تشخیص تب مالت در ۲۰ دقیقه خبرگزاری علم و فناوری - تشخیص تب مالت در ۲۰ دقیقه
توسط نخبه همدانی امکان پذیر شد

تشخیص تب مالت در ۲۰ دقیقه

نخبه همدانی موفق به تولید کیت تشخیصی تب مالت شده که امکان تشخیص این بیماری در ۲۰ دقیقه فراهم می‌شود.

 

مرتضی شجاعی در حاشیه همایش زیست شناسی پیام نور در استان مازندران در گفت و گو با خبرنگار علم و فناوری اظهار کرد:نوعی کیت تشخیصی تولید کردم که زمان تشخیص تب مالت را به 20 دقیقه کم کرده و امکان ارائه گزار آن به بیماران وجود دارد.

وی با اعلام اینکه در روش‌های قدیمی حدود 48 ساعت برای تشخیص بیماری طول می‌کشد، گفت: با تشخیص بیماری در 20 دقیقه امکان پیگیری‌های درمانی و قدرت تصمیم گیری برای درمان افزایش می‌یابد.

این نخبه همدانی درپاسخ به این سئووال که آیا مشابه خارجی هم برای محصول تولیدی شما وجود دارد، گفت: دستگاه تولید مشابه خارجی با حدود یک ساعت و 20 دقیقه زمان امکان تشخیص را فراهم می‌کند که کیفت دستگاه تولید شده به مراتب بیشتر است، کیت‌های تولید شده جدیدترین محصول این بخش بوده و مشابه خارجی نداشته و همه مواد آن در داخل تولید می‌شود.

وی با اعلام اینکه به جهت داخلی بودن این محصول هزینه تمام شده آن چندان زیاد نیست، افزود: کیت‌های تولید نسبت به روش‌های قدیمی با هزینه بسیار کمتری تولید می‌شود.

شجاع اضافه کرد: با این کیت تشخیص تب مالت که با روش‌های مختلف انجام می‌شد سهل و آسان شده است و و میزان خطای کاربردی به شدت کاهش پیدا کرده است و از همه مهمتر کاهش فاکتور زمان است که در این کیت به 20 دقیقه کاهش پیدا کرده است.

وی اضافه کرد: با تولید این محصول عملا امکان واردات کیت‌های تشخیصی تب مالت باید کاهش پیدا کند به این دلیل که امکان صفر تا صد این محصول در کشور وجود داشته و حتی ما می‌توانیم نسبت به صادرات محصول تولید شده اقدام کنیم.

این مخترع همدانی با اعلام اینکه بسیاری از ایده‌های علمی  در کشور به دلیل عدم حمایت‌ها  تبدیل به پدیده نمی‌شود، گفت: محققان و پژوهشگران می‌توانند کمک کار دولت در ایجاد اشتغال باشند به شرطی که مورد حمایت قرار بگیرند.

وی با اشاره به مشکلاتی که کشور در زمینه مباحث زیستی دارد، گفت: در این بخش نیاز به حمایت های مالی دولت داریم البته بخشی از حمایت‌ها نیاز به پول و اعتبار نیست، بروکراسی اداری به ثبت ایده‌ها هم از چالش‌های جدی و آزار دهنده است، بخشی از اقدامات و خدمات باید توسط دولت برون سپاری شود.

وی در ادامه با اشاره به تلاش‌های نخبگان علمی کشور برای دست یابی به قله‌های پیشرفت علمی در منطقه گفت: موقعیت‌های بسیار مناسب علمی در کشور وجود دارد ولی به دلیل عدم حمایت‌ها شاهد فرار مغزها از کشور هستیم.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری، بر اساس اطلاعاتی که درباره تب مالت بر روی سایت  دانشگاه علوم پزشکی کرمان درباره تب مالت موجود است،تب مالت از گاو، خوک، گوسفند یا بز آلوده به انسان انتقال می‌یابد،امکان انتقال انسان به انسان این بیماری وجود ندارد.

تب مالت روی اعضای خون‌ساز بدن مانند مغز استخوان، گره‌های لنفاوی، کبد و طحال تاثیر می‌گذارد. تب مالت در دو نوع حاد و مزمن دیده می‌شود. دوره نهفتگی این بیماری می‌تواند ۵ تا ۶۰ روز باشد و امکان تشخیص آن بدون آزمایش‌ وجود ندارد،تب مالت در مردان ۲۰ تا ۶۰ ساله شایع‌تر است.

مصرف شیر، محصولات لبنی (کره، پنیر) یا محصولات گوشتی حیوانات آلوده موجب سرایت بیماری به انسان می‌شود. کم‌خونی وخیم یا مشکلات معده و سابقه جراحی آن به دلیل کاهش اسید معده امکان بروز بیماری را بالا می‌برد.

 اسید معده تا حدودی احتمال ابتلا را کاهش می‌دهد. به طور کلی این بیماری در میان افرادی که با حیوانات زیاد در تماس هستند (کشاورزان، دامداران، قصابان، دامپزشکان) و افرادی که به مناطق آلوده سفر می‌کنند شایع‌تر است.

علائم زیر در تب مالت حاد به‌طور ناگهانی ظاهر می‌شوند

لرز، تب متناوب (تب و لرز)، تعریق،خستگی قابل توجه،درد هنگام لمس ستون فقرات،سردرد،بزرگ شدن گره‌های لنفاوی

علائم زیر در تب مالت مزمن به تدریج ظاهر می‌شوند

خستگی،درد عضلانی،کمردرد،یبوست،کاهش وزن،افسردگی،ناتوانی جنسی،به ندرت بروز آبسه در تخمدانها، کلیه ها، و مغز

در صورت ناکافی بودن مراقبت و درمان، بیماری ممکن است مزمن شود یا موجب معلولیت، عفونت قلب، استخوان، مغز یا کبد شود.

انتهای پیام/

 

 

زمان انتشار: پنج شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۶:۴۰:۰۰

شناسه خبر: 76517

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب