در نشست فصلی پایگاه های علمی استان تهران تأکید شد؛

توجه ویژه پایگاه های علمی به حوزه دانشجویی/ خالی بودن ۵ برابر ظرفیت علم و فناوری در دانشگاه ها

مسئول سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری تهران بزرگ گفت:پایگاه های علمی توجه زیادی به حوزه دانش آموزی دارند و این فضا باید وجود داشته باشد اما در فضای دانشجویی کمتر کار شده یا اصلاً کار نشده است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری؛ عصر روز گذشته نشست فصلی پایگاه های علمی شهر تهران در معاونت علمی، پژوهشی و فناوری برگزار شد.

مجید صحراگرد مسئول سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری تهران بزرگ در این نشست  گفت: ارتباط بین پایگاه های علمی برقرار و یک هم افزایی مدنظر است که ما از این روش استقبال می کنیم.

وی ادامه داد: پایگاه های علمی توجه زیادی به حوزه دانش آموزی دارند و این فضا باید وجود داشته باشد اما در فضای دانشجویی کمتر کار شده یا اصلاً کار نشده است.

صحراگرد با بیان اینکه در مسیر دانش آموزی باید برنامه داشته باشیم تصریح کرد: عمده پایگاه های ما مشغول این هستند که از دست آوردهای دوره دانش آموزی وقتی که دانشجو می شود به عنوان کادر استفاده کنند ،البته همه دانشجویان برای این فضا مناسب نیستند،برای اینکه حرکت های علمی سرو سامان پیدا کنند در حوزه پژوهش و فناوری با تشکیل هسته های علمی کار را دنبال کنیم.

وی با تأکید بر سخن رهبر انقلاب مبنی بر تبدیل علم به ثروت ابراز داشت: در مجموعه بسیج علمی حرکت علم به ثروت را در پنج گام علم، پژوهش و تحقیقات،فناوری،صنعتی سازی و کسب و کار یا تجاری سازی سازماندهی کردیم.

مسئول سازمان بسیج علی، پژوهشی و فناوری تهران بزرگ با بیان اینکه پایگاه های علمی در گام اول هستند افزود: زمینه را برای پژوهش و فناوری فراهم کنیم که این امر با استفاده از هسته های علمی امکان پذیر است و می تواند به عنوان دستاوردهای پایگاه محسوب شود و درر این راستا بپایگاه ها باید بتوانند در حوزه دانش آموزی و به ویژه دانشجویی این هسته ها را سر وسامان دهند.

وی تأکید کرد:اگر پایگاه های علمی نتوانند برای حوزه دانشجویی مسئله تعریف کنند مانند آب راکد می ماند،این امر می تواند در قالب گروه های مختلفی به منظور حل مسئله یا ایجاد ایده هسته های علمی را تشکیل دهند و در حوزه پژوهشی و فناوری حرکت به سمت جلو را پیش ببرند.

 

صحراگرد یکی از اهداف مهم بسیج علمی را در دستور کار قرار دادن حمایت از مباحث پژوهشی ،تحقیقاتی و پروژه ها عنوان کرد و گفت: بعد از اینکه هسته های علمی کارشان نتیجه داد ادامه فعالیت ها را در مراکز رشد پیش می بریم که بالا بردن ظرفیت برای بهره برداری می تواند به عنوان پیشگام این امر باشد.

وی به بازدید معاونت علم وفناوری ریاست جمهوری از مراکز رشد در اسفند ماه 97 اشاره کرد و افزود: قول ها و حمایت هایی که معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری دادند که ظرفیتی را فراهم کنیم تا فرایند کسب و کارها را به سرانجام برسانیم و حرکت استارت آپ ها ، فضای شتابدهنده ها را به آن صورتی که در دانشگاه ها شروع کرده اند راه اندازی کنیم.

مسئول سازمان بسیج علمی تهران بزرگ ادامه داد: پارک های علم و فناوری صرفاً در فضای دانشگاهی نیستند همه پای کار هستند ، دانش آموزی، حوزوی، دانشجویی و غیره ، رهبر انقلاب فرمودند باید شرکت های دانش بنیان 10 برابر آنچه که هستند بشود.

خالی بودن 5 برابر ظرفیت دانشگاه ها در حوزه علم وفناوری

صحراگرد  با بیان اینکه سهم بسیج علمی در راه اندازی شرکت های دانش بیان به چه میزان است خاطر نشان کرد: ظرفیت دانشگاه ها در حوزه علم و فناوری 5 برابر است که 5 برابر ظرفیت دیگر خالی است و باید یک جریان سازی انقلابی در این زمینه صورت بگیرد تا این ظرفیت هم تکمیل شود.

وی در ادامه به آمار شرکت های دانش بنیان اشاره کرد و گفت: 5 هزار شرکت دانش بنیان در کشور وجود دارد که 60 هزار نفر در آن ها مشغول به کار هستند.

وی در پایان با تأکید بر اینکه هدف بسیج علمی، حرکت های علمی است بیان کرد: پایگاه های علمی سطح دانش آموزی را در دست گرفتند بای عرصه دانشجویی را هم راه اندازی کنند ما فعالیت های دانشجویی را رها کردیم که در امر یک گام باید به جلو برویم و حرکت های دانشجویی و دانش بنیانی را دنبال کنیم.

جبهه سازی و هم افزایی مهمترین کار پایگاه های علمی

در ادامه حجت الاسلام محمد حسین رفیعی با ارائه گزارشی از عملکرد پایگاه علمی شهید آقاسی زاده در سال 97 گفت: جبهه سازی و هم افزایی بین پایگاه های علمی را از مهمترین کارها می دانیم. و این کار برای اولین بار در این پایگاه صورت گرفته است.

وی شکل گیری ارتباطات را یکی از مهمترین مزیت های نشست های علمی پایگاه های علمی بیان کرد و افزود: ثمره این ارتباطات یک سری اقداماتی بوده که به صورت خودش بین پایگاه ها در راستای هم افزایی شکل گرفته است.

مسئول پایگاه علمی شهید آقاسی زاده تصریح کرد: این پایگاه به دنبال افزایش کمی نیست چرا که الگوی توسعه فرهنگی و تربیتی را مسائل کمی نمی دانیم، اگر یک مجموعه ای در منطقه ای  خوش بدخشد و در قله قرار بگیرد سایر مجموعه ها به صورت پیش فرض و اتوماتیک به سمت آن حرکت می کنند.

وی در پایان تصریح کرد: اگر هر کدام از پایگاه ها الگوی موفق و کار آمد باشد بقیه پایگاه ها به صورت طبیعی در منطقه و سایر نقاط حرکت را شرع می کنند و این اتفاق در نقاط مختلف تهران در حال رخ دادن است.

در پایان این نشست پیشنهاداتی برای بهتر شدن روند فعالیت هایی پایگاه های علمی ارائه شد.

 

انتهای پیام/ سیده زینب حیدری

زمان انتشار: یکشنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۶:۳۰:۰۰

شناسه خبر: 77352

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب