خبرگزاری علم و فناوری گزارش می دهد؛

به سخره گرفتن سامانه های پدافند هوایی رژیم صهیونیستی توسط ایران / پشت پرده سفر نتانیاهو به روسیه چیست ؟ + فیلم

طی روزهای گذشته بنیامین نتانیاهو در دیداری که با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه داشت از این کشور خواست که راه حلی برای خروج ایران از سوریه بیندیشد این در حالی است که اسرائیل که خود را قدرت اول منطقه می داند طی ۴۵ روز گذشته دیگر جرأت حمله به مواضع ارتش سوریه و نیروهای ابرانی در این کشور را نداشته است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از همدان – طی روزهای گذشته بنیامین نتانیاهو در سفری که به روسیه داشت با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه دیدار دوجانبه ای داشت. سخنگوی فلسطین اشغالی هدف اصلی این دیدار را بهبود روابط مسکو – تل آویو اعلام کرده بود چرا که در پی سقوط یک فروند جنگنده روسیه در سوریه در سپتامبر 2018 و کشته شدن 15 نظامی روس در این عملیات، روابط دو طرف رو به تیرگی گذاشته بود چرا که روسیه عملیات هوایی اسرائیل در سوریه را عامل حادثه برای جنگنده خود می دانست. اما طبق خبرهای رسیده از این نشست، تنها هدف این دیدار دلجویی از مسکو نبوده، چرا که اسرائیل از قدرت روز افزونی که ایران در سوریه در حال بدست آوردن است بسیار واهمه دارد در همین رابطه سفر بشار اسد رئیس جمهوری سوریه به تهران و تشکر وی از حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی برای حمایت ایران از سوریه در جریان مبارزه با تروریست ها، نشانه ای از پیروزی جبهه ی مقاومت و تأکید حضور مستشاری ایران در سوریه و در مرزهای مشترک با فلسطین اشغالی را دارد.

به همین دلیل نتانیاهو در دیدار با پوتین موضوع حضور ایران در سوریه را مطرح کرده و از این کشور درخواست خروج نیروهای ایرانی از سوریه را داشته است. این در حالی است که طبق خبرهایی که از این دیدار به بیرون درز کرده است درخواست نتانیاهو از پوتین درباره خروج ایران از سوریه با واکنش منفی پوتین مواجه شده است و رئیس جمهوری روسیه خواستار تمرکز نتانیاهو بر روابط دوجانبه تل آویو- مسکو شده است. در همین راستا، خبرگزاری آمریکایی آسوشیتدپرس نوشت:

«با وجود اصرار شدید بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی در همراه ساختن پوتین با خود مسکو همچنان بر نقش مثبت ایران در سوریه تاکید دارد و از رویکرد تهران در قبال مسائل خاورمیانه دفاع می کند.»

این در حالی است که طی چند ماه گذشته، اسرائیل که خود را قدرت اول منطقه در زمینه نظامی می دانست با تهدید نیروهای مستشاری کشورمان به عملیات نظامی خواستار خروج نیروهای ایران از سوریه شده بود و طی چند نوبت نیز مواضع کشورمان در سوریه را بمباران و باعث شهادت تعدادی از نیروهای ایرانی در این سوریه شده بود. حال این سئوال پیش می آید چرا اسرائیل طی 45 روز گذشته نه تنها دیگر عملیاتی علیه نیروهای ایرانی در سوریه انجام نداده است بلکه با التماس از روسیه می خواهد که ایران را سوریه خارج نماید ؟ در ادامه با این سئوال پاسخ خواهیم داد.

راند اول: پاسخ کوبنده و غافلگیرانه جبهه ی مقاومت به اسرائیل

طی روزهای ابتدایی که ارتش سوریه موفق به نابودی داعش و حامیان آمریکایی – اسرائیلی – عربی در این کشور شده بودند و ارتش این کشور هنوز نتوانسته بود آرایش منظمی به دلیل پاکسازی نیروهای النصره و داعش در این کشور بدست آورد طی چندین مرحله جنگنده های اسرائیلی و موشک های آن ها مواضع ارتش و کمیته های مردمی سوریه را مورد حمله قرار داد. اما طی عملیاتی غافلگیرانه در اردیبهشت امسال ارتش سوریه و جبهه ی مقاومت طی عملیاتی 50 فروند موشک به مواضع رژیم صهیونیستی در جولان اشغالی شلیک کردند در این عملیات چندین مرکز مهم و حساس اسرائیل مانند مرکز نظامی رهگیری اطلاعاتی و الکترونیکی، مرکز نظامی شنود شبکه‌های مخابراتی و ماهواره ای، پایگاه سری اطلاعات مرزی و ... را هدف قرار دادند. در داخل هر یک از این مراکز چندین مرکز نظامی اسرائیلی قرار داشته است و شاهدان محلی وقوع انفجارهای بزرگ، آتش سوزی و رفت و آمد گسترده آمبولانس‌ها را تأیید کرده‌اند.

لحظه ورود ده‌ها موشک از خاک سوریه به سمت منطقه جولان اشغالی

نکته جالبی که در این زمینه وجود دارد ناتوانی سامانه های چند میلیارد دلاری اسرائیل برای نابودی این موشک های بود چرا که باتوجه به خبرهای المیادین تعدادی زیادی از این موشک ها از این سامانه های عبور کردند و خسارات گسترده ای به مواضع ارتش صهیونیستی وارد نموده اند. مقامات اسرائیل برای جلوگیری از تضعیف روحیه شهرک نشینان فلسطین اشغالیو نیروهای نظامی خود و همچنین فرار از پاسخگویی در مورد دلایل رهگیری این موشک ها توسط سامانه هایی همچون گنبد آهنین از هرگونه اطلاعاتی در خصوص این حمله موشکی به مواضع خود جلوگیری کردند.

راند دوم: به سخره گرفتن سامانه پیشرفته فلاخن داود اسرائیل توسط نیروهای ایرانی

فلاخن داود یکی از سیستم های پیشرفته پدافند هوایی اسرائیلی است که توسط  شرکت اسرائیلی رافائل و شرکت آمریکایی ریتیون با هزینه چند میلیارد دلاری در سال 2009 و از سال ۲۰۱۶ (13 فروردین 96) وارد فاز عملیاتی شد. فلاخن داود که اسرائیل آن را یکی از افتخارات خود می داند برای رهگیری موشک‌های بالستیک تاکتیکی، راکت‌های میان ‌برد و دوربرد و موشک‌های کروز طراحی شده است. این سامانه در واقع قرار بود جایگزین سیستم‌ های پدافندی هاوک و پاتریوت شود و به عنوان لایه دوم دفاع هوایی موشکی اسرائیل در محدوده ۷۰ تا ۳۰۰ کیلومتری پایینتر از سیستم ضدبالستیک ختس (پیکان) و بالاتر از سیستم ضد راکت گنبد آهنین فعالیت کند اما در نخستین تجربه عملیاتی خود با شکست روبه رو شد.

سامانه پدافند هوایی فلاخن داود

حدود چند ماه پیش و در تیرماه امسال، آژیرهای خطر در جولان اشغالی به دلیل شناسایی چند فروند موشک ناشناس که از سوی سوریه وارد حریم هوایی شمال فلسطین اشغالی شده بود به صدا درآمد. سامانه فلاخن داوود نیز برای نابودی این موشک ها برای اولین بار شروع به فعالیت نمود و دو فروند موشک برای نابودی آن ها پرتاب شد. اما نکته ای که در این زمینه وجود داشت این بود که اصلا به هیچ عنوان نه ارتش سوریه و نه نیروهای جبهه ی مقاومت و مستشاری موشکی به سمت سرزمین های اشغالی پرتاب نکرده بودند و این سامانه به اشتباه موشک ها و یا اشیائی را شناسایی کرده بود. دستگاه نظامی-امنیتی طی بیانیه ای اعلام کردند که این شکست به خاطر خطای انسانی نبوده و معایب فنی و ساختاری باعث به خطا رفتن آن شده است. بعدها مشخص شد که این سامانه توسط نیروهای ایرانی هک شده بود و هک این سامانه دومین ضربه سخت و غافلگیرانه به رژیم صهیونستی بود و باعث شد که این پدافند از حلقه های دفاعی اسرائیل خارج گردد.

در این رابطه بیشتر بخوانید:

چشمان آمریکا در دستان سپاه/ آیا ایران به ماهواره ها و رادارهای آمریکا نفوذ کرده است ؟ + فیلم

 

راند سوم : شلیک نسل جدیدی از موشک های هرمز 1 به قلب اسرائیل

در طول همه مدتی که رژیم صهیونیستی مدعی بود که کاروان‌ها و انبارهای موشک ارسالی ایران به سوریه و حزب‌الله را منهدم می‌کند، مغزهای متفکر نظامی ایران در همان مناطق جنوبی و غربی دمشق یکی از قوی‌ترین و بهترین مراکز دفاع موشکی مقاومت را راه‌اندازی کردند. در روز 29 دی‌ماه پس از حمله رژیم صهیونیستی به برخی مواضع ارتش سوریه در اطراف دمشق، در ظهر یک روز آفتابی، فرماندهی محور مقاومت تصمیم به پاسخگویی گرفت. این پاسخ در قالب شلیک یک فروند موشک از اطراف دمشق به سمت شمال فلسطین اشغالی جامه عمل به خود پوشید. بلافاصله صهیونیست‌ها اعلام کردند که یک فروند موشک فاتح ایرانی را بر بلندی‌های جولان اشغالی هدف قرار داده‌اند. حتی یک ویدئو هم از شلیک دو فروند موشک از سامانه گنبد آهنین صهیونیست‌ها که در نزدیک یک پیست اسکی در جولان اشغالی قرار داشت، منتشر شد و مقامات رژیم صهیونسیتی اعلام کردند که موشک ایرانی را توانسته اند در آسمان نابود کنند با این حال، صهیونیست‌ها هیچ وقت فیلمی از هدف قرار گرفتن موشک شلیک شده ایرانی در آسمان جولان منتشر نکردند، کما اینکه در این میان آنها هیچ وقت نتوانستند با اعتماد به نفس بگویند که ما این موشک را رهگیری و منهدم کرده‌ایم.

لحظه شلیک سامانه گنبد آهنین رژیم صهیونیستی برای نابودی موشک های ایران

در حالی که فرماندهان پدافندی رژیم صهیونیستی فکر می‌کردند در عملیات‌های تلافی‌جویانه احتمالی بار دیگر مقاومت از موشک‌های فجر5 و راکت‌های گراد استفاده می‌کند، اما شلیک یک فروند موشک به شمال سرزمین‌های اشغالی همه معادلات را به هم زد. در تعریفی که برای گنبد آهنین شده این سامانه وظیفه هدف قرار دادن راکت‌ها و گلوله‌های خمپاره را دارد که دارای سرعت و زاویه به خصوصی هستند و بر اساس تعریف صورت گرفته در بخش پدافندی ارتش عبری، وظیفه مقابله با موشک‌های تاکتیکی بر عهده سامانه فلاخن داوود است، اما همانگونه که گفتیم، فلاخن داوود از مرداد ماه 97 پس از هک توسط ایران جمع شد

در نبود فلاخن داوود، کار به دست آرو3 و گنبد آهنین سپرده شد. اما موشک‌های تامیر گنبد آهنین نتوانستند به موقع خود را به موشک فاتح ایرانی برسانند و این موشک با عبور از بلندی‌های جولان خود را به شمال فلسطین اشغالی رساند. اینجا بود که سامانه آرو3 باید خودی نشان می‌داد، اما این سامانه‌ هم هیج موشکی شلیک نکرد، در حالی که رادار آن به احتمال زیاد روشن بود و موشک را می‌دید، اما نتوانست روی آن قفل کرده و شلیک کند. موشک ایرانی زوزه ‌کشان خود را به مرکز راداری ارتش عبری می‌رساند. موشک ایرانی از خانواده فاتح 110 بود، اما موشک فاتح 110 نبود.

سامانه «آرو 3»

ایرانی‌ها برای نشان دادن قدرت خود، یک موشک ضدراداری هرمز1 را شلیک کرده بودند، موشک شلیک شده، نمونه بهینه‌تر شده هرمز1 بود که سال‌هاست در خدمت ایران قرار دارد و در آزمایش‌های مختلف سربلند بیرون آمده است. هرمز1 با سرعت باورنکردنی خود با عبور از بلندی‌های جولان به سمت رادار گرین پاین سامانه آرو شتافت و آن را منهدم کرد. این اتفاق صهیونیست‌ها را وحشت‌زده کرد، آنها فکر همه چیز را کرده بودند اما باورشان نمی‌شد که ایران هرمز1 را هم به سوریه آورده باشد. اما هرمز ایرانی آمده بود تا روی صهیونیست‌ها را همه ادعاهایشان کم کند. صهیونیست‌ها گیج و منگ در روز بعد تلاش کردند تا اندکی از خسارت‌های وارد شده را جبران کنند!

موشک هرمز 1

ایرانی‌ها به صهیونیست‌ها فهماندند که اگر بخواهند پایشان را از گلیم‌شان درازتر کنند به شدت ادب خواهند شد. طبق معمول همیشه و مانند حمله اردیبهشت‌ماه 97، همه چیز محاصره شد و بایکوت شدید خبری سرزمین‌های اشغالی را فرا گرفت. ضربه‌ وارده چنان سنگین و غیرقابل باور بود که آنها تصمیم به تغییر در راهبردهای خود برای ادامه حمله به صورت گرفتند. زیبایی داستان آنجا بود که دو روز بعد، صهیونیست‌ها افتادند دنبال آزمایش دوباره سامانه آرو3. دو بار این سامانه را در سرزمین‌های اشغالی آزمایش کردند که هر دو بار، چیزی دست‌شان را نگرفت. آنها که فلاخن داوود را از دست داده بودند، حالا شاهد این مساله بودند که آرو3 که این همه برایش هزینه کرده‌اند نیز کارایی ندارد؛ در واقع مقامات اسرائیلی به این نتیجه رسیده اند که هیچ یک از سامانه هایشان قابلیت رهگیری موشک های با سرعت بالای ایرانی را ندارد.

کلام آخر ...

بعد از اقدامات چند ماه اخیر کشورمان در سوریه و شلیک و هدف قرار دادن مناطق مختلف اسرائیل این پیام را توسط مقامات ارشد کشورمان به رژیم صهیونیستی رساند که به قول مقام معظم رهبری دوران بزن و در رو تمام شده است و اگر بخواهند نیروهای ایرانی را هر جایی از این کره خاکی تهدید کنند با سیلی محکم ایرانی ها آن هم از بیخ گوششان رو به رو خواهند شد به همین دلیل به جای هدف قرار دادن نیروهای ایرانی برای تحت فشار قرار دادن ایرانیان برای خروج از سوریه به دنبال گفتگو و فشار آوردن به روسیه و التماس به این کشور برای محقق کردن آرزوی خود هستند.

انتهای پیام /

خبرنگار: سجاد عبدلی

 

 

زمان انتشار: یکشنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۶:۵۰:۰۰

شناسه خبر: 76587

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب