حمایت از دانش آموزان باید در اولویت قرار گیرد

حمایت از دانش آموزان با استعداد نقش بسیار گسترده ای در آینده دانش آموز دارد

خبرگزاری سازمان بسیج علمی پژوهشی و فناوری استان کردستان در دیداری با سرهنگ صمدی رئیس سابق سازمان به بررسی عوامل موثر در یاری رسانی به افراد با استعداد استان و نمو سایر اهداف سازمان پرداختند.

به گزارش خبرگزاری سازمان بسیج علمی پژوهشی و فناوری استان کردستان : مهمترین رسالت سازمان به نتیجه رساندن ایده های جوانان استان در مقاطع پایین تر تحصیلی است.

 

خبرگزاری سازمان بسیج علمی پژوهشی و فناوری استان کردستان در دیداری با سرهنگ صمدی رئیس سابق سازمان به بررسی عوامل موثر در یاری رسانی به افراد با استعداد استان و نمو سایر اهداف سازمان پرداختند.

در این دیدار جناب آقای صمدی با عنوان کردن اینکه حمایت از دانش آموزان با استعداد می تواند نقش بسیار گسترده ای در آینده آن شخص داشته باشد افزود: موثرترین سن برای تفکر نوآورانه در سنین پایین بوده و دانش آموزان در سطح دبستان و دبیرستان باید مورد توجه خاص قرار گیرند. اما بعضا این طرح ها در سطح آکادمیک و دانشگاهی نیست اما دانش آموز در ابتدا راه است و باید ایده ابتدایی هر فرد مورد توجه قرار گیرد تا زمانی که آن دانش آموز در چند سال آینده که ذهن فعال دوران دانش آموزی خود را بی نتیجه نداند و همچنان در دوران بزرگ سالی و دانشجویی نیز به دنبال تفکر در مورد طرح ها و برطرف کردن نیاز خود باشد.

تشویق دانش آموزان باید در هر سطحی انجام شود:

وی افزود : طرح های ارائه شده توسط یک دانش آموز دوره راهنمایی قطعا دارای پختگی کامل نیست و شاید امکان بستن قرارداد برای آن طرح و برای آن سن از نظر حقوقی چندان صحیح نباشد اما امکان این هست که در قالب جایزه ذهن جوان را هدایت کرد تا در دوران های بعدی زندگی خود بتواند دوباره تفکر کند و حداقل نقشی در برطرف کردن نیاز خود داشته باشد.خ وشبختانه با رایزنی هایی که سازمان با تهران داشت در سال 95 این امکان فراهم شد که از دانش آموزان در قالب تشویق تا سقف 5 میلیون ریال حمایت شود و بعد از مکاتبه با سازمان آموزش و پرورش با استقبال روبرو شد .

 وی در ادامه عنوان کرد : همه اعضا سازمان باید علاوه بر انجام تمامی برنامه ها باید اصلی ترین رسالت خود یعنی کمک به افراد نخبه را در اولویت قرار دهد و به هر صورتی تلاش کند تا نخبه یک گام به جلو بردارد.

رئیس سابق سازمان بسیج علمی پژوهشی و فناوری استان در ادامه افزود: آموزش و پرورش در حمایت و کمک به اختراعات می تواند بسیار موثر باشد زیرا متولی اصلی برگزاری جشنواره های کارآمد همچون جشنواره خوارزمی بوده و در این جشنواره ها بعضا ایده هایی توسط دانش آموزان ارائه می شود که در سطح قابل تاملی هستند و می توانند به راحتی در تجاری سازی نیز موفق باشد اما صرفا توسط جشنواره معرفی می شوند و کمکی در جهت رشد طرح به دانش آموز نمی شود که در اینجا سازمان  بسیج علمی میتواند ورود پیدا کند و طرح را در جهت ساخت و بهره برداری بعدی کمک کند.

 از طرفی سازمان هیچ دخل و تصرفی در طرح شخص ندارد و بهترین روش برای کمک به دانش اموز خواهد بود که در بند قراردادهای سنگین پشتیبان طرح قرار نگیرد . پس همکاری با سازمان آموزش و پرورش در سطح گسترده ای باید مورد توجه قرار گیرد زیرا در معرفی افراد با استعداد اصلی ترین گام را آموزش و پرورش هر استان می تواند بردارد.

کارگروه های تخصصی باید تقویت شوند:

 این بازنشسته سازمان در ادامه ایراد کرد که برای بالا بردن سطح اختراعات سازمان می بایست از کارگروه های تعیین شده سازمان استفاده کرد و افزود هر چقدر که سطح اساتید داور بالاتر باشد طبعا طرح هایی که مورد حمایت قرار می گیرند بالاتر خواهند بود.

وی افزود : سازمان می تواند با برگزاری دوره هایی از جمله دوره های آموزشی ، بازدید از مراکز تولیدی ، دیدار از کارخانجات ، اردو های تفریحی و نهایتا برگزاری جشنواره ها گامی موثر در آشنایی  مخترعین با هم بردارد و این آشنایی در نهایت می تواند سبب طرقی طرح های بعد شود ، به گونه ای که برخی از مخترعین هستند که در زمینه الکترونیک توانایی بالایی دارند اما در زمینه اتصالات مکانیکی هیچ پیشرفتی نداشته اند، اما می تواند با بهره گیری از استعدادهای بخش مکانیک به راحتی طرح خود را به شکل صحیح  پیاده کند و نهایتا در زمان بسیار کمتری بتواند طرح خود را به نتیجه برساند.

 این کمک یک طرفه نخواهد بود و مخترع ثانویه نیز می تواند در بخش الکترونیک اختراعات خود از مخترع اول کمک بگیرد و اینگونه یک رابطه موثر ایجاد خواهد شد.

وی در ادامه عنوان کرد : استان کردستان می تواند دارای کارگروه داخلی بسیار قوی در تمامی رشته ها باشد و نیازی نیست که طرح هایی ارسال شده به سازمان به تهران ارسال شود و خود سازمان میتواند با بهره گیری از پتانسیل بالای اساتید دانشگاه موجود نیاز خود را رفع کند.

وی در انتها عنوان کرد که میانگین نخبگی استان با توجه به جمعیت در کشور بسیار بالاست افزود: بعضا دانش آموزانی با طرح های موفق مراجعه می کردند و در خواست کمک های ناچیزی میکردند اما به دلیل عدم و جود اعتبارات کافی در ابتدای تاسیس سازمان آن دانش آموزان دست خالی از سازمان عبور کرده و کمکی از جانب بسیج به آنها نمی شد اما در ادامه با مکاتبه هایی که با مرکز شد این مشکل برطرف شد و در ادامه هم امیدوارد به ادامه این روند افزود انشالله در سال جدید با بهرگیری از مدیریت جدید و جوان سازمان گامی موثر در هدایت و حمایت از دانش آموزان با استعداد استان برداریم.

پایان خبر/

زمان انتشار: شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۰:۵۵

شناسه خبر: 76102

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب