اشاعه فرهنگ پژوهش و کتابخوانی در قطب صنعت کشور خبرگزاری علم و فناوری - اشاعه فرهنگ پژوهش و کتابخوانی در قطب صنعت کشور

اشاعه فرهنگ پژوهش و کتابخوانی در قطب صنعت کشور

مرتضی عالیانی مسئول بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان البرز از فعالیت‌های این سازمان در سال جاری، در زمینه تمرکز بر حوضه کشاورزی و فرهنگ‌سازی پژوهش و کتابخوانی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری؛ عالیانی در گزارشی از فعالیت‌های انجام شده این سازمان در سال گذشته در زمینه حمایت از نخبگان و مبتکران استانی عنوان کرد: استان البرز به قطب علم و فناوری در کل کشور معروف است. این مهم به دلیل وجود 11 شهرک صنعتی در استان و پژوهشکده‌های مواد و انرژی و پژوهشکده نفت و پژوهشگاه پلیمر و همچنین وجود دانشگاه خوارزمی و دانشکده کشاورزی که زیرنظر دانشگاه تهران می‌باشد و موسسات آموزشی و پرورشی در این استان است.

وی با اشاره به اینکه حمایت‌های این سازمان شامل حمایت‌های مادی و معنوی بوده، گفت: در استان البرز در قالب حمایت از مراکز رشد و مراکز حمایت از طرح و خانه نخبگان و پایگاه‌های علمی، اقدام به جذب افرادی شد که صاحب ایده و طرح بوده و رتبه‌های علمی کسب کرده‌اند. سپس با حمایت‌های مادی و معنوی که شامل کمک‌های مالی بلاعوض و وام‌های بانکی و صنعتی‌سازی و تجاری‌سازی طرح‌ها و دستاوردهایشان، آن‌ها را جذب سازمان بسیج علمی استان کردیم.

عالیانی پیوند علم و صنعت را از مهم‌ترین دلایل شکوفایی صنعت و تکنولوژی دانست و ابراز کرد: از مهم‌ترین فعالیت‌هایی که در سال گذشته در بسیج علمی، پژوهشی و فناوری در استان البرز انجام شد، سوئیچ افراد صاحب طرح و نخبه در سطح استان و زمینه‌سازی ورود آن‌ها به شرکت‌های صنعتی بوده است. زیرا از مهم‌ترین کارهایی که در زمینه حمایت از نخبگان و مبتکران می‌توان انجام داد، پیوند آن‌ها و دستاوردهایشان به صنعت و دخیل کردن آن‌ها در امر صنعت و فناوری است.

مسئول بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان البرز ادامه داد: صرف تولید علم یکی از معضلاتی است که یک کشور می‌تواند داشته باشد؛ لذا آشناسازی نخبگان و مبتکران با امر صنعت از مهم‌ترین فعالیت‌هایی است که می‌توان انجام داد و این امر در سال گذشته در سازمان بسیج علمی استان البرز به خوبی انجام شد. لذا بنا به فرمایشات مقام معظم رهبری، "چرخه ایده تا ثروت" و تبدیل علم به تکنولوژی و صنعتی‌سازی ایده‌ها و دستاوردهای نخبگان و مبتکران استانی، از مهم‌ترین دغدغه‌های ما بوده است.

وی باتوجه به مشکلات اقتصادی که در حال حاضر با آن مواجهه هستیم اظهار داشت: نیاز به تولید داخلی باتوجه به حمایت‌های مالی و معنوی از تولیدکنندگان داریم. تاکید اینجانب بر حمایت‌های مالی و معنوی بدین خاطر است که این حمایت‌ها باید انجام شود تا تولیدکنندگان بتوانند به هدف‌هایشان برسند. مثلا استفاده مردم از عالیانی با توجه به حمایت‌های انجام شده این سازمان از نخبگان و مبتکران در سال گذشته در جهت صنعتی‌سازی دستاوردهایشان، افزود: تولید داخلی و عدم خرید کالاهای خارجی و غیرضروری ازمهم‌ترین نمونه‌های حمایت معنوی است. حمایت‌های مالی هم شامل اعطای تسهیلات مالی و وام بانکی به تولیدکنندگان می‌شود که با اجرای این دونوع حمایت می‌توان تولیدکنندگان را در مسیر اهدافشان یاری کرد.

وی با اشاره به موقعیت جغرافیایی استان البرز بیان کرد: استان البرز به دلیل قدمت دانشکده کشاورزی و فعالیت‌ها و طرح‌هایی که در این زمینه انجام شده است و همچنین به دلیل وجود زمین‌های حاصلخیز و آماده کشت و میزان بارش و موقعیت توپوگرافی، بحث کشاورزی در این استان خیلی پیشرفت کرده است.

مسئول بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان البرز از مهم‌ترین زمینه تمرکز این سازمان در سال جاری خبر داد و گفت: یکی از زمینه‌های تمرکز ما در سال جاری بیشتر بر روی حوضه کشاورزی و صنایع وابسته مربوط به آن خواهد بود. همچنین از دیگر زمینه‌هایی که در سال 1398 روی آن فعالیت خواهیم داشت، تکنولوژی هایتک و اتصال آن‌ها به مبحث واحدهای آلایندگی خواهد بود.

وی افزود: از مهم‌ترین دغدغه‌های سازمان بسیج علمی در استان البرز فرهنگ‌سازی پژوهش و تحقیق و کتابخوانی در سال جاری خواهد بود که این امر در سطح دانش‌آموزی و دانشجویی انجام خواهد شد. اشاعه فرهنگ پژوهش و کتابخوانی از مهم‌ترین کارهایی است که ما می‌توانیم در جهت رشد کمیت و کیفیت ایده و طرح‌های نخبگان استانی انجام بدهیم.

عالیانی در پایان از برنامه‌های این سازمان در سال جاری در زمینه اشاعه فرهنگ کتابخوانی و پژوهش خبر داد و  عنوان کرد: در زمینه اشاعه فرهنگ کتابخوانی و حاکم کردن فرهنگ پژوهش و تحقیق، ما سلسله نشست‌هایی را برگزار خواهیم کرد. همچنین در بحث مربوط به دانش‌آموزان، با ایجاد انجمن‌ها و سازمان‌های مردم نهاد، این امر انجام خواهد شد. در این زمینه همکاری‌هایی با کانون پرورشی فکری کودکان و نوجوانان و سازمان کتابخانه ملی استان البرز انجام گرفته است که در سال 1398 پیگیری بیشتری خواهیم داشت.

زمان انتشار: سه شنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۶:۴۵:۰۰

شناسه خبر: 76931

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب