معلم خط مقدم تعلیم و تربیت است خبرگزاری علم و فناوری - معلم خط مقدم تعلیم و تربیت است
به مناسبت هفته معلم

معلم خط مقدم تعلیم و تربیت است

به مناسبت هفته معلم، مراسم تجلیل از مقام معلم در مهمانسرای دانشگاه توسط مجتمع آموزشی مدارس دانشگاه سیستان و بلوچستان با حضور ریاست این دانشگاه، کارکنان و معلمان این مجتمع برگزار گردید.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از سیستان و بلوچستان، سرپرست مجتمع آموزشی مدارس دانشگاه سیستان و بلوچستان، در مراسم ضیافت و تجلیل از معلمان، خواستار همکاری معلمان در تصمیم گیریهای آموزشی شد.

دکتر فرانک حسین زاده سلجوقی سرپرست مجتمع آموزشی مدارس دانشگاه در حاشیه این مراسم بیان داشت: تدریس معلمی از شریفترین کارهاست. معلم ارزشهای جامعه را نهادینه می کند. شخصیت و رفتار معلم تاثیر بر نسل آینده دارد. تجارب فراموش نشدنی همه افراد از معلمهای دوران کودکیشان است. معلم راهنمای زندگی است که با شکل دادن شخصیت دانش آموز و دانش علمی و اخلاقی تاثیر مستقیمی در رشد جامعه دارد.

بکارگیری روشهای علمی زمینه ایجاد پیشرفت علمی را ایجاد می کند و کلید بالفعل شدن انسان است. بدون داشتن ساختمان و کتاب، آموزش ممکن است ولی بدون معلم آموزش امکان پذیر نیست. معلم زمینه رشد آموزش، تربیت و پرورش آموزه های دینی و اخلاقی را برای دانش آموزان فراهم می کند. معلم خط مقدم تعلیم و تربیت است.

معلمین در تصمیم گیری آموزشی باید مشارکت داشته باشند باید از تجربیات معلمین در پیشرفت آموزشی استفاده نماییم. نهادینه کردن ارزشهای اخلاقی و اسلامی به نحوی انجام شود که شاهد افراد مسئولیت پذیر در جامعه باشیم.

نقشی که نظام آموزشی و معلمان در انتقال این دانش بر عهده دارند، بسیار خطیر است. معلمان به عنوان عناصر آموزشی که مسئولیت تربیت و آماده سازی نسل آینده را در بدنه جامعه بر عهده دارند، باید به دانش آموزان کمک کنند تا مشارکت کنندگانی فعال در امور زندگی اجتماعی و فرهنگی، یادگیرندگانی موفق و علاقمند و افرادی متکی به خود و قابل اعتماد بار آیند؛ افرادی که تلاش موثرتری را به نمایش گذارند.

نقش مهم معلمان در سلامت و سعادت و تعالی جامعه بر کسی پوشیده نیست هر جامعه ای طالع خود را در چگونگی کار معلم می بیند و او را اولین و آخرین امید در تربیت و پرورش نسل آینده ی کشور می داند. احراز مقام والای معلمی چندان هم ساده نیست. معلم باید با دلسوزی و فداکاری از جان و دل زحمت بکشد تا نسلی تربیت شده و سالم به جامعه تحویل دهد. او باید با صبر و حوصله و متانت اخلاق سرمشق پاکی و راستی و نمونه ی یک انسان کامل و صادق برای فرزندان این مرز و بوم باشد. معلم همواره باید وجدانی پاک و رفتاری پسندیده و مهرآمیز داشته باشد. وقتی در جامعه ای شغل معلمی را هم طراز شغل انبیاء می دانند چه عزت و حرمتی بالاتر از این می توان بر معلم نثار کرد. معلم می تواند در کنار ارتباط سازنده با دانش آموزان و به کار گیری مهارت ها و راهبردها و روش های شناختی از طریق مدیریت و ساختارهای معمول کلاسی هم بر ادراک خویشتن دانش آموزان از کفایت و کنترل خود تاثیر بگذارد. شیوه ی رایج معلمان در مواجهه با مسایل انگیزشی همچون برخورد ایشان با دیگر مسایل آموزشی است؛ یعنی ابتدا این مسایل را برای کلاس در نظر می گیرند و سپس آن را با یک یک دانش آموزان تطبیق می دهند. آشکارا است که دانش آموزان برای یادگیری به آموزش نیاز دارند برای افزایش انگیزش درونی دانش آموزان در امر یادگیری ضروری است تا ادراک کنترل ایشان آسیب نبیند. همچنین برای تداوم این مهم می بایست آن ها فرصت داشته باشند تا اهداف تحصیلی خود را انتخاب کنند و بر آن ها حاکمیت داشته باشند.

معلمان بعد از انبیا وارثان رسالت تعلیم و تربیت انسان ها هستند و مسئول پرورش روح انسانی و سوق دادن عقل او به سوی کمال و در نهایت رضایت و خشنودی پروردگار می باشند. معلم رکن اصلی و اساسی تعلیم وتربیت است. بی توجهی به اخلاق در آموزش به توانایی فراگیران آسیب می رساند. اخلاق آموزش در مکان های آموزشی، تامین کننده منافع و رفاه فردی و گروهی فراگیران می باشد.

تربیت تنها و تنها در انسان و به سبب قابلیت عقلی و توانایی شناخت و گزینش او شایستگی کاربرد دارد. تربیت شامل دو فعالیت آموزشی و پرورشی است که اولی می تواند عمدتا شناختی، الزامی و عمومی و متکی بر ارزش های بیرونی (تجویزی ) باشد ولی دومی عمدتا انتخابی، علاقه مندانه و عاطفی و مهارتی است. (غیرتجویزی) تلفیق هر دو و تکمیل آنها به ترتیب می انجامد

تربیت دینی در یک معنا فراهم کردن فرصت های طبیعی و درون یاب است تا افراد خود با تجربه شخصی و الهام از فطرت خویش، با رقه ی تعالی بخش دین را کشف نمایند.

تعلیم و تعلم از شئون الهی است و خداوند این موهبت را به پیامبران و اولیای پاکش ارزانی کرده است تا مسیر هدایت را به بشر بیاموزند. همه پیشرفتهای مادی و معنوی بشر ریشه در تربیت افراد دارد که از منبع زلال ایمان، معرفت، تعهد و ایثار معلم سیراب می شوند. کشور وامدار همه استادانی است که بحق چراغ هدایت بشر را به تاسی از پیامبر اعظم(ص) روشن و فروزان نگاه داشته اند. امید که همواره در کسوت شریف معلمی با کلام نافذ و عزم راسخ و با تولید علم و دانش و پزوهش جهت آینده سازان این مرز و بوم با سرافرازی برای نیل به زندگی سعادتمندانه ی دنیوی و رستگاری اخروی کوشا و پویا باشید.

انتهای پیام /

زمان انتشار: یکشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۲۰:۴۲:۱۵

شناسه خبر: 77556

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب