در افتتاحیه نمایشگاه نگاری گری و تذهیب مطرح شد؛

درآمد ۶۶ میلیارد یورویی آلمان از اقتصاد فرهنگی/ آموزشگاهها محلی برای محفلی کردن خلاقیت هنری

محمد عیدی، رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان، در افتتاحیه نمایشگاه نگاری گری و تذهیب جوانان هنرمند اصفهانی، که با حضور اساتید و هنرمندان بزرگ اصفهانی از جمله پرفسور احمدعلی فروغی ابری، استاد حسین یقینی، استاد علی خوشنویس زاده برپا شد، به شاخص جهان شهری اصفهان و زمینه گفتگویی آن و محفلی بودن خلاقیت هنری اشاره کرد و اظهار داشت: هنرمند می تواند خودش را اداره کند یک کشور هم اداره کند، کشور آلمان در سال گذشته ۶۶ میلیارد یورو از اقتصاد فرهنگی درآمد داشته است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان، محمد عیدی، رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان، در افتتاحیه نمایشگاه نگاری گری و تذهیب جوانان هنرمند اصفهانی، که با  حضور اساتید و هنرمندان بزرگ اصفهانی از جمله پرفسور احمدعلی فروغی ابری، استاد حسین یقینی، استاد علی خوشنویس زاده برپا شد، به شاخص جهان شهری اصفهان و زمینه گفتگویی آن و محفلی بودن خلاقیت هنری اشاره کرد و اظهار داشت: هنرمند می تواند خودش را اداره کند یک کشور هم اداره کند، کشور آلمان در سال گذشته  66 میلیارد یورو از اقتصاد فرهنگی درآمد داشته است، برپایی این نمایشگاه توسط آموزشگاه فنی حرفه ای علم و فناوری نیز نقطه قوتی برای محفلی شدن خلاقیت هنری است.

 

 

رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان، گفت: این ساختارهای هنری با بدنه اجتماعی گره خورده و نمایشگاه فرصتی است که هنرمند خودش را در معرض سنجش و قضاورت  دهد و  اتفاقا این چیزی است که در جامع خیلی کم مورد توجه قرار گرفته است.

وی با اشاره به این که در کل اصفهان در زمینه گفتگویی شکل گرفته و پیام آن این است که اگر بخواهیم دوباره اصفهان را جهان شهر کنیم، باید دو شاخص در آن داشته باشیم.

شاخصهای جهان شهری اصفهان، تبدیل ظرفیتهای بومی به امر جهانی و پاسخهانی جهانی به نیازهای فرهنگی شهروندان  

عیدی اظهار داشت: جهان شهر نه شهر جهانی است نه کلان شهر ،بلکه هویت خاص شهری است که بتواند ظرفیت های بومی خود را تبدیل به امر جهانی کند نه این که ظرفیتهای دیگران بیاورد و تقلید کند.

وی با اشاره به این که اصفهان در دو برهه زمانی جهان شهر بوده و هنوز هم این خصلت را دارد، ادامه داد: مولفه دوم جهان شهری، پاسخهای جهانی به نیازهای فرهنگی شهروندان است.

رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان، خاطرنشان کرد:  اصفهان در دوره سلجوقی و دوره صفوی جهان شهر بوده، در آن دوره ها اصفهانی ها همه ی دنیا را ندیده بودند، اما پاسخهانی جهانی به نیازهای فرهنگی شهروندان داده بودند.

وی تاکید کرد: در واقع زمینه گفتگویی به اصفهان  کمک کرده که هر دو شاخص را در شهر داشته باشد، یک ظرفیتی پیدا کند که بتواند استعدادهای بومی خود را تبدیل به امر جهانی کند و ضمنا پاسخهای جهانی به نیازهای فرهنگی شهروندانش بدهد.

 

اگر هنرمند برج عاج نشین شد از جامعه فاصله می گیرد

عیدی گفت: این زمینه گفنگویی زنجیره ارزشی ایجاد می کند که هنرمند در ارتباط با مخاطب قرار گیرد اگر هنرمند برج عاج نشین شد از جامعه فاصله می گیرد، هنرمند اگر در معرض سلایق مخاطب قرار گرفت خلاقیت هنریش شکوفا می شود، واین نمایشگاهها این فرصت را ایجاد می کند که ما بتوانیم در یک زمینه گفتگویی خلاقیت هنری بیشتری را در شهر متبلور کنیم.

 وی با بیان این که خوشحالی دیگری هم دارم که یک آموزشگاهی آکادمی حامی این نمایشگاه است، تاکید کرد: به شرط این که ما هم به اقتصاد هنر هم فکر کنیم.

 

هنرمند می تواند خودش را اداره کند یک کشور هم اداره کند

عیدی اذعان کرد: همیشه فکر می کنیم که هنر هزینه بر است، هنرمند نباید به مباحث اقتصادی فکر کند در صورتی که اگر بتوانیم این زنجیره ارزش را به بازارهای جهانی متصل کنیم اصلا نیاز به حمایت دولت نداریم، هنرمند می تواند خودش را اداره کند یک کشور هم اداره کند.

 

 کشور آلمان در سال گذشته  ۶۶ میلیارد یورو از اقتصاد فرهنگی درآمد داشته است

رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان،تصریح کرد: کشور آلمان در سال گذشته میلادی فقط از اقتصاد فرهنگی شامل تئاتر، سینما و نگارگری حدود 66 میلیارد یورو درآمد داشته و کل صنعت خودرو سازی آلمان که سرآمد جهان است حدود 53 میلیارد یورو درآمد داشته است، یعنی اقتصاد و هنر وجهی دارد به همین دلیل لازم است خلاقیت هنری در جامعه بیشتر شود.   

وی خاطرنشان کرد: این نمایشگاه که در بردارنده آثار هنری هنرمندان جوان، خانمها شیخ الاسلامی و هرندی زاده است و توسط مجتمع آموزشی فنی و حرفه ای علم و فناوری در آغاز هفته فرهنگی اصفهان شاهد بودیم، نقطه قوتی است.

 

آموزشگاهها در محفلی کردن خلاقیت هنری نقش موثری دارد

رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان، خاطرنشان کرد: برپایی این نمایشگاهها و گالریها در آموزشگاهها یک محافل هنری ایجاد می کند و ما از بزرگان اساتید خودمان مثل استاد یقینی یاد گرفتیم که خلاقیت هنری در اصفهان محفلی بوده هرچه این محافل را گسترده تر کنیم بیشتر شاهد این خلاقیتها هستیم.

انتهای پیام/

معصومه صادقی

زمان انتشار: یکشنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۶:۳۵:۰۰

شناسه خبر: 77335

مطالب مرتبط :
۱۲۳۴

پرفسور دومیری گنجی چهاردهمین سال متوالی عنوان ۱۰۰ دانشمند برتر جهان را کسب کرد

عنوان دار ۱۰۰ دانشمند برتر جهان،گفت: پرفسور دومیری گنجی برای چهاردهمین سال متوالی عنوان ۱۰۰ دانشمند برتر جهان را کسب کرد و از بین بیش از ۹۲ هزار استاد هم رشته خودش رتبه بیست و چهارم جهان را کسب کرده است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب