با مساعدت مقام معظم رهبری تداوم اختصاص اعتبار برای جلوگیری از رشد کویر در کشو

هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای اجرای طرح آبخیزداری در کشور اختصاص پیدا کرد

مدیرکل دفتر امور مراتع سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: با مساعدت مقام معظم رهبری از سال گذشته تاکنون ۳۵۰ میلیون دلار اعتبار برای اجرای طرح‌های آبخیزداری در کشور اختصاص پیدا کرده است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان مازندران، استفاده از بی رویه مراتع یکی از مباحثی است که در همایش‌های متفاوت متولیان منابع طبیعی کشور مطرح می‌شود.

در آخرین همایشی که درباره وضعیت برداشت از منابع طبیعی صحبت به میان آمده است، مربوط به گردهم آیی بزرگ مرتع داران کشور در استان مازندران بوده است.

مساحت کشور 165 میلیون هکتار است که بیش از 84 میلیون هکتار آن ارضی منابع طبیعی است.

حدود 7 میلیون هکتار از منابع طبیعی کشور مرتع‌های غنی، 56 میلیون هکتار مراتع فقیر و 21 میلیون هکتار مراتع نیمه فقیر برخوردار هستیم.

 با توجه به تغییر اقلیم علاوه بر تغییرات جدی در حوزه منابع طبیعی کشور بخش اعظمی از اراضی کشاورزی کشور هم دچار آسیب شده است.

وقتی صحبت از منابع طبیعی در کشور شده است، بحث استفاده بی رویه از چرای دام هم در کنارش وجود دارد.

 بر اساس آخرین آمار موجود در کشور حدود 65 میلیون دام سک و سنگین در کشور وجود دارد که بخش اعظمی از این دام‌ها وابستگی شدید به منابع طبیعی کشور دارند.

محمد خناری نژاد مدیرعامل اتحادیه شرکت های تعاونی منابع طبیعی و آبخیزداری کشور با اعلام اینکه بسیاری از دام‌های کشور وابستگی شدید به منابع طبیعی دارند.

وی با اشاره به افزایش علوفه‌های دامی و مشکلاتی که در توزیع آن وجود دارد، گفت: همین امر باعث می‌شود که بیش از 50 درصد دامداران کشور نتوانند از علوفه‌های یارانه‌ای استفاده کنند.

مدیرعامل اتحادیه شرکت های تعاونی منابع طبیعی و آبخیزداری کشور از وجود برخی رانت خواری و توزیع نامناسب در دام‌های علوفه‌ای اشاره کرد و گفت: اگر دولت از دامداران حمایت مناسب داشته باشد می‌توانیم بخش اعظمی از نیازمندی‌های داخلی را تامین کنیم.

وی با اعلام اینکه سبوس کیلویی 700 تومانی را دامدار به مبلغ دو هزار تومان و جو 800 تومانی سال گذشته را در حال حاضر باید دو هزار و 200 تومان خریداری کند، گفت: در این شرایط سخت تولید دام هم صرفه اقتصادی ندارد.

خناری نژاد با اعلام اینکه همه تلاش ما این است که دام‌های به موقع وارد چراگاه‌ها شده و در موعد مقرر هم خارج شوند، افزود: به دلیل نبود شرایط مناسب چراگاهی دامداران در ایام بهار بسیاری سریع به سمت ارضی منابع طبیعی حرکت کرده و در پائیز هم تلاش دارند تا لحظات آخر از ظرفیت چراگاه‌ها استفاده کنند.

وی اضافه کرد: استفاده بی‌رویه از ارضی کشاورزی و مسدود کردن راه دام‌های برای بهره‌برداری از اراضی کشاورزی در حال استراحت از چالش‌های اساسی است که دامداران برای تامین علوفه ناچار هستند بیش از اندازه از ظرفیت چراگاه‌های کشور استفاده کنند.

در برابر اظهارات خناری نژاد  ترحم بهزاد مدیرکل دفتر امور مراتع سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور ضمن هم عقیده بودن با مسئولان مرتع داری کشور از قابلیت‌های بسیار مناسب‌تر اراضی منابع طبیعی برای ارز آوری کشور صحبت به میان آورد.

وی با اعلام اینکه در حال حاضر دنیا به سمت استفاده و بهره‌برداری از گیاهان دارویی که به صورت رایگان توسط طبیعت در اختیار ما قرار می‌دهد خبر داد.

بهزاد با بیان اینکه 250 هزار گونه گیاهی در جهان وجود دارد که هشت و هزار چهارصد نوع آن در کشور تولید می‌شود، گفت: دو هزار چهار صد نوع گونه گیاهی مختص کشور ما است.

وی با اشاره به برنامه‌ریزی‌های جهانی برای بهره‌برداری از گیاهان موجود در دنیا برای تبدیل به ثروت این محصولات گفت: درآمد 20 میلیارد تومانی کشور در برابر تراکنش  50 میلیارد دلاری جهان قابل مقایسه نیست.

مدیرکل دفتر امور مراتع سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور با اعلام اینکه برای مرتع داران و بهره‌بردان از منابع طبیعی در صورتی که برنامه برای تولید گیاهان دارویی داشته باشند، تسهیلات ویژه‌ای قائل می‌شویم و  اولویت پرداخت این تسهیلات بهره‌برداران هستند.

وی از برنامه‌ریزی و حمایت‌های مقام معظم رهبری برای حمایت از منابع طبیعی خبر داد و گفت: اختصاص اعتبار 200 میلیون دلاری از صندوق توسعه ملی در سال گذشته  و برنامه ریزی برای دریافت 150  میلیون دلار از این صندوق در بودجه سال 98 نشان می‌دهد که عزمی جدی برای حفظ منابع طبیعی در کشور در عالی‌ترین مقام کشور ایجاد شده است.

بهزاد اضافه کرد: نکته جالب‌تر اینکه 75 درصد از بودجه طرح‌های آبخیزداری کشور تخصیص یافته است، و 25 درصد مابقی هم تا پایان سال مالی 97 تامین اعتبار می‌شود.

البته این بخشی از اقدامات لازم برای حفظ ارضی منابع طبیعی در کشور است، در گام‌های بعدی جلوگیری از احداث ویلا در مناطق بکر،بهره برداری نامناسب از جنگل‌ها توسط شرکت‌های برداشت چوب تامین نیازمندی‌های حراستی از منابع طبیعی از دیگر اقدامات و مباحثی است که باید برای حفظ این میراث گرانبها انجام داد.

انتهای پیام/

زمان انتشار: پنج شنبه ۹ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۶:۳۰:۰۰

شناسه خبر: 76377

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب