افتتاح جامع ترین بیمارستان زنان شمالغرب کشور در ارومیه خبرگزاری علم و فناوری - افتتاح جامع ترین بیمارستان زنان شمالغرب کشور در ارومیه
خبرگزاری علم و فناوری گزارش می دهد؛

افتتاح جامع ترین بیمارستان زنان شمالغرب کشور در ارومیه

جامع ترین بیمارستان زنان شمالغرب کشور در ارومیه افتتاح می شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری آذربایجان غربی،در سال های نه چندان دور از آذربایجان غربی به عنوان یکی از استان های محروم کشور در حوزه سلامت و درمان یاد می شد. این در حالی است که ظرفیت های بسیاری برای جبران این کمبود موجود بود ولی به دلیل ضعف مدیریتی که بر استان حاکم شد، روز به روز شاهد عقب رفت استان در این حوزه بودیم. با روی کار آمدن مدیران باتجربه، به تدریج آذربایجان غربی از بحران حوزه درمان خارج شده و خود را به رتبه 5 کشوری رساند. بازگشت مدیران باتجربه، فراخواندن مهندسین کاربلد و همچنین مدیریت صحیح بودجه از جمله مواردی است که در خروج استان از بحران بهداشتی و درمانی می توان نام برد.

کمبود بیمارستان و تجهیزات درمانی در شهرستان ها عاملی بود تا اورمیه به عنوان مرکز درمانی استان مطرح شود. همین موضوع موجب کاهش ارائه خدمات در مرکز استان شد. زیرا تجهیزات درمانی و تخت های بیمارستانی اورمیه برای مردم این شهر تدارک دیده شده بود و نمی توانست جوابگوی نیاز همه مردم استان باشد. به همین منظور دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی آذربایجان غربی طی برنامه ریزی های 3 گانه تصمیم به اجرای طرح هایی با عنوان طرح های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت به عنوان نقشه راه برای خروج از این بحران تدارک دید.

یکی از مهم ترین مشکلات موجود درمانی استان، بخش زنان است. به طوری که تنها مرکزی که به درمان بیماری های مخصوص زنان می پردازد، مرکز کوثر واقع در بیمارستان مطهری اورمیه می باشد. قدمت بالای این بیمارستان و همچنین نبود تخت کافی موجب ایجاد بحران در بخش زنان استان شده است که دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی آذربایجان غربی در این راستا اقدامات کوتاه مدت را آغاز کرد.

از جمله برنامه های کوتاه مدت درمانی در بخش زنان، ایجاد مرکز سلامت باروری در شهر اورمیه بوده که به عنوان بهترین ارائه دهنده امکانات زایمان طبیعی در کشور مطرح شده است. یکی دیگر از اقدامات کوتاه مدت حوزه درمان می توان به عقد قرارداد با سایر بیمارستان های موجود در اورمیه نام برد که در آن هزینه درمان بیمار توسط دانشگاه علوم پزشکی پرداخت می شد تا با این اقدام بخشی از بیمار های بیمارستان های دولتی کاهش یابد. علاوه بر آن امکاناتی در مرکز کوثر به وجود آوردند که از جمله این اقدامات می توان به بهبود هتلینگ و جابه جایی تخت ها اشاره کرد که این اقدامات توانستند تا حدودی از شدت بحران کم کنند.

پس از گذر از بحران درمانی کوتاه مدت، نوبت به ورود به برنامه های میان مدت می رسد که ساخت بیمارستان جامع زنان اورمیه از جمله مهم ترین و اصلی ترین اقدامات به شمار می آید.

بیمارستان جامع زنان اورمیه به عقیده کارشناسان به عنوان جامع ترین بیمارستان حوزه زنان در شمالغرب کشور مطرح است، این بیمارستان از 73 درصد پیشرفت فیزیکی برخوردار می باشد که در زمینی به مساحت 30 هزار متر مربع زیربنا و در 6 طبقه و 300 تخت بیمارستانی در حال ساخت است. همچنین دارای اتاق های عمل، بخش های ویژه و تمامی کلینیک ها و پاراکلینیک های مربوط به بیماری های زنان، محیط های کلاس های آموزشی و کتابخانه و آمفی تئاتر است.

ساخت بیمارستان جامع زنان اورمیه از تیر ماه 96 آغاز شده و هدف گذاری دانشگاه علوم پزشکی استان بر این است که در تیر ماه 98 به بهره برداری رسد. با وجود افزایش قیمت کالای ساختمانی در سال جاری، مسئولین دانشگاه علوم پزشکی اجازه توقف عملیات اجرایی پروژه را نداده و ساخت این پروژه بدون توقف ادامه می یابد.

به طور تقریبی برای پروژه بیمارستان جامع زنان اورمیه مبلغ 100 میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده است که تاکنون که پروژه بیش از 73 درصد پیشرفت فیزیکی دارد، نزدیک به 58 میلیارد تومان هزینه شده است.

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی آذربایجان غربی پس از افتتاح بیمارستان جامع زنان اورمیه وارد فاز سوم برنامه های بلند مدت تعیین شده می شود.

 

گزارش از سودا تیمورپور

 

انتهای پیام/

زمان انتشار: دوشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۶:۰۰

شناسه خبر: 76486

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب