ناسا کاوشگر «فرصت» را از فهرست کاوشگرهای فعال خارج خبرگزاری علم و فناوری - ناسا کاوشگر «فرصت» را از فهرست کاوشگرهای فعال خارج می‌کند/ کاوشگری که به آخرین دستور رادیویی نیز پاسخ نداد
پس از هشت ماه سکوت رادیویی

ناسا کاوشگر «فرصت» را از فهرست کاوشگرهای فعال خارج می‌کند/ کاوشگری که به آخرین دستور رادیویی نیز پاسخ نداد

پس از تقریباً هشت ماه عدم ارتباط با کاوشگر «فرصت» در نهایت ناسا تصمیم به حذف آن از فهرست کاوشگرهای فعال گرفته است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از خراسان جنوبی و به نقل از THE VERGE؛ تیمی از مهندسان آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا دیشب آخرین فرمان رادیویی را ارسال کردند، اما پاسخی دریافت نکردند. اکنون ناسا تلاش برای ارتباط با فرصت را متوقف نموده و مأموریت ۱۵ ساله این کاوشگر در مریخ را پایان‌یافته تلقی کرده است.

توماس زورباخن مدیر بخش مأموریت دانشی ناسا طی یک کنفرانس خبری گفت: «من دیروز (چهارشنبه) و زمانی که این فرمان‌ها ارسال می‌شدند با تیمی آنجا حضور داشتم. از اینکه اینجا هستم و اعلام می‌کنم مأموریت «فرصت» کامل شده است احساس شادمانی و قدردانی عمیقی دارم.»

کاوشگر فرصت از ژوئن ۲۰۱۹ و زمانی که طوفان خاک آسمان مریخ را درنوردید و از رسیدن نور خورشید به آن جلوگیری کرد، در سکوت رادیویی است. این طوفان که در تاریخ ناسا یکی از قوی‌ترین طوفان‌هاست، پنل‌های خورشیدی کاوشگر فرصت را از کار انداخته است. در نتیجه باتری داخلی کاوشگر احتمالاً تمام شده و به حالت خواب عمیق (hibernation) رفته است.

طبق گفته‌ی محققان پس از تابش دوباره‌ی نور خورشید احتمالاً دوباره کاوشگر قادر به برقراری ارتباط با سازمان خواهد بود. آخرین پیام‌ کاوشگر در تاریخ ۱۰ ژوئن، پایین بودن سطح باتری آن به دلیل تاریکی بیش از حد سطح مریخ بوده است.

زمان انتشار: پنج شنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۷:۳۳

شناسه خبر: 76076

کلید واژه‌ها:
دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب