محققان همچنان پشت در ثبت اختراع!

سوخت بیو دیزل با استفاده از روغن خوراکی به مرحله تولید آزمایشگاهی رسید

یکی از محققان داخلی موفق به تولید سوخت بیودزیزل با استفاده از پسماند روغن گیاهی آشپزخانه‌ها شده اما در مرحله ثبت اختراع با بروکراسی اداری مواجه شده است.

حمیدرضا مردانی در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار علم و فناوری از استان مازندران اظهار کرد: این مقاله را در سومین همایش زیست شناسی استان مازندران ارائه کردم.

وی خاطر نشان کرد: این روغن با استفاده از نانو ذراتی که باترکیب دو هیدورکسید لایه‌ای تولید می‌شود و دلیل آن وجود آلایندگی سوخت‌های فسیلی است.

این محقق اضافه کرد: عدم توزیع متناسب سوخت‌های فسیلی یکی از چالش‌های جدی در این بخش است، افزایش روز افزون سوخت‌های دیزلی و فسیلی اثرات نامناسبی بر محیط زیست داشته است و محققان کشور به دنبال استفاده از راهکارهای مناسب برای تولید انواع سوخت‌های دیگر هستند.

مردانی خاطر نشان کرد: سوخت‌ها بیو دیزل به سوخت‌های زیستی مشهور هستند و اختلاف آنها با سوخت‌های فسیلی در این است که غیر از کربن و هیدروژن مقادیر زیادی اکسیژن داشته و همین موضوع باعث می‌شود که در حین سوختن  ترکیبات سمی مثل منواکسید کربن کمتری در فضا منتشر کرده و بیشتر محصولش به صورت co2  خارج شده  که این گاز آلاینده سبز بوده و آسیب کمتری به محیط زیست می‌زند.

این محقق کشور خاطر نشان کرد: در مقالات ارائه شده نانو ذراتی را معرفی کردیم که به صورت ذاتی هیدروکسید بوده و درخاک کویری و ارزان وجود داشته و در آزمایشگاه مورد استفاده قرار داده و از ماده ارزان در کمترین زمان ممکن و در شرایط ملایم تهیه و مورد ارزیابی قرار دادیم.

وی با اعلام اینکه مرحله اولیه تولید شده و برای ثبت اختراع ورود پیدا کردیم، افزود: بروکراسی اداری سنگین در این بخش حاکم است و به دلیل اینکه پیگیری‌ها چهره به چهره نیست آنطور که باید و شاید نتوانستیم مقاله را به صورت مناسب ارائه دهیم و بعد از دو سال به ما اعلام کردند که از طریق نانو فناوری موضوع باید.

مردانی در پاسخ به این سئووال که مشابه این طرح در کشور و یا دیگر نقاط جهان تولید شده است، افزود: البته وجود دارد ولی پروسه و روند تولید آن متفاوت است، این روش ارزان است.

وی در پاسخ به این سئوال که برای تولید چه نیازمندی‌های وجود دارد، گفت: ماده اولیه این در خاک کویر وجود دارد ولی برای تولید نیاز به حمایت داریم.

این محقق مهمترین چالش‌ها در حوزه علوم به ویژه پژوهش را کم توجهی به این بخش‌ها  و نبود متولی مناسب اعلام کرد و افزود: بسیاری از طرح‌های پژوهشی ما به مرحله تولید و کاربرد نمی‌رسد.

انتهای پیام/

زمان انتشار: یکشنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 76633

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب