رییس دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر؛

کادرسازی اصلی‌ترین وظیفه دانشگاه نسبت به گام دوم انقلاب است

نیروسازی و کادرسازی اصلی‌ترین وظیفه دانشگاه نسبت به گام دوم انقلاب است، و برای عمل به بیانیه گام دوم انقلاب، باید توانمندی جوانان را باور کرده و سرنوشت جامعه را به دست نیروی جوان بسپاریم.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان بوشهر؛ نخستین دانشگاه آزاد اسلامی استان در سال ۱۳۶۴ به همت مسئولان محلی و فقط با تأسیس ۲ رشته در مقطع کاردانی در شهرستان بوشهر و با اجاره ساختمانی کوچک صورت گرفت و امروزه بعد از گذشت ۳ دهه به عنوان نخستین انتخاب داوطلبان برای ادامه تحصیل و کسب مدارک معتبر در نظام آموزش عالی کشور است.

متن زیر گفتگویی است که به بهانه بیانیه گام دوم انقلاب با دکتراسماعیل عبدالهی، ریاست دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر انجام شده که از دانشگاه و دلایل موفقیت آن و برنامه آینده سخن می گوید شما را به خواندن این گفتگو دعوت می کنیم:

 

چرا بیانیه گام دوم انقلاب مهم است؟

رهبر انقلاب اسلامی در بیانیه‌ی «گام دوم انقلاب» با مرور تجربه‌ی ۴۰ ساله‌ی انقلاب اسلامی فرمودند: انقلاب «وارد دوّمین مرحله‌ی خودسازی و جامعه‌پردازی و تمدّن‌سازی شده ‌است». بیان چنین مطالبی از منظر یک رهبر جامعه اسلامی، بیانگر یک حقیقت غیر قابل انکار است و اینکه مردم در چهله اول همیشه در صحنه بودند و انقلاب کردند و توانستند نه تنها برای مردم ایران بلکه برای جهانیان الگو باشند و نظام ما یک نظام سیاسی برخواسته از رای و مشارکت مردم است و هیچ یک از توطئه‌های شوم دشمنان برای براندازی این نظام ممکن نخواهد تا زمانی‌که مردم در صحنه باشند و مسئولین نیز در کنار آنها باشند.

در این بیانیه ارزشمند ابعاد و احتیاجات آینده اقتصادی، سیاسی، علمی، فرهنگی، و مذهبی کشور مورد عنایت قرار گرفته‌است که هریک از این مسائل نیازمند به ساعت‌ها کار علمی از سوی نخبگان و متخصصان است و این موضوع بیشتر متوجه قشر نخبه و جوان و دستگاه‌های آموزشی از جمله دانشگاه‌هاست و اینجا وظیفه ماست که انقلاب دومی در زمینه آموزش و پژوهش داشته باشیم.

نظام ما از طریق یک انقلاب به دست آمد و ما حتی در بحث آموزش هم انقلاب کردیم، از جهت علمی و آموزشی وضعیت ایران بعد از انقلاب بهبود یافت بطوریکه ما تا قبل از انقلاب کمتر از 300دانشگاه داشتیم  و 170هزار دانشجو و 4هزار هیئت علمی داشتیم در حالیکه بعد از گذشت چهل سال از پیروزی انقلاب اسلامی ایران وضعیت ما در این زمینه به 2600 دانشگاه و 4میلیون دانشجو و 80هزار هیئت علمی داریم که با مقایسه آماری این دو می‌توان به ارزش آن پی برد.

در این بیانیه یکی از تاکیدات مقام معظم رهبری، علم آموزی است، ایشان میفرمایند:« خود دانش مایه‌ی اقتدار است؛ ثروت‌آفرین است؛ قدرت نظامی‌آفرین است؛ قدرت سیاسی‌آفرین است.» اگر امروز می‌بینیم امریکا، تهدید می‌کند نشان از قدرت علمی اوست پس باید در گام دوم انقلاب، ما در دنیا به جایگاهی برسیم که هیچ یک از تحریم‌ها و تهدیدها نتواند در روند پیشرفت کار علمی، خللی وارد کند.

 

با وجود مشکلات اقتصادی در جامعه، شما چه برنامه ‌هایی برای رفع این مشکلات در دانشگاه دارید؟

یکی از نیازهای دانشگاه آزاد اسلامی، حرکت به سمت درآمد‌های غیرشهریه‌ای است، و این حرکت نیازمند برنامه‌ریزی‌های دقیق و نگاه علمی به مسائل است، تقویت ساختار موجود و حرکت به سمت درآمد‌های غیرشهریه‌ای از موارد حائز اهمیت در مدیریت دانشگاه آزاد اسلامی است، که اگر به دنبال توسعه و اصلاح ساختار‌ها باشیم، دانشگاه‌ها نیز باید به‌صورت ساختارمند تقویت می‌شوند. بایداستفاده حداکثری از تمام دارایی‌ها، امکانات و ظرفیت‌ها در دانشگاه آزاد اسلامی، صورت گیرد که با فعال‌سازی و شکوفایی این ظرفیت‌ها در عرصه‌های مختلفی مانند حوزه‌های تحقیقاتی، تولید علم، راه‌اندازی مراکز تحقیقاتی می‌تواند مشکلات و چالش‌های مالی را با درایت و تدبیر برطرف کند.

توسعه مدارس و آموزشکده‌های سما، رشته‌های پیراپزشکی و پرستاری، مراکز فنی و حرفه‌ای و مدارس تخصصی راهکار‌های مهم برای مدیریت این چالش‌ها است که با توجه به اینکه نظام اداری اجتماعی قوی، منظم و بابرنامه، قابلیت ارائه خدمات شایسته به جامعه دارد، تقویت ساختار اداری، فرهنگی، آموزشی و پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی در اولویت است و دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر باید با محوریت صرفه‌جویی، برنامه‌ریزی مناسب و با نگاه ویژه به مزیت‌های استان مانند آبزیان، شیلات، نفت، گاز و ... علاوه بر خدمت‌رسانی تخصصی به مردم استان، به دنبال رفع نیاز‌های مالی و بودجه‌ای خود باشد.


در حوزه توسعه مدیریت و منابع، صرفه‌جویی و مصرف بهینه منابع مالی، تبدیل به احسن کردن سرمایه‌های غیرنقدی و بلااستفاده، تلاش در راستای جلب سرمایه گذار و تسهیلات مالی در اجرای طرح‌های دانشگاهی و مشارکت در طرح‌های برون دانشگاهی راهکار‌های مناسبی برای برون‌رفت از چالش‌ها هستند که به صورت جدی به آن تأکید شده است.

ارتباط دانشگاه با صنعت به چه میزان است آیا توانستید بستر اشتغال را برای فارغ التحصیلان فراهم کنید؟


درباره ارتباط با صنعت و تجاری‌سازی پژوهش‌ها، پیگیری و اجرای طرح‌های درآمدزا را اولویت اصلی فعالیت‌های دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر می‌دانیم و اولین اقدام برای ایجاد تعامل با بخش صنعت، انعقاد تفاهم‌نامه همکاری با صنایع اصلی استان به منظور شناخت نیاز‌های آنان و توانمندسازی دانشگاه در راستای رفع این نیاز‌ها است. دانشگاه آزاد بوشهر با ظرفیت‌های انسانی، فیزیکی و زیرساخت‌های مناسب علمی و قابلیت اجرای برنامه‌های مشترک، ۲۲ تفاهم‌نامه همکاری با نهاد‌های ارزشی و انقلابی منعقد کرده است.

همفکری و تعاملات مشترک، ثمرات درخشانی برای دانشگاه و مراکز صنعتی از یک سو و نتایج مفیدی برای استان و کشور در سوی دیگر دارد؛ در تلاشیم به طرز حداکثری برای به دست آوردن جایگاه واقعی دانشگاه آزاد اسلامی فعالیت کنیم حمایت‌های مسئولان استانی و باور توانایی‌ها و داشته‌های علمی و عملی تمام بخش‌های خصوصی و دولتی میسر نخواهد شد، همان گونه که جوانان ایران اسلامی در دوران تحریم در عرصه‌های مختلف، کشور را نسبت به بسیاری از موارد بی نیاز کردند، این اعتماد در زمان کنونی نیز بیش از پیش ثمربخش خواهد بود. باید تلاش کرد تا مانع اتلاف مواهب خدادای و دستاوردهای علمی و عملی نخبگان کشور شویم؛ نقش دانشگاه‌ها و استادان متخصص و اهل فن در شناخت و کاهش آسیب‌های صنعتی قابل توجه است و می‌توان از توان بالای علمی استادان و دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی استان در منطقه و مسائل مدیریتی و اقتصادی استان نهایت بهره را برد.

دانشگاه به‌طور مستقیم با حضور در شوراهای پژوهش استان از یک سو و جهت‌دهی به فعالیت‌های تحقیقی دانشجویان و استادان از سوی دیگر، خواسته‌ها و نیازهای پژوهشی صنعت استان را رفع کند، رهاورد این فعالیت‌ها باید به رفع مشکلات ساختاری، آموزش منابع انسانی و تولید محصول منجر شود.

 

گسترش شرکت‌های دانش‌بنیان از دیگر موضوعات بیانیه گام دوانقلاب است، در این باره چه برنامه ای دارید؟

از ابتدای پذیرش این مسئولیت(ریاست دانشگاه آزاد اسلامی) توجه خاصی بروی این موضوع داشته و از ده شرکت هسته‌های فناور و مراکز رشد که تنها 3 شرکت نیمه فعال بودند، فعال کردن هر ده شرکت در دستور کار قرار گرفت که در سال جاری توانستیم پنج شرکت را فعال کنیم و با توجه به تغییرات ساختاری که در دانشگاه ایجاد شده است و تحرک بیشتر در جهت درآمدهای غیر شهریه‌ای در ارتباط با دانشگاه و صنعت و جامعه بنا داریم این شرکت‌ها را فعال و توسعه دهیم، طبیعی است توسعه این شرکت‌ها نیازمند کارهای بسیاری از جمله: فعال کردن گروههای تخصصی، استفاده از ظرفیت‌های پژوهشی از طریق مقاطع ارشد و دکترا بگونه‌ای که پایان‌نامه ها در جهت تولید علم قرار گیرد.

 

تصویب سه مرکز تحقیقاتی آبزیان گرمسیری، انرژی‌های نو و نخل که در مرحله اخذ مجوز تأسیس قرار دارند، زمینه‌ساز خوبی برای ارتباط با صنعت و تولید ثروت از پژوهش‌های دانشجویی خواهد بود. استحصال کیتین و کیتوسان از پوست میگو با کاربرد‌های متفاوت  از برنامه‌های این دانشگاه برای حضور در صنعت کشور است.

از جمله برنامه‌های اجراشده، فعال‌سازی مجتمع نیمه‌تعطیل عالی‌شهر واحد بوشهر است، که با محوریت صرفه‌جویی و برنامه‌ریزی مناسب، دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری به مجتمع عالی‌‌شهر منتقل شده‌اند. علاوه بر این، مجوز احداث سه مدرسه سما نیز در این مجتمع اخذ شده است.

همچنین مجوز تولید صنعتی کیتین و کیتوسان در دانشگاه‌آزاد‌اسلامی بوشهر اخذ شده، این محصول از پوست میگو با حدود ۳ هزار کاربرد واقعی است و با توجه به فراوانی مواد اولیه، به‌عنوان مزیت نسبی استان بوشهر محسوب می‌شود. این محصول در حال حاضر به صورت سنتی، تهیه و به فروش رسیده است که طبق تحقیقات انجام شده، که خلوص آن 98 درصد دارد زیرا پوست میگو این استان مرغوب است. دکتر محمدمهدی طهرانچی در دومین نمایشگاه فن‌بازار که با محوریت کشاورزی و منابع طبیعی در دانشگاه آزاد اسلامی برپا شده بود بازدید کردند، ضمن ابراز رضایت از تولید این محصول، پیشنهاد طراحی و ایجاد کارخانه تولید صنعتی و همچنین گسترش محصولات پایین‌دستی این ماده را داد و در این زمینه کمک نقدی خود را اهدا کرد.

دانشگاه آزاد اسلامی استان در صدد تأسیس دانشکده‌های تخصصی صنعتی در استان است، دانشگاه تخصصی علوم دریایی خارگ، دانشگاه تخصصی نفت، گاز در عسلویه، دانشگاه تخصصی کسب و کار گردشگری در گناوه، در دستور کار ماست که  دانشگاه آزاد با نگاه ویژه به مزیت‌های استان همچون آبزیان دریایی، شیلات، نفت، گاز و ... به دنبال خدمت رسانی تخصصی به استان، مردم و جامعه است و توان علمی دانشگاه آزاد اسلامی حامی مراکز صنعتی کشور است. همچنین منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس، یک مجموعه بزرگ و افتخار آفرین برای کشور است، این مجموعه نماد بارز اتکا به توانمندی‌های صنعتی و انسانی ایران اسلامی است که اثبات کرده جامعه ایرانی به برکت انقلاب اسلامی با بهره‌گیری از نخبگان علمی کشور می‌تواند در عرصه‌های مختلف بدرخشد؛ زیرا یکی از اهداف دانشگاه آزاد اسلامی، استاندارد سازی و عملیاتی کردن ظرفیت‌های علمی و عملی خود است، و به دنبال این هستیم تا این دانشگاه مردمی و انقلابی را بیش از پیش در جامعه فعال کنیم.

باید برای محقق شدن این امر زیرساخت‌هایی فراهم شود و متولی کار مشخص شود، که در سال جدید یک معاونت به معاونت‌های دانشگاه به نام«فن‌آوری و نوآوری» اضافه می‌شود که به صورت تخصصی به اجرای این امور می‌پردازد.

 برای بهتر انجام دادن کارهای دانشگاه از چه ظرفیت‌هایی در استان استفاده شده است؟

در راستای کسب درآمدهای غیرشهریه، تفاهم‌نامه‌های همکاری علمی، آموزشی و پژوهشی با بیش از 13 دستگاه اجرایی استان منعقد شده و در همه آنها کارگروه‌ها و کمیته‌های پیگیری نیز پیش بینی شده است. از جمله تفاهم‌نامه‌ها، طرح هوشمندسازی بندر بوشهر است که با اداره کل بنادر و دریانوردی منعقد شد و در حال اجرا است. سایر تفاهم‌نامه‌ها با سازمان‌هایی مانند دانشگاه علوم پزشکی، سپاه امام صادق(ع) و موارد دیگر منعقد شده و همه آنها هدفمند و مأموریت‌گرا است.

 

در این تفاهم‌نامه موضوعاتی چون توسعه رشته‌های گروه علوم پزشکی و مدارس تخصصی سما، تبادل اساتید، برپایی نمایشگاه‌های علمی، انجام پروژه‌های پژوهشی، استفاده مطلوب از امکانات و تجهیزات هر دو دانشگاه و .... طبق اصول و قوانین حاکم مورد تأئید طرفین قرار گرفته است.

 

توجه به برنامه‌های پژوهشی و تولید علم در استان به ویژه با محوریت نیروها و نهادهای انقلابی هچون سپاه و بسیج از اولویت‌های کاری دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر است، به همین منظور در سال گذشته برای هر چه بهتر انجام شدن فعالیت‌های علمی و پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر و سپاه امام صاد(ع)، تفاهم نامه همکاری امضا شد با توجه به اینکه  یکی از ظرفیت‌های مهم مراکز دانشگاهی را پایان‌نامه‌های دانشجویی است، استفاده از مراکز دانشگاهی در راستای هدایت پایان‌نامه‌ها بر اساس نیازها از اهداف مهم تفاهم‌نامه‌ عنوان شد. با توجه به موقعیت استراتژیک استان بوشهر، با بهره‌گیری از توان تخصصی و علمی، تعریف جدیدی از مأموریت این دانشگاه در تحقق نیازها و خواسته‌های مردم و استان انجام شده است که به خوبی در حال عملیاتی کردن آن هستیم.

با توجه به اینکه برنامه‌های علمی در اولویت برنامه‌های سپاه است با انعقاد این تفاهم‌نامه و استفاده از ظرفیت‌های دو مجموعه، امید است فعالیت‌های علمی در استان بوشهر توسعه ‌یابد. در قالب این تفاهم‌نامه دوره‌های مختلف آموزشی، جشنواره‌ها و مسابقات علمی برنامه‌ریزی و به مرحله اجرا در خواهد آمد.

دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر در زمینه فرهنگ‌سازی ایثار و شهادت در بین دانشجویان چه کاری انجام داده است؟

جوانان و به ویژه دانشجویان برای شناخت خود و توانایی‌هایشان نیازمند حرکت‌های عظیم و تأثیرگذار فرهنگی هستند، اردوی فرهنگی و زیارتی راهیان نور در کنار اردوهای جهادی یکی از تاثیرگذارترین برنامه های فرهنگی است که در راه تحق این مهم نقش پررنگی خواهد داشت. دکتر باقر گرگین معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر کارهای بسیاری در این زمینه انجام داده است از جمله: آشنایی با رشادت‌ها و ایثارگری‌های رزمندگان اسلام در دوران جنگ تحمیلی، بازخوانی وصیت نامه‌ها و خاطرات شهدا، تشریح چگونگی انجام عملیات‌های این دوران پرشکوه تاریخ ایران اسلامی ... انجام شده است.

و خدمتی که دانشگاه آزاد اسلامی در این زمینه انجام داده است، برای اولین بار استارت خدمات دهی به گردشگران و اسکان راهیان نور دریایی را در جزیره خارگ زده شد در چارچوب تفاهم‌نامه همکاری های علمی، آموزشی و فرهنگی که با سپاه پاسداران امام صادق(ع) استان بوشهر داشته‌ایم، با توجه به این موضوع که دانشگاه آزاد اسلامی یک نهاد مردمی است و باید از ظرفیت‌های آن در راستای منافع عمومی استفاده شود نهایت همکاری داشتیم.

بررسی ابعاد بیانیه در راستای کاربردی کردن آن در دانشگاه، چه برنامه‌هایی در دستور کار خود دارید؟

بخشی از این رهنمودها به طور مستقیم با دانشگاه مرتبط است، همچون بحث تربیت جوانان؛ چرا که جوانان در دانشگاه تربیت می‌شوند؛ جوانان، اصلی‌ترین مهره‌های انقلاب هستند و باید به این قشر جهت توانمند شدن و نقش‌آفرینی در جامعه کمک کنیم.

نیروسازی و کادرسازی اصلی‌ترین وظیفه دانشگاه نسبت به گام دوم انقلاب است، و برای عمل به بیانیه گام دوم انقلاب، باید توانمندی جوانان را باور کرده و سرنوشت جامعه را به دست نیروی جوان بسپاریم؛ که این کار در دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر انجام شده و افراد نخبه انقلابی را شناسایی و در بخش‌های اجرایی دانشگاه به کار گیری شده‌اند؛ تغییرات ساختاری متناسب افراد نخبه و به کارگیری آنها به عنوان ریاست دانشگاه و معاونت‌ها و تاکید بر جوان بودن آنها در دستور کار ماست و سعی شده برای پیاده‌سازی این بیانیه زیر ساخت‌های لازم فراهم شود.

همچنین بخشنامه‌هایی از طرف سازمان به منظور تبیین و عملی شدن این بیانیه برای سال جدید ابلاغ شده است که با فراهم بودن این زیر ساختها امکان عملی شدن آن حتمی خواهد بود، و قصد داریم در شورای فرهنگی این مسئله مطرح و کارگروه‌های تخصصی ویژه این کار با حضور نخبگان فعال کنیم و اتاق فکرهای دانشگاه را برای این امر مهم بسیج کنیم.

 

انتهای پیام/ حسینی مفرد

 

 

زمان انتشار: سه شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۷ - ۲۲:۱۱:۱۷

شناسه خبر: 76700

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب