امیدواری نخبگان استان کهگیلویه و بویراحمد در سال ۱۳۹۸ خبرگزاری علم و فناوری - امیدواری نخبگان استان کهگیلویه و بویراحمد در سال ۱۳۹۸
حمایت نیمه‌کاره از مبتکرین و نخبگان استان کهگیلویه و بویراحمد

امیدواری نخبگان استان کهگیلویه و بویراحمد در سال ۱۳۹۸

رضا محرابی مسئول سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: شناسایی مبتکرین و نخبگان استانی انجام گرفته است، اما حمایتی در زمینه تولید و تجاری‌سازی دستاوردهایشان نشده است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری؛ محرابی در زمینه فعالیت‌های انجام شده در سال ۱۳۹۷در راستای حمایت از نخبگان و مبتکرین استانی و همچنین در زمینه توسعه و گسترش طرح و ایده‌های علمی، پژوهشی و فناوری در سطح استان کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: ما در سال ۹۷یک جشنواره علمی پژوهشی برگزار کردیم که در این جشنواره از مسئولین استانی دعوت بعمل آمد. همچنین در این جشنواره از نخبگان و مبتکرین استانی که در زمینه‌های مختلفی دارای طرح و ایده بودند، دعوت بعمل آمد و دستاوردهایشان را به نمایش گذاشتند. برگزاری این جشنواره بیشتر در جهت حمایت از طرح‌ها و اختراعات استانی بود که با حضور مسئولین استانی و همکاری با سازمان‌ها و ارگان‌های دیگر این امر انجام شد.

وی با اشاره به حمایت از نخبگان و مبتکرین و تجاری‌سازی دستاوردهایشان در سال ۱۳۹۷اظهار داشت: شناسایی نخبگان و مبتکرین استانی ازجمله کارهایی بود که در سال ۹۷ انجام شد، اما حمایت از آنان در سطح تئوری بوده و حمایت خاصی در جهت تولید اختراعات و تجاری‌سازی آن هنوز بعمل نیامده است که ما این وظیفه را در حیطه خانه نخبگان این استان خواهیم دید و با کمک این مراکز در سطح استان در سال آینده برنامه‌هایی در جهت تولید انبوه اختراعات و دستاوردهای جوانان استان را داریم.

مسئول سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان کهگیلویه و بویراحمد ادامه داد: در زمینه حمایت از دانش‌آموزان در مدارس سطح استان، زمینه‌سازی ورود آن‌ها به مراکز رشد را ایجاد کردیم. همچنین در مسابقات رباتیک در سطح استانی و کشوری از آنان حمایت کردیم و دانش‌آموزان را در جهت ارائه طرح و ایده‌های نو تشویق کردیم.

محرابی افزود: در مورد خانه نخبگان در استان که از افراد مبتکر و متفکر تشکیل شده است، جلسات مختلف پیرامون موضوعات متنوعی را برگزار کردیم تا این افراد بتوانند با موضوعات روز جامعه و همچنین نیازهای صنعتی روز استان آشنایی پیدا کنند و ابداعات و دستاوردهای خودشان را به آزمایش بگذارند. در این زمینه در نیمه دوم سال بیش از 5 جلسه پیرامون مسائل و موضوعات علمی را برگزار کرده‌ایم که این روند در سال آینده افزایش خواهد یافت.

وی با اشاره به اینکه حمایت‌های ما از مخترعین و مبتکرین استانی در حد مراحل اولیه بوده و باید در این راه برنامه‌ریزی دقیق‌تری داشته باشیم، گفت: در سال 97 بیشتر تمرکز ما بر حمایت از طرحه‌ها و ایده‌های مخترعین و مبتکرین بوده است که متاسفانه درحد حمایت اولیه باقی ماند ولی در سال 98 بیشتر تمرکز ما بر این خواهد بود که با شناسایی نواحی و سرپنجه‌های علمی در سطح استان، پایگاه‌های علمی در سطح استان را گسترش بدهیم تا بتوانیم از این طریق نخبگان نوجوان و جوان استان را شناسایی کنیم و بتوانیم دستاوردها و اختراعاتشان را به مرحله ثبت و تولید برسانیم. این کار با تعریف برنامه‌هایی در سطح نواحی در جهت معرفی مخترعین و مبتکرین به مراکز رشد در استان انجام خواهد گرفت.

در پایان شایان ذکر است وی از عدم برنامه خاصی در جهت حمایت از نخبگان و مبتکرین استانی در راستای به مرحله تولید انبوه رساندن و تجاری‌سازی دستاوردهایشان خبر داد و اظهار داشت: در سال 98 ما روی صنعت و فناوری خاصی تمرکز نداریم و حمایت ما شامل هر نوع طرح و ایده‌ای می‌شود که گره‌ای از مشکلات جامعه باز کند. همچنین در این سال ایده خاصی برای تجاری‌سازی طرح‌ها و ایده‌های مخترعین و مبتکرین نداریم و با ورود این ایده‌ها و طرح‌ها به خانه نخبگان می‌توان در این زمینه تصمیمات بهتر و مفیدتری گرفت.

 

به قلم: مجتبی صفاری

عکاس و تدوینگر: وحید مقتدایی

زمان انتشار: دوشنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۶:۲۰:۰۰

شناسه خبر: 76771

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب