گفتگو با هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کردستان

مشکلات فناوری استان باید به گوش کارگروه های عظیم کشوری برسد

جمال سیدی در گفتگو با گزارشگر سازمان بسیج علمی پژوهشی و فناوری استان کردستان به بررسی مشکلات مخترعین دانشگاه علوم پزشکی پرداختند.

به گزارش خبرگزاری سازمان بسیج علمی پژوهشی و فناوری استان کردستان: جمال سیدی عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کردستان در دیداری به بیان مشکلات مخترعان و محققان دانشگاه علوم پزشکی و سایر مراکز پرداخت. جمال سیدی در گفتگو با گزارشگر سازمان بسیج علمی پژوهشی و فناوری استان کردستان به بررسی مشکلات مخترعین دانشگاه علوم پزشکی پرداخت.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی به کارگروه های عظیم کشوری اشاره کرد و افزود: مشکلات موجود در امر اختراع و نو آوری در دانشگاه باید طی گردش کار مناسب به کارگروه های عظیم کشوری وارد شود تا بتوان این مشکلات را حل کرد.

 وی در ادامه افزود: داورهای کارگروه های تخصصی صرفا به منظور کمک به مخترعان استان اقدام به برگزاری جلسات کارگروه می کنند و طرح ها را بررسی می کنند و چشم داشتی برای این داوری ها در نظر ندارند، اما پرداخت به موقع حق الزحمه هر چند ناچیز باعث دلگرمی هیات داوری شده وطبیعتا باعث افزایش بازده خواهد شد .

وی در ادامه عنوان کرد: در دانشگاه علوم پزشکی 2 مرکز رشد و شرکت فناور دایر می باشد و طرح های نوآورانه و خلاقانه به این 2 مرکز وارد می شود و پس از بررسی از لحاظ صحیح بودن به کارگروه عظیم داوری کرمانشاه وارد خواهد شد و دراین جلسات امکان این هست که مشکلات استان را به شکل کامل تشریح کرد و به نتیجه مطلوب رسید.

حمایت معنوی از حمایت مالی مهمتر است:

صیدی در ادامه افزود: در جلسات کارگروه های تخصصی علوم پزشکی بعضا مخترعینی با درجه علمی بالا به این جلسات وارد می شوند و پس از بررسی توسط داوران طرح های آنها رد می شد و به مرحله تجاری سازی نمی رسید و فرد بعد از گذاشتن وقت بسیار زیاد و هزینه های هنگفت به نتیجه خاصی نمی رسید و در انتها نیز سرخورده می شد.

برای حل این مشکل وی افزود: طرح ها قبل از ساخت و وارد شدن به پروسه داوری باید توسط افراد خبره بررسی و مخترع را در جهت تجاری سازی هدایت کنند و اصلاحا مخترع را آگاه به شرایط بازار و تجاری سازی بکنند. پس حمایت معنوی و هدایت کارساز از حمایت مالی بدون انتها بسیار کار آمد تر خواهد بود.

کیوان فرارمرزی مدیر سازمان بسیج علمی پژوهشی و فناوری استان کردستان در این باره افزود: بعضا طرح هایی به این مرکز وارد شده است که با توجه به شرایط بازار توانایی وارد شدن به مرحله تجاری سازی را نداشت و عملا حمایت از این طرح ها صرفا باعث ایجاد یک عادت بد در مخترع برای دریافت کمک مالی می شود. پس مخترعین به منظور گرفتن نتیجه هم در جلسات داوری و هم در مراحل تجاری سازی باید با اساتید امر مشورت کنند و نظر آنها را قبل از انجام هزینه های شخصی جویا باشند.

در پایان جمال صیدی عنوان کرد : بررسی طرح ها در سازمان ها نباید به شکل موازی کاری باشد و مخترع در این میان سردر گم شود و نداند باید به کدام سازمان مراجعه کند و برای این موضوع تبلیغات سازنده می تواند در جهت آگاهی بیشتر مخترعین بسیار کار آمد باشد.

پایان خبر/

 

زمان انتشار: دوشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۶:۴۴:۳۹

شناسه خبر: 76156

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب