امیرحسین آهی

دانش آموز نخبه ایی با دهها اختراع کوچک و بزرگ در کرمانشاه است

امیرحسین آهی، دانش آموز ۹ ساله کرمانشاهی که در کلاس سوم دبستان مدرسه شهید سهراب یارمرادی تحصیل می کند، با چندین اختراعی که به نام خود ثبت کرده استعداد و هوش سرشار خود را به منصه ظهور رسانیده است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از کرمانشاه، امیرحسین سال گذشته در نمایشگاه انعکاس دستاوردهای دولت در بوستان شاهد کرمانشاه در غرفه اداره کل آموزش و پرورش تعدادی از اختراعات خود را در معرض دید عموم به نمایش گذاشته بود که با استقبال بازدیدکنندگان روبرو شد.
غرفه آموزش و پرورش به دلیل حضور این دانش آموز نخبه یکی از غرفه های شلوغ و پرتردد این نمایشگاه بود و این دانش آموز نخبه نحوه اختراعات خود را برای بازدیدکنندگان تشریح می کرد.
امیرحسین آهی در گفت و گو با خبرنگار علم و فناوری گفت که از کودکی کار با وسایل و دستگاه های مختلف را دوست داشتم و علاقه مند به ادامه این کار شدم و از والدینم خواستم امکانات لازم را در اختیارم بگذارند تا دستگاه های مورد علاقه ام را بسازم.
این دانش آموز نخبه تاکنون پهپاد، ربات مسیریاب، ربات چهار کاره، دستگاه شبیه ساز زلزله، پرتونگار لیزری، ربات کاوشگر، دستگاه تشخیص انحراف لیزری، اعصاب سنج، دستگاه طیف نگار و هواپیمای مدل و برخی دیگر از دستگاه های مشابه را اختراع کرده است. 
امیر حسین می گوید که ساخت این دستگاه ها را با برخی از قطعات اسباب بازی هایش شروع کرده و بعدها کم کم به این کار علاقه مند شده و با کمک والدینش از بازار قطعات مورد نیاز را تهیه کرده و از آنها دستگاه های نام برده را اختراع کرده است.
هوش و نبوغ این دانش آموز کرمانشاهی نام او را در سطح مدرسه و آموزش و پرورش استان زبانزد کرده و مدیرکل آموزش و پرورش استان نیز از او تقدیر کرد. 
امیرحسین در ادامه این گفت و گو اظهار داشت: ربات آتش نشان 1 و 2 ، کاوشگر یک ، مسیر یاب، ربات امدادگر و نهایتا ربات کاوشگر و امدادگر 2 را در سال 96 با طراحی و ایده خودم اجرا کردم.
وی افزود: ربات کاوشگر 2 رباتی امداد گر بوده که توسط رادیو کنترل هدایت می شود و توانایی ارسال تصاویر و فیلم را دارد و همچنین توانایی برقراری ارتباط با مصدومان و گرفتاران را نیز دارد. همچنین قدرت حمل کمک هایی اولیه از دیگر ویژگی های این رباط است.
او توضیح داد که اگر امکانات بیشتری داشتم می توانستم بسیاری از کارهایم را واقعی تر و کاربردی تر کنم.
امیرحسین آهی علاوه بر اختراع های خود در خصوص شعر و شاعری هم دارای توانمندی های خوبی می باشد به گونه ای که چندین شعر از اشعار او در روزنامه های محلی چاپ شده است.
پدر امیرحسین در پایان این گفت و گو از دعوت برنامه عصر جدید صدا و سیما از این دانش آموز نخبه کرمانشاهی خبر داد و اعلام کرد که به احتمال زیاد در برنامه این هفته عصر جدید امیرحسین شرکت کند. 

 

انتهای پیام/م

زمان انتشار: سه شنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۲۰:۴۸:۵۷

شناسه خبر: 77291

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۱ نظر
امید اسدی
۰ مخالف          ۰ موافق
پنج شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۹:۴۶:۴۲

با سلام ، یکی از اشکالات اساسی ثبت اختراعات نخبگان کشور از سال ۱۳۹۲ تا کنون : اینجانب نیز در این روند مشکل داوری اختراعات را دارم یعنی زمانی که طرح اینجانب نو و جدید است ولی مراجع و داوران پس از گرفتن هزینه های بالا طرح را تایید نمی کنند و در پاسخ می گویند دوست داریم طرح شما را رد کنیم برو پیش هرکسی که دوست داری بگو این مرجع را قبول ندارم اداره نیز می گوید ما طبق قانون مجبور هستیم طرح شما را رد کنیم . برخی از مراجع نیز می گویند داور متخصص ندارند ! در این خصوص به کارشناس اداره اختراعات متن زیر را ارسال کردم : کارشناس محترم با سلام ، اینجانب به شخصه اعتقادی به روند مارکسیستی و وارداتی اداره اختراعات که با قانون اساسی کشور در تضاد می باشد ندارم . بر فرض مثال متقاضی پرونده خود را به حداقل ۵۰ مرجع ارسال کند و پرونده ۳ ماه در هر مرجع توقف کند تا یکی از این مراجع داور متخصص داشته باشند و طرح را درست مورد داوری قرار دهند ، این یعنی اتلاف وقت چیزی حدود ۸ سال و پرداخت هزینه چیزی حدود ۳۰ ملیون تومان . در حال حاضر ۱۱ مرجع در پرونده های قبلی اعلام کرده اند داور متخصص ندارند! . اولا بعد از ۸ سال پرونده به چه درد متقاضی می خورد ؟ ، دوم اینکه اگر اینجانب بخواهم 3۰ اظهارنامه با این روند ثبت کنم یه چیزی حدود 9۰۰ ملیون باید هزینه کنم ( بنظر شما امکان ثبت اختراع به صورت غیر مستقیم از اینجانب سلب نشده است ؟ ) ، ایا بعد از اینکه سند را دریافت کردم همین دولت این هزینه را می تواند طی فرآیندی به اینجانب برگرداند ( به قول دوستمون خود سند اختراع ۵ کیلو روغن نباتی ارزش داره ؟ ) ، یا قرار است متقاضی در جامعه رها شود ؟ . در اداره شما مردم دو دسته هستند برخی با سرمایه های خود اختراع ثبت می کنند برخی با دارایی های خود. اشخاصی که با دارایی خود اختراع ثبت می کنند مثل اعضا هیات علمی ، اشخاصی که به بدنه آزمایشگاه و پژوهشگاه ها متصل هستند ، این افراد هر هزینه ای بابت اختراع انجام می دهند دولت طی فرآیندی این هزینه را به آن ها برگشت میدهد یا از طریق گرنت دانشگاهی یا از طریق پژوهش تولید . یعنی این وسط فقط پول جابجا می شود و کسی ضرر نمی کند. دسته دوم کسانی هستند که با سرمایه های خود اختراع انجام میدهند مثل افراد که مدارک عالیه دانشگاهی دارند مشغول کار هستند اما به بدنه دولت وصل نیستند ، این افراد تحت هر شرایطی اگر نتوانند اظهارنامه خود را به ثبت برسانند آن ها هم سرمایه خود را از دست داده اند و هم دارایی خود را که همان اختراع می باشد . چون این افراد مجبور هستند نسبت به افراد اول یک مرحله بیشتر برای فرایند ثبت انرژی صرف کنند ، این روند به صورتی طراحی شده که به مرور زمان قشر متوسط جامعه منحل خواهد شد . و جامعه دو قطبی می شود یعنی دو قشر بالا و پایین که در این صورت کاپیتالیسم رخ می دهد و … https://www.farsnews.ir/news/13990415000143/

اشتراک گذاری مطالب