نسل جدیدی از شیرهای یک طرفه

ساخت شیر یک طرفه(CHECK VALVE) پولاژ توسط مخترع کردستانی

آرمان محمدیان مخترع جوان کردستانی اقدام به ساخت شیر یکطرفه با عنوان شیر یک طرفه پولاژ کرد.

به گزارش خبرگزاری سازمان بسیج علمی پژوهشی و فناوری استان کردستان: آرمان محمدیان مخترع جوان کردستانی اقدام به ساخت شیر یکطرفه با عنوان شیر یک طرفه پولاژ کرد.

در ادامه فرآیند و چگونگی ساخت شیر یک طرفه پلیمری که یک طرح ابتکاری و تعمیم یافته از شیرهای یک طرفه برنجی هست را مطرح خواهیم کرد. در این پروسه در مورد انواع  کاربرد و چگونگی اتصال این قطعه پلیمری , نحوه ساخت ،تشریح کامل جنس مواد بکار رفته در ساخت آن ، مزایا و فواید آن از لحاظ کمی و کیفیت و مقرون به صرفه بودن آن را مورد بررسی قرار دهیم.این طرح فارغ از ارزش مادی آن ارزش معنوی بسیاری بهمراه دارد ، که بطور به مثال می توان ایجاد اشتغال برای جوانان و فقر زدائی برای منطقه و همچنین جلوگیری از واردات قطعات مشابه یا مواد اولیه آن و خروج ارز از کشور نام برد.

شیر یکطرفه (Check valve) گونه‌ای از شیرهای صنعتی است که در آن سیال  تنها می‌تواند در یک جهت حرکت کند و در صورت برگشت سیال، مسیر حرکت مسدود می‌شود.

وی درادامه افزود: همان‌طور که از اسم آن بر می‌آید سیال فقط از یک طرف آن می‌تواند وارد شود و زمانی که در یک مسیر قرار دارد جریان سیال از طریق مخالف آن غیرممکن است. در اکثر شیرها محل ورود سیال به شیر مطرح نیست و می‌تواند از دو طرف آن باشد؛ ولی در شیر یک طرفه فقط سیال از یک طرف شیر می‌تواند وارد شود که به همین علت اگر در محلی قرار دارد و می‌خواهیم جریان را درمسیرمخالف عادی خود عبور دهیم بایستی این شیر را برعکس نماییم یا این که داخل آن را درآوریم که در این صورت حالت شیر یک طرفه را از دست خواهد داد.

 

تعریف شیر یک طرفه پلیمری پولاژ چگونه عمل می کند؟

محمدیان برای پایخ به این سوال افزود: این شیر یک طرفه یک نمونه نوین و ابتکاری از شیر یک طرفه های رایج است که از مواد پلیمری به جای آلیاژ های برنجی استفاده می کند و همچنین ساختار آن ب طور کلی با آن ها متفاوت است شیر خودکار های رایج از فنر و گیره و همچنین در برخی مدل ها از یک دریچه سنجاق شده استفاده می کنند ولی در این نمونه ما از یک توپ گردان با جنس گرانول که کوچکترین واحد مواد پلیمری است را بکار می بریم .

ضرورت اجرای این طرح چیست؟

 

کمبود ذخایر معدنی سبب شده تا ایران به عنوان یکی از واردکنندگان فلزاتی مانند نیکل، قلع و مواد اولیه آلومینیوم شود و سالانه حجم قابل توجهی از این فلزات وارد کشور شود.   اگرچه دو سازمان زمین شناسی و ایمیدرو در سال‌های گذشته پروژه‌های گوناگونی برای اکتشافات معدنی تعریف کرده‌اند اما این حجم عملیات نتوانسته منجر به کشف برخی فلزات پایه در ایران شود و هنوز در بسیاری از نقاط کشور نمی دانیم چه نوع ذخایر معدنی وجود دارد.

 به طور مثال در خصوص فولاد، ما سالیان سال یکی از بزرگ‌ترین واردکنندگان فولاد بودیم. میزان تقاضا نزدیک به 25 میلیون تن و عرضه داخلی، حدود 10 الی 15 میلیون تن از تقاضا فاصله داشت. این میزان کسری نیز به شکل فولاد و یا محصولات فولادی وارد کشور می‌شد.

این مخترع در ادامه عنوان کرد: یکی دیگر از اهداف این طرح جلوگیری از واردات شیر خورکار شرکت یورک ایتالیا می باشد که بدون شک با کیفیت ترین تولید کننده شیر یک طرفه در جهان است. به دلیل کیفیت بالا و همچنین قیمت مناسب می توان به بازار جهانی رسوخ کرده و کشور ایران را بهنوان قطب اصلی شیر یک طرفه در جهان معرفی نمائیم.

 

    تعریف و کاربرد

این شیر برای جلوگیری از برگشت آب به داخل لوله انشعاب و شبکه توزیع استفاده می شود. عملکرد شیر براساس تغییرات فشار آب  در طرفین آن می باشد. چه بسا آب برگشتی به علت آلوده بودن، آب داخل شبکه را نیز آلوده و باعث مشکلات بهداشتی شود و یا اینکه احتمالا شیر یکطرفه آب گرم در تاسیسات داخلی به درستی عمل ننماید و به تبع آن، آب داغ وارد کنتور شده و باعث از کار افتادن آن گردد.

 • نام های رایج
  شیر یکطرفه ورودی مغزی دار / شیر خودکار ورودی مغزی دار
 • محل نصب
  داخل ملك درون حوضچه کنتور/ داخل ملك درون تابلو انشعاب.

بعد از کنتور و بعد از شیر فلکه

 • نکات کلیدی
      هنگام نصب به جهت فلش حک شده روی بدنه باید قرار گیرد.
 •      شیر بابد به صورت افقی نسبت به زمین نصب گردد.

در انتها وی در مورد مزایای این شیر نسبت به نوع متداول آن اشاره کرد که چند مورد از آن عبارتست از:

 1. مقرون بصرفه بودن
 2. عدم رسوب
 3. عدم ترک خوردگی
 4. مقاوم در  برابر یخ زدگی
 5. جلوگیری از واردات نمونه های مشابه
 6. ایجاد اشتغال
 7. نصب سریع و آسان
 8. دوام زیاد
 9. عدم نشتی و ... می باشد.

 

وی در ادامه افزود : با فراهم نمودن زمینه های مناسب نظیر ایجاد کارگاه و خرید دستگاه تزریق پلاستیک می توان استان کردستان را بعنوان یکی از مهمترین تولید کنندگان لوله ها شیرآلات پلیمری در کشور مطرح نمود و همچنین با ایجاد اشتغال برای جوانان از مهاجرت این افراد جویای کار و آینده بهتر جلوگیری نمایم.

پایان خبر/

زمان انتشار: پنج شنبه ۹ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۶:۴۰:۰۰

شناسه خبر: 76356

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب