علم و فناوری گزارش می دهد

تجاری سازی تکنولوژی و تولید ثروت از علم در مجتمع فناوری و نوآوری دانشگاه سیستان و بلوچستان

دانشگاه سیستان و بلوچستان به عنوان یک دانشگاه کارآفرین در حوزه جنوب شرق کشور با تاسیس مجتمع فناوری و نوآوری با هدف توجه به شاخص‌ها و نماگرهای سطوح ملی و بین‌المللی، سیاست‌گذاری در زمینه آموزش و ترغیب دانشجویان جهت آشنایی با اصول ایجاد کسب و کارهای کارآفرینانه و قدم‌گذاری به عرصه‌های خطیر کارآفرینی و نوآوری و انجام پژوهش‌های کاربردی، توسعه‌ای و بنیادی قدمهای بزرگی برداشته است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از سیستان و بلوچستان، مجتمع فناوری و نوآوری دانشگاه سیستان و بلوچستان به مساحت چهار هزار مترمربع در سه طبقه و بالغ بر ده میلیارد ریال هزینه، ضمن ایجاد کسب و کار، زمینه اشتغال و کارآفرینی برای دوازده هزار دانشجوی این دانشگاه را فراهم آورده است. 
دکتر حسین معین خواه رئیس مجتمع فناوری و نوآوری دانشگاه سیستان و بلوچستان بیان داشت: آموزشهای مرتبط با صنعت و ایجاد کسب و کارهای دانش محور در دانشگاههای خلاق همیشه مورد توجه بوده است وبا راه اندازی مجتمع فناوری و نوآوری دانشگاه سیستان و بلوچستان و بهره گیری از توانمندی اساتید و دانشجویان و تمامی پتانسیل های دانشی، در مسیر  دانشگاههای نسل سوم و کارآفرین حرکت کرد.
وی گفت: به منظور استفاده هر چه بیشتر از ظرفیت‌ها و توانایی‌های موجود در دانشگاه و واحدهای پژوهشی و توسعه فضای نوآوری، کارآفرینی و هدایت نتایج طرح‌های پژوهشی، پایان‌نامه‌ها و فعالیت‌های علمی به سوی تجاری‌سازی، دانشگاه سیستان و بلوچستان اقدام به ایجاد مجتمع فناوری و نوآوری نموده است.

معین خواه تصریح کرد: در این مرکز از محققان، نوآوران، پژوهشگران، دانشجویان و حتی دانش آموزان علاقمند که به صورت گروهی و یا انفرادی فعالیت های تحقیقاتی و پژوهشی انجام می‌دهند، حمایت های معنوی و مالی بعمل می آید. این حمایت ها به‌جهت شکل گیری ایده اولیه (کسب اطلاعات اولیه درخصوص مشخصات علمی و فنی‌، امکان پذیری اجرائی ایده، چگونگی و سابقه اجرا، بازار و غیره) به متقاضیان ارائه می گردد. لازم به ذکر است اکثر مخاطبین این بخش قشر دانشجو و دانش آموزان می باشند که در صورت داشتن ایده و یا طرحی که علمی و کاربردی باشد، می توانند پس از بررسی اولیه ایده و مصاحبه علمی، در صورت پذیرش جهت بهره برداری از حمایت های مورد‌نظر در این مرکز مستقر شوند.

یییییییییییییی
رئیس مجتمع فناوری و نوآوری بیان کرد: از مزایای قابل توجه این مرکز می توان به کسب آمادگی های لازم جهت ورود به مرکز رشد (دوره‌های پیش رشد و یا رشد) اشاره کرد، به‌عبارت دیگر مرکز نوآوری آغاز راهی برای ورود به مرکز رشد بوده، که متقاضی ضمن تثبیت ایده، اطلاعات کافی در خصوص چگونگی ثبت شرکت و پذیرش در مرکز رشد را نیز کسب می نماید. علاوه بر این، ساختمان فن بازار نیز با هدف استقرار  و مشاوره های حقوقی، بازاریابی و تجاری سازی در فضایی به مساحت دوهزار و پانصد مترمربع راه اندازی شده است.
وی یادآور شد: اهداف این مرکز شامل ايجاد زمينه كارآفريني و حمايت از نوآوري و خلاقيت نيروهاي محقق، ایجاد زمینه مناسب به منظور حمایت از نوآوران و ظهور ایده¬ های نو، بسترسازی جهت پیاده ¬سازی ایده¬ های نو مبتنی بر دانش توسط صاحبان ایده، ایجاد تسهیلات برای ادامه فعالیت در قالب مراکز رشد واحدهای فناور است. ایشان خاطر نشان کردند که خدمات قابل ارائه در مرکز نوآوری عبارتند از بررسی امکان‏پذیری علمی طرح، بررسی کاربردی بودن طرح، بررسی طرح‏های مشابه موجود، مشاوره اصلاح روند فنی طرح، منتورینگ فنی، خدمات ‏کارگاهی‏ و آزمایشگاهی، دوره‏ های آموزشی و بازدیدها، حمایت از شرکت در مسابقات، تسهیل فرایند ثبت اختراع، تسهیل ورود به مراکز رشد، دوره ‏های آموزشی و بازدیدها، حمایت از تجاری سازی. 
معین خواه در خصوص مرکز رشد واحد های فناور این مجتمع اظهار داشت: مركز رشد واحد های فناور دانشگاه سیستان و بلوچستان با رسالت های تسریع زمان رشد تا سه برابر، افزایش نرخ بقای شرکتهای نوپا تا 80 درصد، تجاری سازی تکنولوژی و تولید ثروت از علم و تحقیقات، کاهش ریسک سرمایه گذاری روی شرکتهای جوان در جهت کارآفرینی و خود اشتغالی دانشجویان و دانش آموختگان و همچنین شکل گیری شرکتهای دانش بنیان گام بر می دارد. دانش آموختگان فاقد شغل بخش بزرگی از جامعه جوان امروز را تشکیل می دهند. لذا مرکز رشد واحدهای فناور تحت حمایت دانشگاه سیستان و بلوچستان با تامین فضای کار، سرمایه، مشاوره و آموزش اولیه به این قشر، سعی در کاهش مشکلات این طیف از جامعه در ورود به بازار کار و توسعه و سرعت بخشيدن به نوآوري را دارد این امر منجر به ايجاد مجموعهاي از شركتهاي كوچك و متوسط مبتنی بر فناوری و ایده های خلاقانه و نوآورانه و موجب گسترش اشتغال در کشور شده است. 

ززززززززززز
 این مرکز 20 دوره آموزشی، 3 رویداد استارتاپ ویکند و ایده شو  در زمینه های ایده پردازی، تبدیل ایده به فناری، تجاری سازی محصول و آموزش مهارتهای تخصصی برای حدود بیش از 1200 نفر برگزار نموده است.

انتهای پیام/ 

زمان انتشار: یکشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۸ - ۲۱:۵۷:۰۰

شناسه خبر: 76970

مطالب مرتبط :
دکتر بابایی

معاون هماهنگ کننده سپاه استان زنجان:

چه بهتر که علم با فرهنگ جهادی و بسیجی گره بخورد

دکتر عباس بابایی به بیان رهبری مبنی بر تولید ثروت از علم اشاره کرده و گفت: امروزه به هر دلیل برخی نخبگان که سرمایه های ما هستند از کشور خارج می شوند و ما در ساختار بسیج سعی داریم با تقویت روحیه دلسوزی و جهادی این سرمایه ها را تثبیت کنیم

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۱ نظر
مریم
۰ مخالف          ۱ موافق
دوشنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۰:۲۱

با سلام خدمت خوانندگان عزیز من یک سال به بیشتر در این مجتمع کار کردم و در مرکز رشد فعالیت داشتم، خواستم بگم که این همه حرفا صدق نداره، توی مرکز رشد فقط به یه غرفه اهمیت می دادند کارکنانش واقعا جای تاسف داره امکاناتش صفر، نه سیستمی هیچی در ضمن دریغ از یک ریال کمک مالی و دکتر معین خواه هم یک ثانیه در دفتر کاری شون نیستن برای دیدنش باید هفته ها بری بیا تا ببینیش در ضمن کارکنان اونجا واقعا اضافه هستند شش هفت کارمند داره که کار این شش هفت نفر فقط یه نفر می تونه انجام بده بقیه همه اش بیکار هستن می تونید مشاهده کنید حتی جا برای صندلی هم نداره حقوق مفت در ضمن حمایت مالییییییییییییی صفر چرا الکی می نویسید حمایت مالییییییییییییی من الله توفیق وسلام

اشتراک گذاری مطالب