گفتگو با مدیر گروه مکانیک دانشگاه آزاد سنندج

برخی حمایت ها از مخترعین ممکن است مخرب باشد

خبرگزاری سازمان بسیج علمی پژوهشی و فناوری استان کردستان در مصاحبه ای با مدیر گروه مکانیک دانشگاه آزاد به نقد مشکلات استان در باب جوانان و ایده های نوآورانه پراختند.

خبرگزاری سازمان بسیج علمی پژوهشی و فناوری استان کردستان : در مصاحبه ای با مدیر گروه مکانیک دانشگاه آزاد به نقد مشکلات استان در باب جوانان و ایده های نوآورانه پراختند.

زاهد کمانگر مدیر گروه مکانیک دانشگاه آزاد اسلامی واحد کردستان دراین گفتگو ابراز داشت برخی از مخترعین صرفا به بهانه دریافت کمک مالی اقدام به ساخت برخی اختراعات کرده و پس از دریافت حمایت مالی کار خود را ناتمام رها کرده و در فکر گام های بعدی نیستند.

این عضو هیات علمی دانشگاه آزاد در ادامه عنوان کرد : برگزاری جشنواره ها و نمایش عناوین اختراعات در استان نمایانگر پایین بودن سطح اختراعات بوده و صرفا اختراعات در حد آماتور و غیر قابل استفاده هستند .

برخی حمایت ها می تواند توهم زا و نابود گر باشد :

وی در ادامه از طرفی توهم زا بودن برخی حمایت ها را ویرانگر دانست و افزود: برخی از افراد حتی به شکل آکادمیک اقدام به ساخت تجهیزاتی می کنند که قابلیت بهره برداری در هیچ سطحی را ندارد و اگر برخی ارگان ها به شکل خاص برای افزایش آمار حمایت از این افراد حمایت کنند در نهایت وجهه آن بخش زیر سوال رفته و از طرفی باعث ایجاد نوعی اعتماد به نفس کاذب در افراد می شود .

کمانگر در ادامه عنوان کرد : استقرار مراکز رشد چه در دانشگاه ها و چه در سازمان ها باید به سطوح پایین تر تحصیلی انتقال یابد و در آنجا دانش آموزان از بدو ورود به جامعه بتوانند از امکانات موجود در مراکز رشد استفاده کنند ، چه بسا حل معضل نبود امکانات در مقاطع پایین موجب رشد سطح طرح ها در سنین پایین شده و در آینده نه چندان دور آن فرد می تواند طرح های کامل تری در ذهن خود ایجاد کند و دیگر کمک از جنبه تجهیزات از دلایل اصلی عدم رشد طرح نخواهد بود.

این مهم به این شکل دست می یابد که وزارت آموزش و پرورش با همکاری سازمان ها بتوانند مراکز رشد را وارد مدارس کنند و خود متولی اولین پیشرفت دانش آموزان در جشنواره خوارزمی شود. بعد از جشنواره خوارزمی طرح های نسبتا قوی می توانند با بستن قرارداد با سازمان های زیربط به ادامه مسیر تجاری سازی خود ادامه دهند.

ایده پردازها باید در مسیر درست هدایت شوند :

این استاد دانشگاه در ادامه تصریح کرد : ایده پرداز های شاخص باید در مسیر درست خود هدایت شوند ، به این ترتیب که فردی با وجود توانایی فنی دارای تخصص آکادمیک نیست به منظور ساخت دستگاه یا تولید ایده خود نیازمند شخص با تحصیلات آکادمیک خواهد بود تا بعدا دچار مشکلات ناهمگونی در تولید نشود ، راه حل این مشکل بهره برداری صحیح از مراکز رشد موجود در استان بوده و می توان با هدایت این افراد به این مراکز با طراحی صنعتی و بنیادی و نهایی صحیح طرح ها می توان گامی موثر در راستای هدایت و حمایت برداشت زیرا اکثر افراد تجربی آشنایی خاصی با این علوم ندارند.

در ادامه در بخش بررسی برخی مشکلات دیگر استان در بخش مخترعین ، وارد بحث خروج افراد با استعداد از کشور شدیم ، زاهد کمانگر در ادامه بحث به این موضوع اشاره کرد و افزود: برخی از استعداد های ما که شخصا تجربه دیداری با این افراد را داشتم اکنون دیگر در کشور نیستند و به کشور های صنعتی جهان مهاجرت کرده اند.

 

وی دلیل این ضعف را نداشتن مراکز قوی در سال های گذشته در استان عنوان کرد و گفت : در سال های قبل نبود مراکزی از جمله پارک علم و فناوری یا مراکز هدایت و حمایت سازمان ها موجب شد تا یک مخترع برای بیان طرح خود به استان های مجاور و تهران مراجعه کند و این خود باعث عدم پیگیری توسط شخص به دلیل مشکلات دوری راه می شد و کم نبودن افرادی که از طرح های بعضا قوی خود صرف نظر کردند و طرح آنها بی نتیجه ماند. وجود این قسورات در سطح بالاتر موجب ناامیدی در فرد خواهد شد و نهایتا در آینده موجب خروج استعداد ها از کشور شده و دیگر نمی توان بهره ای از این افراد برد.

دریافت تاییدیه ارائه گواهی اختراع برای سازمان می تواند بسیار گام بلندی باشد :

زاهد کمانگر در انتها افزود : تنها دارنده گوهینامه تاییدیه اختراعات در استان فقط دانشگاه کردستان بوده و تا سال 93 دانشگاه آزاد نیز دارای این مجوز بود ، اما در حال حاظر به جز دانشگاه کردستان هیچ مرکز دیگری در سطح استان دارای مجوز صدور گواهینامه اختراع نیست .

سازمان بسیج علمی پژوهشی و فناوری استان کردستان می تواند با گردش کار مناسب این مجوز را اخذ کند و گامی موثرتر از دانشگاه کردستان بردارد، زیرا دانشگاه کردستان به تنهایی نمی تواند پاسخگوی این حجم از طرح ها باشد و داوری این طرح ها بسیار زمان بر است اما سازمان بسیج می تواند صرفا با در دستور کار قرار دادن این کار گام بسیار بزرگی برای گرفتن تاییدیه اختراعات در کمترین زمان باشد و مخترعین ما وارد شهرستان های دیگر نشود.

پایان خبر/

زمان انتشار: یکشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۵:۳۵

شناسه خبر: 76131

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب