اولین مجتمع کشت هیدروپونیک در خراسان جنوبی؛

کشت زعفران به روش گلخانه‌ای

مجتمع گلخانه زرپران اولین واحد کشت زعفران به صورت گلخانه‌ای است که از سال ۹۷ در خراسان جنوبی شروع به فعالیت در این عرصه نموده است

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از خراسان جنوبی؛ مجتمع گلخانه زرپران اولین واحد کشت زعفران به صورت گلخانه‌ای است که از سال ۹۷ در خراسان جنوبی شروع به فعالیت در این عرصه نموده که روند انجام فعالیت آن اینگونه است:

از اواسط خرداد ماه این شرکت جهت خرید پیاز اقدام نمود و از یکی از استان‌ها ۴ تن پیاز مرغوب خریداری و به محل گلخانه منتقل کرد. سپس مراحل اولیه آماده‌سازی پیازها جهت ورود به سالن گلخانه انجام پذیرفت و پیازها در اولین فاز رشد (مرحله انبارداری) قرار گرفت و شرایط محیطی مختص این بازه در سالن اعمال گردید.

با سپری شدن مرحله انبارداری در زمان مشخص، پیازها جهت ادامه فرایند رشد در بستر مناسب قرار گرفت و شرایط محیطی مناسب نیز اعمال گردید. بعد از گذشت حدود ۴۰ روز اولین جوانه‌ها در پیاز به صورت پراکنده ظهور پیدا کرد و از آنجا که رطوبت و دما در داخل سالن از یکنواختی کافی برخوردار نبود، با گذشت زمان و ادامه فرایند رشد جوانه‌ها عدم هماهنگی در رشد در قسمت‌های مختلف سالن به چشم می‌خورد.

در اواسط مراحل رشد جوانه با همکاری واحد پژوهشی بسیج استان و دریافت کمک هزینه، امکان خرید ۲ دستگاه دیسک پیزوالکتریک جهت تولید بخار سرد مهیا گردید و از طریق دانش فنی شخصی در واحد، ۲ دستگاه مبدل بخار سرد راه‌اندازی شد که در ادامه فرایند رشد تاثیر بسزایی داشت.

در ادامه در دهه اول آبان اولین گل‌های زعفران رؤیت شد و فاز گلدهی سالن طی مدت ۱۸ روز به اتمام رسید که نتیجه آن برداشت ۴ کیلو زعفران خشک با مرغوبیت بسیار بالا بود که به نسبت روش‌های سنتی که پیاز از سال سوم کشت تازه به بازدهی می‌رسد بسیار مقبول و دارای صرفه بود. در اواخر آبان پیازها جهت انتقال به زمین آمد و بر اساس روش مخصوص کشت گلخانه‌ای به بستر خاکی منتقل گردید تا در بازه زمانی محدود، پیاز به صورت کامل تغذیه و برای سال بعد و انتقال به گلخانه آماده گردد. لذا تغذیه پیاز در این روش بسیار مهم و حیاتی بوده و بایستی حتما با استفاده از انواع ریزمغذی‌ها، جلبک‌ها، کودهای جامد و محلول‌پاشی‌های دوره‌ای پیاز به بهترین نحو ممکن تغذیه گردد. پیش‌بینی میزان هزینه جهت تغذیه زمین در حدود 3000000 الی 4000000 تومان است.

زمان انتشار: دوشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۹:۳۸

شناسه خبر: 76484

کلید واژه‌ها:
مطالب مرتبط :
از خلاقیت تا برداشت طلای سرخ

از خلاقیت تا برداشت موفقیت آمیز طلای سرخ در خانه

یک پژوهشگر خلاق با بیان اینکه زعفران گیاهی کم آب و مقاوم به خشکی است، تصریح کرد: با استفاده از خاک و تغذیه مناسب خاک می‌توان از یک پیاز زعفران تا ۱۰ سال این طلای سرخ را برداشت کرد.

۱

توسط مبتکر یزدی صورت گرفت؛

ابداع شیوه نوین برای کشت هیدروپونیک

مبتکر یزدی شیوه نوینی برای کشت علوفه به روش هیدروپونیک ابداع کرده است که علی رغم نتایج چشمگیر با بی مهری مسئولین مواجه شده است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب