خبرگزاری علم و فناوری گزارش می دهد؛

با دستاوردهای نظامی ایران در سال ۹۷ آشنا شوید/ موشک فاتح مبین تا پهپاد کمان + فیلم و عکس

ایران در سال ۹۷ با وجود انواع تحریم های اقتصادی و علمی گسترده ای که جهبه آمریکایی- اسرائیلی - عربی بر علیه ایران وضع کرده است در حوزه نظامی موفق به کسب دستاوردهای گسترده ای شده است که تحسین جهانیان را در پی داشته است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از همدان حدود یک ماه دیگر به پایان سال 97 خواهیم رسید سالی که در آن کشورهای دشمن ایران با تشکیل جبهه ای آمریکایی- اسرائیلی- عربی و ایجاد تحریم های شدید، علاوه بر اینکه قصد تخریب پایه های اقتصادی کشور و وارد کردن فشار اقتصادی بر مردم به منظور زمینه سازی برای براندازی حکومت به وسیله ناراضی کردن مردم از وضعیت معیشتی را داشتند؛ به دنبال متوقف کردن پیشرفت های علمی ایران بودند؛ اما خوشبختانه با تلاش های متخصصین و جهادگران حوزه علمی کشور نه تنها که این تحریم ها باعث توقف پیشرفت های جوانان کشور نگردیده است بلکه در بسیاری از زمینه های شاهد پیشرفت های چشمگیری می باشیم. در این زمینه و با هدف معرفی دستاوردهای علمی کشور در سلسله گزارشاتی با عنوان «پیشرفت های علمی ایران در سالی که گذشت» به معرفی دستاوردهای علمی کشور خواهیم پرداخت. در این گزارش به معرفی دستاوردهای و پیشرفت های حوزه نظامی کشور در سال 1397 خواهیم پرداخت.

1- رونمایی از موشک «فاتح مبین»؛ محافظ شبانه روزی خلیج فارس

در تابستان امسال بود که امیر حاتمی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح کشورمان از نسل جدید موشک فاتح ۱۱۰ که «فاتح مبین» نام داشت رونمایی کرد. این موشک قابلیت عبور از تمامی موانع و سدهای ضدموشکی را دارد و در همۀ ساعات شبانه ‌روز و شرایط محیطی و جنگ الکترونیک، مواضع مد نظر را روی زمین و دریا تشخیص داده و هدف قرار می دهد.

موشک فاتح مبین

در این موشک از یک جستجوگر جدید و پیشرفته استفاده شده که فاتح مبین را در یافتن اهداف در شب و روز و شرایط آب و هوایی مختلف در خشکی و دریا توانمند می سازد که به صورت صددرصدی توسط متخصصین داخلی طراحی و تولید شده است.

لحظه رونمایی و تست موشک فاتح مبین

2-رونمایی از دقیق ترین ژیرسکوپ جهان توسط ایران

ژیروسکوپ ها سنسورهایی هستند که از آن ها برای محاسبه و بدست آوردن موقعیت زاویه ای و سرعت زاویه ای استفاده می شود. با اطلاعاتی که از ژیرسکوپ ها بدست می آید می توان موقعیت کلی جسم را بدست آورد. این قطعات الکتریکی عضو اصلی سیستم هدایت اینرسی می باشند که در ناوبری مورد استفاده قرار می گیرند و از آن برای مشخص کردن  موقعیت یک جسم متحرک مانند هواپیما یا کشتی استفاده می شود. ایران برای اولین بار موفق به ساخت نوع جدیدی از ژیرسکوپ های فیبر نوری شده است که با توجه به ویژگی هایی که دارد می توان آن را به عنوان دقیق ترین ژیروسکوپ جهان نامید.

نمونه ای از ژیروسکوپ فیبر نوری

 این وسیله قابلیت نصب بر روی موشک های نقطه زن ایرانی مانند فاتح 110 را دارد که باعث دقت پیش از پیش آن می شود. برای اولین بار در جریان نمایشگاه هوایی کیش اطلاعاتی مبنی بر ساخته شدن این ژیروسکوپ ها در ایران در معرض دید علاقمندان و بازدیدکنندگان قرار گرفت.

3- ساخت و رونمایی از اولین جنگنده 100 درصد ایرانی

جمهوری اسلامی ایران طی سال های اخیر در صنعت دفاعی به پیشرفت های چشمگیری همچون ساخت موشک های دوربرد و نقطه زن، ساخت انواع پهباندها، ساخت قایق های تندرو و ... رسیده بود. اما در این بین جای ساخت و بومی سازی صنعت جنگنده در بین دست آوردهای کشورمان پیش از پیش خودنمایی می کرد. در این بین با تلاش متخصصان کشورمان طی سال های گذشته از جنگنده های آذرخش و صاعقه رونمایی شده بود. اما طی ماه های گذشته نیروی هوایی کشور از سومین جنگنده ساخت کشور، به نمام کوثر رونمایی کرد. تفاوت این جنگنده با دو جنگنده دیگر، ساخت 100 درصدی آن توسط متخصصان کشورمان می باشد.

ظاهر جنگنده کوثر

این جنگنده در واقع نمونه ایرانیزه شده جنگنده F-15 می باشد که علاوه بر مدرن سازی و نزدیک کردن آن به تکنولوژی جنگنده های روز دنیا، بخش های مختلفی از آن در داخل کشور بومی سازی شده و برای تامین نیازهای نیروهای مسلح، بسیار مفید و ایجاد زنجیره تولید آن در کشورمان، بسیار قابل تحسین است. از ویژگی های این جنگنده می توان به بهره گیری از سامانه های هشدار دهنده راداری (RWR)، استفاده از دو دستگاه موتور جت اوج (موتور ایرانی شده موتور آمریکایی J-۸۵)، نصب نمایشگر سربالا HUD، شناسایی دوست از دشمن جهت رهگیری هوایی (IFF)، مدیریت سلاح و پردازشگر تسلیحات، پرتابگرهای چف/ فلیر و ... نام برد.

ویژگی ها جنگنده کوثر

4- رونمایی از خط تولید اولین خودرو زرهی ایرانی

کشورمان طی سال های گذشته از طریق مرزهای خود به ویژه مرزهای شرقی، با گروهک های تروریستی و سوداگران مرگ درگیر بوده است و همانگونه که شاهد هستیم برخی از کشورهای عربی و کشورهای غربی برای جبران شکست های خود در سوریه و عراق  با حمایت از گروههای تروریستی همچون جیش الظلم و الاهوازیه و ... به دنبال ناآرام کردن مرزهای کشور می باشد. در این بین استفاده از موشک ها با برد 1000 کیلومتری و سایر سلاح های ساخت کشور مناسب چنین عملیاتی ها نمی باشند چون فاصله درگیری ها نزدیک می باشد. یکی از وسایلی که در این جنگ ها می تواند بسیار کاربرد داشته باشد، استفاده از خودروهای جنگی می باشد که آمریکا نیز در زمان حمله به عراق از آن ها استفاده نموده است. یکی از از ویژگی های مهم این خودروها امنیت بالای این خودروها می باشد که حتی با برخورد با مین و بمب های مختلف جان مسافران خود را حفظ می نماید.

خودروی MRAP آمریکایی در عراق بعد از منفجر شدن توسط مین 130 کیلوگرمی - تمام سرنشینان زنده ماندند 

خوشبختانه طی سال های اخیر نیز ایران موفق به ساخت نمونه ای از این خودروها شده است. «طوفان» اولین خودرو زرهی ایرانی می باشد که در کشور ساخته شده است و در سال 97 از خط تولید آن در کشور رونمایی شد. این خودرو دارای طول 7 متر، ارتفاع بیش از 3 متر، عرض حدود 2.5 متر و وزن 14 تن می باشد. طوفان ایرانی می تواند در برابر تهدید گلوله ها تا کالیبر ۵۱*۷.۶۲، انفجار ۸ کیلو تی ان تی در زیر بدنه و انفجار یک گلوله ۱۵۵ میلی متری در فاصله ۶۰ متری مقاومت کند.

خودرو زرهی طوفان ایرانی

5- الحاق ۲ فروند زیر دریایی کلاس غدیر به ناوگان نیروی دریایی ارتش

یکی از استراتژیک ترین نقاط جهان را می توان خلیج فارس و تنگه هرمز نامید چرا که بیشتر نفت و گاز جهان از این طریق عبور می کند، به همین دلیل کشورهایی همچون آمریکا از دیر باز سعی کرده اند که با حضور نظامی قدرت این منطقه را در دست بگیرد اما طی سال های بعد از جنگ تحمیلی و پیشرفته های نظامی ایران، همچون ساخت قایق های تندرو و موشک های ضد کشتی و ناوها، باعث کابوس آمریکا و همپیمانان آنان در منطقه شده است. اما یکی از صنایع دریایی که ایران طی سال های اخیر در آن با پیشرفت چشمگیری روبه رو بوده است، ساخت زیردریایی می باشد که در این زمینه خوشبختانه موفق به ساخت کلاس های مختلف زیردریایی شده است. در این زمینه  7 آذر ماه و به مناسبت روز نیروی دریایی، ارتش از دو فروند زیردریایی کلاس غدیر رونمایی کرد.

مراسم رونمایی از زیر دریایی غدیر

زیردریایی غدیر بدلیل کوچک بودن،‌ پایین بودن سطح نویز انتشاری و احتمال بسیار کم شناسایی شدن توسط دشمن قابلیت حضور در سواحل و بنادر دشمن و حضور در آبراه های کم عمق و کوچک را با قابلیت حمل تکاور و انواع تسلیحات مانند اژدر و مین دریایی را دارد همچنین این زیردریایی ها مجهز به موشک زیرسطح به سطح می باشد. بهینه سازی و بومی سازی بیش از 90درصد تجهیزات، ماشین آلات، سامانه کنترل آتش، ناوبری، سامانه راداری و موشکی از دیگر ویژگی های زیردریایی های کلاس غدیر می باشد.

6- رونمایی از «یاسین»، اولین بمب‌ با قابلیت هدایت ماهواره‌ای ایرانی

بمب‌ های سقوط آزاد به صورت سنتی سلاح مورد استفاده برای بمباران ‌های هوایی محسوب می شوند و در جنگ های همچون جنگ های جهانی اول و دوم از آن ها استفاده می شده است. اما طی سال های اخیر کشورهایی همچون آمریکا و انگلیس از نوعی از بمب، با قابلیت هدایت شوندگی رونمایی کرده بودند که بعد از پرتاب از طریق هواپیمای جنگی قابلیت کنترل از طریق ماهواره را نیز دارد.  طی ماه های گذشته ایران نیز با کوشش و تکیه به دانش بومی موفق شد به جمع کشورهای دارنده این بمب ها با قابلیت هدایت ماهواره ای بپیوندد. بمب ساخته شده توسط متخصصین کشور قابلیت پرتاب و کنترل تا 60 کیلومتر را دارد.

تصویری از سلاح جدید نصب شده روی فیتر سپاه

7- رونمایی از «کمان ۱۲»؛ جدیدترین پهپاد ایرانی

شاید اگر ایران را یکی از قدرت های بی بدیل در زمینه ساخت پهپاد در دنیا بدانیم اغراق نکرده ایم. دانشی که باعث شد ایرانی به عنوان اولین کشوری محسوب شود که توانسته است در خلال بمب باران نیروهای داعشی در سوریه، به عنوان نخستین کشوری محسوب شود که توانسته است عملیاتی با پهپادهای هدایت شونده با چنین فاصله ای را عملیاتی کند. در این زمینه در نمایشگاه «اقتدار 40»، ایران از نسل جدید پهپادهای خود با نام  «کمان ۱۲» رونمایی کرد. این پهپاد قابلیت حرکت با سرعت ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت ،مداومت پروازی تا ۱۰ ساعت ، قابلیت حمل محموله‌ هایی با وزن ۱۰۰ کیلوگرم و همچنین قابلیت برخاست از باندهایی با حداقل طول ۴۰۰ متر را دارد.

مراسم رونمایی از پهپاد کمان 12 در نمایشگاه اقتدار 40

8- رونمایی از توپ گاتلینگ ۲۰ میلی متری ۳ لوله و پرتاب گر ۱۹ تایی راکت‌ های ۷۰ میلی متری توسط نیروی دریایی سپاه

از دیگر دستاوردهایی نظامی که در نمایشگاه «اقتدار 40» توسط نیروی دریایی سپاه برای اولین بار در کشور رونمایی شد می توان به توپ گاتلینگ ۲۰ میلی متری ۳ لوله و پرتاب گر ۱۹ تایی راکت ‌های ۷۰ میلی متری نام برد؛ سلاح ‌هایی که با هدف استفاده در تسلیحات بالگردهای کبری وارد ایران شدند و اما به دست متخصصان ایرانی به عنوان سلاحی برای کشتی های و قایق های تندرو بومی سازی شدند.

راکت انداز ۷۰ میلی متری جدید برای نیروی دریایی سپاه - به سیستم‌های هدف گیری و صفحه کنترل دقت کنید

راکت انداز ۷۰ میلی متری که توسط نیروی دریایی سپاه از آن رونمایی شده است از نوع غیر هدایت شونده می باشند اما در کنار پرتابگر، شاهد نصب دو سیستم اپتیکی و یک صفحه کنترل هستیم که برای هدف گیری دقیق‌تر با این سیستم به کار می‌رود. در حقیقت متخصصین نیروی دریایی نه مهمات بلکه سامانه هدف گیری این سامانه را ارتقا داده که اهمیتی ویژه در از بین بردن هر هدف دریایی را دارد.

توپ ۲۰ میلی متری ۳ لول

همچنین توپ ۳ لول از سیستم کنترل از راه دور برخوردار است و می‌تواند بدون حضور مستقیم کاربر در پای سلاح فعالیت کند. که این ویژگی باعث افزایش قدرت این سلاح گردیده است.

فیلم آزمایش توپ ۲۰ میلی متری جدید سپاه

10- رونمایی از نسل جدید موشک های ذوالفقار به نام «دزفول»

مقامات ارشد نظامی کشورمان به مناسبت چهلمین ‌سالگرد انقلاب اسلامی، علاوه بر رونمایی از شهر موشکی کشورمان از نوع جدیدی از موشک بالستیک هوشمند زمین به زمین به نام «دزفول» رونمایی کردند. این موشک از لحاظ ابعاد و اندازه به هندسه موشک «ذوالفقار» بسیار شبیه می باشد؛ اما تفاوت این موشک با ذوالفقار برد آن می باشد چراکه موشک ذوالفقار ۷۰۰ کیلومتر بُرد دارد اما موشک دزفول دارای هزار کیلومتر برد می باشد و افزایش ۳۰۰ کیلومتری بُرد آن به واسطه به‌کارگیری فناوری ‌های جدید در این محصول دفاعی است، قدرت انهدام و تخریب این موشک نیز به دلیل نوع موادی که در سر جنگی آن به کارگیری شده، دو برابر موشک ذوالفقار است.

رونمایی از موشک دزفول

انتهای پیام /

خبرنگار: سجاد عبدلی

 

زمان انتشار: دوشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 76128

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۳ نظر
محسن دیدار
۰ مخالف          ۲ موافق
جمعه ۱۹ مهر ۱۳۹۸ - ۲۱:۰۴:۱۳

جانم فدای ایران

نورالدین
۰ مخالف          ۳ موافق
شنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۳:۱۵

دورود بر شرافت

علیرضا البوناصر
۲ مخالف          ۷ موافق
چهارشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۸:۱۹:۵۲

پس ناو سهند چی شد

اشتراک گذاری مطالب