مشکلات فناوری استان باید به گوش کارگروه های عظیم ک خبرگزاری علم و فناوری - مشکلات فناوری استان باید به گوش کارگروه های عظیم کشوری برسد
گفتگو با هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کردستان

مشکلات فناوری استان باید به گوش کارگروه های عظیم کشوری برسد

جمال سیدی در گفتگو با گزارشگر سازمان بسیج علمی پژوهشی و فناوری استان کردستان به بررسی مشکلات مخترعین دانشگاه علوم پزشکی پرداختند.

به گزارش خبرگزاری سازمان بسیج علمی پژوهشی و فناوری استان کردستان: جمال سیدی عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کردستان در دیداری به بیان مشکلات مخترعان و محققان دانشگاه علوم پزشکی و سایر مراکز پرداخت. جمال سیدی در گفتگو با گزارشگر سازمان بسیج علمی پژوهشی و فناوری استان کردستان به بررسی مشکلات مخترعین دانشگاه علوم پزشکی پرداخت.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی به کارگروه های عظیم کشوری اشاره کرد و افزود: مشکلات موجود در امر اختراع و نو آوری در دانشگاه باید طی گردش کار مناسب به کارگروه های عظیم کشوری وارد شود تا بتوان این مشکلات را حل کرد.

 وی در ادامه افزود: داورهای کارگروه های تخصصی صرفا به منظور کمک به مخترعان استان اقدام به برگزاری جلسات کارگروه می کنند و طرح ها را بررسی می کنند و چشم داشتی برای این داوری ها در نظر ندارند، اما پرداخت به موقع حق الزحمه هر چند ناچیز باعث دلگرمی هیات داوری شده وطبیعتا باعث افزایش بازده خواهد شد .

وی در ادامه عنوان کرد: در دانشگاه علوم پزشکی 2 مرکز رشد و شرکت فناور دایر می باشد و طرح های نوآورانه و خلاقانه به این 2 مرکز وارد می شود و پس از بررسی از لحاظ صحیح بودن به کارگروه عظیم داوری کرمانشاه وارد خواهد شد و دراین جلسات امکان این هست که مشکلات استان را به شکل کامل تشریح کرد و به نتیجه مطلوب رسید.

حمایت معنوی از حمایت مالی مهمتر است:

صیدی در ادامه افزود: در جلسات کارگروه های تخصصی علوم پزشکی بعضا مخترعینی با درجه علمی بالا به این جلسات وارد می شوند و پس از بررسی توسط داوران طرح های آنها رد می شد و به مرحله تجاری سازی نمی رسید و فرد بعد از گذاشتن وقت بسیار زیاد و هزینه های هنگفت به نتیجه خاصی نمی رسید و در انتها نیز سرخورده می شد.

برای حل این مشکل وی افزود: طرح ها قبل از ساخت و وارد شدن به پروسه داوری باید توسط افراد خبره بررسی و مخترع را در جهت تجاری سازی هدایت کنند و اصلاحا مخترع را آگاه به شرایط بازار و تجاری سازی بکنند. پس حمایت معنوی و هدایت کارساز از حمایت مالی بدون انتها بسیار کار آمد تر خواهد بود.

کیوان فرارمرزی مدیر سازمان بسیج علمی پژوهشی و فناوری استان کردستان در این باره افزود: بعضا طرح هایی به این مرکز وارد شده است که با توجه به شرایط بازار توانایی وارد شدن به مرحله تجاری سازی را نداشت و عملا حمایت از این طرح ها صرفا باعث ایجاد یک عادت بد در مخترع برای دریافت کمک مالی می شود. پس مخترعین به منظور گرفتن نتیجه هم در جلسات داوری و هم در مراحل تجاری سازی باید با اساتید امر مشورت کنند و نظر آنها را قبل از انجام هزینه های شخصی جویا باشند.

در پایان جمال صیدی عنوان کرد : بررسی طرح ها در سازمان ها نباید به شکل موازی کاری باشد و مخترع در این میان سردر گم شود و نداند باید به کدام سازمان مراجعه کند و برای این موضوع تبلیغات سازنده می تواند در جهت آگاهی بیشتر مخترعین بسیار کار آمد باشد.

پایان خبر/

 

زمان انتشار: دوشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۶:۴۴:۳۹

شناسه خبر: 76156

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب