کارگاه آموزشی پرسشگری

هر کار تحقیقاتی و پژوهشی در صورتی موفق است که داده های آن به شکل درست جمع آوری شده باشد.

سرهنگ صمدی در جمع پرسشگران سازمان بسیج علمی پژوهشی و فناوری در دانشگاه امام حسین استان کردستان به بیان نکات آموزشی به پژوهشگران پرداختند.

به گزارش خبرگزاری سازمان بسیج علمی پژوهشی و فناوری استان کردستان: سرهنگ صمدی رئیس سابق سازمان بسیج علمی در این جلسه که در دانشگاه امام حسین برگزار شد به ابراز نکات کلیدی روش های پرسشگری پرداختند.

صمدی در ادامه عنوان کرد: داشتن تحصیلات عالیه صرفا نمی تواند عامل موفقی در انجام امر پرسشگری باشد بلکه گذراندن دوره های آموزش موفق و پر بار می تواند نتیجه مطلوبی در این امر داشته باشد. هر عمل پرسشگری زمانی مطلوب خواهد بود که گرد آوری داده های ان به شکل مطلوب و صحیح انجام شده باشد، حتی اگر یک استاد دارای سطح عالیه ای نیز باشد اما افرادی که داده ها را جمع آوری کرده اند به شکل صحیح این عمل را انجام نداده باشند قطعا نتیجه آن اشتباه خواهد بود لذا هر کار پژوهشی مهمترین بخش آن جمع آوری صحیح داده می باشد.

علاقه به انجام پرسشگری:

وی در ادامه افزود: اولین بحث در امر پرسشگری داشتن علاقه توسط شخص پرسشگر است زیرا اگر علاقه نباشد صرفا این دوره ها نکات اصلی را بیان می کند و بعدا نیز در ادامه جلسه جزوه های اصلی ارائه خواهد شد و با مطالعه آن می توان تا حدودی به امر پرسشگری واقف شد اما داشتن علاقه می تواند ادامه دهنده مسیر صحیح انجام پرسشگری باشد. در مرحله بعد داشتن توان و تخصص در امر پرسشگری است.

تعهد و وظیفه شناسی برای انجام کار صحیح :

صمدی در ادامه افزود: داشتن تعهد و وظیفه شناسی نیز یکی دیگر از اموری می باشد که پرسشگر باید دارا باشد. پرسشگر نباید به شکل صوری و صرفا برای اتمام تعداد پرسشنامه آنها را تکمیل کند بلکه باید براساس تعهدی که داده است اقدام به انجام وظیفه خود کند.

رعایت اصل بی طرفی و سوگیری:

صمدی در ادامه افزود: از مهمترین مباحث پرسشگری عدم جانب داری و طرفداری از طرف خاصی می باشد زیرا در صورت وجود همچین خصلتی پرسشگر نمی تواند به ماهیت رفتاری و نظری شخصی که فرم را تکمیل می کند دست پیدا کند و در نهایت نتیجه اشتباه خواهد بود زیرا وظیفه حل و فصل نظرات به عهده پرسشگر نبوده و پرسشگر باید کاملا اصل بی طرفی را رعایت کند.

وی در ادامه عنوان کرد بسیج بزرگترین مجموعه کشور است که دسترسی به تمامی زیرشاخه های جامعه در آن وجود دارد مثلا ارگان های دیگر مانند صداوسیما  استانداری یا سایر مراکز دیگر برای انجام امر پرسشگری باید برنامه جامع و طولانی داشته باشند تا برای انجام امر پرسشگری بتوانند کاری انجام دهند اما سازمان های بسیج هر لحظه که اراده کند می تواند در سرتاسر ایران در کمترین زمان پرسشگری را به آسانی انجام دهد زیرا دارای بزرگترین و گسترده ترین زیرساخت کشور است.

رازداری و دقت در نگهداری اسناد:

صمدی در باب این عنوان افزود: هر شخص پرسشگر باید این اصل را با تمام وجود قبول داشته باشد حتی اگر فردی که مورد نظرسنجی قرار می گیرد با تمامیت موضوع مخالفت داشته باشد باید به شکل حقیقی برگه های پرسشگری تکمیل شوند و این اطلاعات را به شکل مهر و موم شده تحویل سازمان مربوطه بدهند و هیچگونه نظری نمی توانند با فرد مورد بحث قرار گیرد و باید با توجه به رفتار و کردار خود بتوانند آنچه در دل مخاطب وجود دارد را به روی برگه بیاورد.

رعایت احترام پاسخگویان و جلوگیری از تنش:

سرهنگ صمدی در ادامه افزود: در صورت به جود آمدن هرگونه تنش طی مصاحبه باید کاملا خونسردی خود را حفظ کرده و احترام شخص را نگه داشته و بعد از معذرت خواهی محل را ترک کنید و اصلا تنش را نباید ادامه دار کرد.

تعامل و هماهنگی کامل با مسئول علمی شهرستان:

در باب این موضوع صمدی افزود: هر پرسشگر که برای کار علمی وارد وادی جامعه می شود باید شماره همراه مسئول علمی شهرستان و حتی استان را داشته باشد تا در طی مصاحبه با هر شخص در صورت ایجاد ابهام یا سوالی در باب پاسخ نامه ها باید سریعا تماس گرفته و هم برای خود و هم برای افراد پاسخگو مسائل را روشن کنند.

صبر و حوصله در انجام کار و پرهیز از عجله:

یکی دیگر از مواردی که باید در آن دقت کرد داشتن صبر و حوصله بالا برای پرسشگری است زیرا اگر این چنین نباشد مسئله به بیراهه رفته و نتیجه اشتباه خواهد بود و اگر وقت کافی نداشته باشید از انجام آن پرهیز کنید و باید در زمان مناسب و بدون عجله کار انجام شود و از طرف دیگر پرسشگران باید کارت شناسایی برای  انجام امر پرسشگری همراه خود داشته باشند.

وی در انتها افزود: عملکرد هر پرسشگر بسیار مهم بوده و اگر هر برگ پرسشگری سو گیری یا اشتباهی داشته باشد باطل خواهد شد و ترتیب اثر داده نخواهد شد . زمان پرسشگری نیز مشخص خواهد شد و اگر پرسشگری درب منزل باشد حتما باید درب منزل باشد و زمان و مکان بسیار مهم است و دستور العمل باید به شکل کامل رعایت شود.

انتهای پیام/

زمان انتشار: شنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۳:۱۳

شناسه خبر: 76432

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب