پلانکتون های هتروتروپیک

وی افزود، چنانچه می توانستیم این نمونه ها را از جایی بغیر از گراند کانیون (Grand Canyon) استخراج نماییم، بطور قطع تاکنون صدها گونه سنگی متفاوت دیگر را نیز مورد بررسی قرار می دادیم و بدون شک به موفقیت های شگفت انگیزی دست می یافتیم. همکار وی هالمن (Hallmann) افزود، ما در رابطه با کشفی صحبت می کنیم در حدود 700 میلیون سال پیش در زیر کیلومترها یخ دفن گردیده بود.

تجزیه و تحلیل دقیق صورت پذیرفته برروی مولکول های موجود در صخره های گراند کانیون (Grand Canyon) از جمله، پیش فرض های ماده شکل دهنده بی-ان-جی (BNG) و همچنین توزیع استروئید ها (steroids) و الگوهای ایزوتوپ های (isotopic) پایدار کربن، این نتیجه را حاصل نموده است که به احتمال بسیار زیاد، این مولکول جدید و موسوم به بی-ان-جی (BNG)، از پلانکتون های هتروفیک (heterotrophic plankton) و میکروب های دریایی مشتق می گردد و انرژی خود را با تغذیه از سایر موجودات دیگر تأمین می نماید.

مطابق با گفته های لنارت ون مالدجم (Lennart van Maldegem)، برخلاف جلبک های سبز که بمنظور تغذیه خود عمل فتوسنتز (photosynthesis) را انجام می دهند و در دسته ارگانیسم های آتروفیک (autotrophic) طبقه بندی می گردند، این میکروارگانیسم های هتروتروف (heterotrophic microorganisms)، شکارچیانی واقعی و بالقوه می باشند که با شکار و تغذیه از جلبک ها و باکتری ها، انرژی مورد نیاز خود را برای حیات تأمین می نمایند.

خلق فضاهایی مجزا برای جلبک ها و سایر پلانکتون ها توسط گونه های شکارچی

این گونه های شگفت انگیز و شکارچی، فضاهایی مجزا برای جلبک ها و دیگر پلانکتون ها (plankton) ایجاد می نمایند. هرچند این خصلت شکار و درنده خویی، در میان این موجودات دریایی و در محیط های اقیانوسی مدرن رایج می باشد ولیکن، کشف این حیات مربوط به 635 میلیون سال پیش، کشفی برجسته بحساب می آید، خصوصاً بعد از گذشت دوران یخبندان شدید با یخ هایی به ضخامت کیلومتر ها. این کشف دستاوردی بزرگ برای جامعه علمی بحساب می آید.

لنارت ون مالدجم (Lennart van Maldegem)، افزود ما عقیده داریم که این شکار گسترده به پاکسازی اقیانوس ها از سلطه باکتری ها و ایجاد فضای امن بمنظور رشد جلبک ها کمک شایانی نموده است.

احتمالاً آغاز و سرمنشاء جلوه گری عظیم این شکارچیان، نقش مهمی در دگرگونی سیاره کنونی ما و اکوسیستم های موجود در آن ایفا کرده است.

 

 

 

 

زمان انتشار: سه شنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 75926

کلید واژه‌ها:
زمین یخ زده ‏ کشف زیست ساختارهایی باستانی پلانکتون های شکارچی نجات حیات اکوسیستم ذهن دانشمندان صخره های قدیمی مولکول های باستانی ‏ مؤسسه ماکس پلانک (‏max planck institute‏)‏ گراند کانیون (‏Grand Canyon‏)‏ خاک دوره های یخبندان ‏ چیدمان سردرگم ‏ تیم بین المللی ‏ هلند‏ آلمان فرآیند چرخه های طبیعی محیط (‏Biogeochemistry‏) ‏ بیولوژیکی فیزیکی ‏ شیمیایی گونه های حیوانی ‏ چرخه عمر انسان کلسترول ‏ جلبک جلبک دریایی باکتری باکتری ها ‏ مولکول های چربی خاص‏‏ اقیانوس ها چربی های فسیلی صخره های برزیلی تکنیک های جداسازی پیشرفته ‏ رزونانس مغناطیسی هسته ای ‏‏(‏NMR‏)‏ خنثی سازی ‏ مولکول های اسرارآمیز بیسنور گاماسرین (‏bisnor gammacerane‏)‏ بی-ان-جی (‏BNG‏) ‏ منشاء خلق هاله ابهام ‏ پلانکتون های هتروفیک (‏heterotrophic plankton‏)‏ پلانکتون های هتروپیک (‏heterotropic plankton‏)‏ پیش فرض توزیع ‏ استروئید الگوهای ایزوتوپ ‏ ایزوتوپ های پایدار کربن‏ میکروب های دریایی ‏ تغذیه جلبک های سبز ‏ فتوسنتز ارگانیسم های آتروفیک ‏ شکارچی واقعی و بالقوه ‏
دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب